Mai sajtótájékoztatóján tette közzé a Magyar Nemzeti Bank legújabb hitelezési felmérésének eredményeit. Ennek legsarkalatosabb megállapítása, hogy a bankok kockázatvállalási hajlandósága főleg a vállalati szegmensben igen alacsony. Annak ellenére, hogy az MNB szerint a bankok hitelezési képessége erő, likviditása jó. Az óvatos magatartás a pénzintézetek részéről leginkább a szigorú hitelfelvételi kondíciókban rajzolódik ki, a jegybank szerint az elmúlt negyedévben a feltételek tovább szigorodtak, ennek enyhülésére nem is számítanak 2010 első felében - összegezte a főbb megállapításokat Nagy Márton, a jegybank Pénzügyi stabilitás szakterületének helyettes vezetője .
A szigorítás főként a nem-árjellegű feltételekben jelentkezett (pl. fedezeti követelmények, hitelminősítés). A bankok a következő félévben is a szigorú feltételek fenntartását tervezik. A legjobb hitelképességű ügyfelekért éles verseny folyik. A vállalati hitelezés visszaesésében a kínálati tényezők mellett továbbra is fontos szerepet tölt be a beruházási hitelkereslet alacsony szintje. Ugyanakkor az MNB kiemeli azt is, hogy a szigorító bankok száma csökkent (a fogyasztási és a vállalati hiteleket figyelembe véve).
A sajtótájékoztatón kiemelték, hogy a vállalati szektor nehéz hitelfelvétele nem egyedi, magyar jelenség, hasonló tendenciák figyelhetőek meg nem csak az eurózónában, de az Egyesült Államokban is.
A fogyasztási hitelek szegmensében a bankok nettó 26 százaléka (piaci részesedéssel súlyozva) jelzett szigorítást 2009 negyedik negyedévére visszatekintve. |
Hitelezési feltételek/ hitelképességi standardok a lakás célú és a fogyasztási hitelek piacán
(a szigorítást és enyhítést jelző bankok arányának különbsége)
2009 negyedik negyedévében a háztartási hitelportfólió romlása mérséklődött, amelyhez az átstrukturálások is jelentősen hozzájárultak. A bankok az ügyfelek fizetőképességének helyreállítását elsősorban a futamidő hosszabbításával és a törlesztőterhek átmeneti (jellemzően 6-12 hónapos), jelentős enyhítésével kívánták elérni. A válaszok alapján megállapítható, hogy a bankok háztartási hitelállományuk átlagosan 2-5 százalékát strukturálták át. Ezen ügyleteknél az előző év végéig 80-90 százalékos arányban sikerült az újbóli fizetési késedelembe esést elkerülni. Ezzel kapcsolatban kiemelték azt is, hogy a hitelportfólió romlását a bankok várakozáson felüli jövedelmezőségük révén képesek voltak "lenyelni", a fent említett átstrukturálások ahhoz is hozzájárultak, hogy a bankszektor szereplői még inkább csökkentsék veszteségeiket.
(a szigorítást és az enyhítést jelző bankok arányának különbsége)
Forrás: MNB
A jegybank 2003 tavaszán indította el kérdőíves felmérését, mellyel a magyarországi kereskedelmi bankok hitelezési gyakorlatát vizsgálja. A - 2009 óta - negyedévente végzett hitelezési felmérés bemutatja, hogy a bankok hogyan látják a hitelpiac helyzetét. A most publikált jelentés a 2010 elején végzett megkereséseken alapul, és egyrészt a 2009 negyedik negyedévére visszatekintő, másrészt a 2010 első félévére előretekintő banki várakozásokat tükrözi. |
A sajtóreggelin kiemelték azt a pozitív tendenciát, miszerint a forinthitelek egyre piacképesebbek, a devizahitelek és a forinthitelek kamatai között átlag 2% az eltérés. Az eddig állami kamattámogatással kisegített forinthitelek most valós piaci szereplővé váltak, jóformán a rendszerváltás óta először. A jegybank nemrég bejelentett programját, amelyet a forint jelzáloghitel- és jelzáloglevél-piac fejlődésének támogatására hirdettek meg, inkább katalizátornak szánják ennek a piaci szegmensnek a beindítására, semmint "felülről vezérelt piacbefolyásolásnak" - mondta Nagy Márton az MNB Pénzügyi stabilitás szakterületének helyettes vezetője. A jegybank arra számít, hogy a forinthitelek kamatainak csökkenése miatt egyre több hazai bank lép majd be erre a piacra.
Éves rekordon a vállalati forinthitel-törlesztés
Nehéz év áll a háztartások előtt
Ritka a svájci frank alapú személyihitel
Vége az eladósodásnak: megfékezik a hiteleket
Tavasszal a gazdaság is kijön a barlangból?
Rekord szinten az MNB devizatartaléka
Szivárognak vissza a forinthitelek
Privátbankár