Orosz-kínai űrprogram indul
Noszenko szerint az eddigi orosz-kínai űrtechnológiai együttműködést felváltják a nagy űrkutatási programok. Oroszország beleegyezett abba, hogy segíteni fogja Kínát holdkutatási programja megvalósításában, Kína pedig részt vesz majd az orosz Mars-projektben, amely során űrszondát küldenek a távoli bolygó Phobos holdjára. Az űrszerkezet talajmintát hozna a Phobosról.
A Mars-misszióban részt vevő Lavocskin Intézet vezetője, Georgij Poliscsuk szerint Kína miniatűr műholdat fejlesztene ki, amelyet orosz űrszonda juttatna el a Marshoz. Az űrexpedíciót 2009-re tervezik. Poliscsuk hozzátette: Kína érdekelt egy későbbi orosz űrmisszióban való részvételben is, amelynek során robotszondát juttatnának el a Mars felszínére.
Kína az Oroszországtól megvásárolt technológiára alapozta saját űrprogramját, ebből kifolyólag a kínai Sencsou (Shenzhou) űrhajó szinte hasonmása az orosz Szojuznak. Kína 2003-ban bocsátotta fel az űrbe első asztronautáját, majd 2005-ben további kettőt. A következő űrmissziót ember részvételével várhatóan jövőre indítják. Pekingi illetékesek szerint Kína saját űrállomást akar létrehozni, 2010-ig pedig robotszondát küldene a Holdra.
Elvesztek volna az első Holdra szállás felvételei?