
Hozzátette: Antal Attilát kedden hallgatták ki gyanúsítottként a BKV tanácsadói és vállalkozói megbízási szerződései ügyében. A volt vezérigazgató vallomást tett, de a gyanúsítás ellen panasszal élt.
A rendőrség közlése szerint a gyanúsított 2007. január 1. és 2008. április 17. között a BKV vezérigazgatójaként a társaság veszteséges működése ellenére a vagyonkezelési kötelezettségét súlyosan megszegte azzal, hogy a vállalat nevében szükségtelen és indokolatlan szolgáltatások igénybevételére vonatkozó vállalkozói és megbízási szerződéseket kötött. Továbbá megszegte vagyonkezelési kötelezettségét azáltal, hogy a BKV Zrt. munkavállalói részére indokolatlanul magas összegű végkielégítések kifizetését engedélyezte.
A nap folyamán a gyanúsított budapesti lakásán házkutatást tartottak a nyomozók, melynek során tanácsadói szerződésekkel kapcsolatos iratokat, valamint egy számítógépet foglaltak le.
A rendőrség tájékoztatása szerint a volt vezérigazgató kihallgatása során érdemi vallomást tett, azonban a gyanúsítás ellen panasszal élt. A Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai a férfit őrizetbe vették és előterjesztést tettek a Fővárosi Főügyészségnek az előzetes letartóztatásának indítványozására.
Tóth Gábor, Budapest rendőrfőkapitánya kedden kora délután az MTI kérdésére egy sajtótájékoztatón azt mondta: reggel óta házkutatást tartanak a BKV székházában. Valamennyi, a közlekedési vállalat által kötött tanácsadói szerződést át kívánják nézni, mert nem kapták meg az összes dokumentumot.
Ezzel kapcsolatban a BRFK kora este azt közölte: munkatársaik reggel 8 órától házkutatást tartanak a Budapesti Közlekedési Vállalat Zrt. Budapest, VII., Akácfa utcai irodaházában. Hozzátették: a folyamatban lévő nyomozás adatai alapján joggal feltételezhető, hogy a BKV-tól kért és megkapott iratok hiányosan kerültek a rendőrséghez, ezért indokolt a hiányzó iratok házkutatás során történő lefoglalása. Mint írták, a házkutatás eredményeként lefoglaltak több, különböző tanácsadói szerződéssel kapcsolatos, döntés-előkészítéssel összefüggő iratot. A házkutatás előreláthatólag az esti órákban fejeződik be.
A BRFK megismételte: mindent megtesznek annak érdekében, hogy a BKV Zrt.-nél történt valamennyi jogsértést teljes körben feltárják. Ezért továbbra is nagy erőkkel folytatja a nyomozást.
Városvezetőket is kikérdeznek
Várhatóan több jelenlegi és korábbi városvezető politikust is meghallgat majd a BKV-nál történt szabálytalanságok kivizsgálására alakult bizottság - közölte György István (Fidesz), a testület elnöke. Az elnök elmondta, Hagyó Miklós (MSZP), a BKV-t felügyelő volt főpolgármester-helyettes már igent mondott a bizottság meghívására, és várhatóan a testület egy márciusi ülésén jelenik majd meg. Hagyó Miklóshoz hasonlóan Székely Gábor (SZDSZ) korábbi felügyelőbizottsági elnök is elfogadta a bizottság meghívását.
György István közölte azt is, a szocialisták kezdeményezésére három szabad demokrata politikust is a bizottság elé hívnak; Demszky Gábor főpolgármestert, helyettesét, Ikvai-Szabó Imrét, valamint Lakos Imrét, aki nemrég lemondott a közlekedési tanácsnoki posztról.
A testület előző ülésén már meghallgatta Kocsis István jelenlegi BKV-vezérigazgatót, valamint elődei közül Aba Botondot és Antal Attilát. Aba Botond 2006-ig volt a cég vezérigazgatója, így ő érdemi információt nem tudott adni a bizottságnak az elmúlt évek ügyeivel kapcsolatban, míg Antal Attila azért nem válaszolt a kérdésekre, mert azokkal szerinte megsértette volna korábbi munkaszerződése titoktartási kötelezettségét. (Közben kedden őrizetbe vette és hűtlen kezeléssel gyanúsította meg a rendőrség Antal Attilát a BKV tanácsadói és vállalkozói megbízási szerződései ügyében, továbbá kezdeményezték az előzetes letartóztatását.)
Balogh Zsoltot, a BKV volt vezetőjét azért nem hallgatták még meg, mert a bizottság nem tudta eddig elérni. György István vele kapcsolatban azt mondta, már nemcsak telefonon, hanem levélben is keresik a volt BKV-vezetőt, ám egyelőre nem tudnak róla semmit.
A bizottság szerdai ülésén várhatóan Somlyódi Csabát, a főváros gazdasági bizottságának elnökét hallgatják meg. A meghallgatásra azért hívták meg a szocialista politikust, mert korábban a Fővárosi Közgyűlés a gazdasági bizottságot hatalmazta fel a BKV-val kapcsolatos tulajdonosi jogok gyakorlására.
A bizottság szerdai ülésén továbbá több, egyelőre nem nyilvános vizsgálati dokumentumot is áttekintenek a testület tagjai. A dokumentumok között olyan iratokat is megvizsgálnak, melyek a vitatott kifizetések alapjául szolgálhattak. Az eseti bizottságot november 26-án alakította a Fővárosi Közgyűlés, a testületnek március 24-ig van mandátuma arra, hogy jelentést készítsen.
Önt mi zavarta a legjobban januárban? Szavazzon!
A BKV volt vezérét is gyanúsítják!
Razzia: a rendőrök megszállták a BKV székházát
Budapest az MSZP reménysége
BKV: kábeltévés felmérés 21,2 millióért
BKV-botrány: elengedték Horváth Évát
MTI