A Duna House előrejelzése szerint mindez azt eredményezi, hogy különösen a vásárlók által igen preferált zónákon kívül az eladó lakások egy része „beragad”, és tulajdonosaik az eladás érdekében az ár mérséklése mellett fognak dönteni. Így a divatos utcák és kerületek kivételével a lanyhább kereslet miatt várhatóan reálértékben csökkenésnek indulnak az árak, főként az utóbbi hetekben kiemelt médiafigyelmet kapó panelek körében, ahol különösen a nagy alapterületű lakásoknál várható a kínálat jelentős növekedése.
Tavaly leginkább a megszorító intézkedések, a luxusadó, valamint a kamatadó bevezetése gyakorolt hatást az ingatlanpiaci folyamatokra. Míg a luxusadó csak a piac egyes szegmenseire hatott, a kamatadó kedvező változásokat okozott az ingatlanpiacon: sokan kivették megtakarításaikat a bankokból, és ingatlanba fektettek. Ugyanakkor a megszorítások hatására már tavaly év végén globálisan érezhető volt, hogy visszaesett a kereslet a lakásvásárlók körében. Fontos tényező volt a piacon a forgalmi adó év eleji csökkentése; ez elsősorban az új lakások piacát befolyásolta, ám a hatás nem volt egyértelmű: egyes beruházók valóban mérsékelték áraikat, azonban nem egy példát lehetett találni drágításra is. |
Az új építésűek piacán is széles a kínálat, azonban egyrészt az építkezési kedv csökkenése, másrészt az új lakásokra felvehető hitelek és támogatások előnyösebb volta, valamint a potenciálisan erősebb kereslet (a DH felmérése szerint a vásárlók több mint 50 százaléka új építésű lakásban gondolkodik) jobban kiegyensúlyozhatja a megszorítások miatt bekövetkezendő keresletcsökkenést, így arra is lehetőségük lesz egyes (hangsúlyozottan nem mindegyik, inkább a divatos belvárosi telkeken építkező) beruházóknak, hogy emeljék az árakat, részben a külföldi keresletre is alapozva.
A drágulás irányába hathat a növekvő infláció, valamint az építőanyagárak, illetve az alkalmazott munkások közterheinek a növekedése, de a még mindig meglévő túlkínálat és az abszolút értékben kisebb kereslet itt is egyensúlyozó szerepet tölthet be, így az új építésű lakások esetében általánosságban inkább stagnáló árszintre lehet számítani 2007-ben.
Személyre szabott hiteltanácsadás és lebonyolítás Forduljon a Privátbankár szakértőihez! Részletek itt! |
A korábbi garzontúlsúly helyett ma már zömében 1,5-2 szobás lakások alkotják a kínálati mix döntő többségét. Mindez jól követhető, különösen a főváros tekintetében. A KSH statisztikái alapján az új otthonok átlagos alapterülete Budapesten mintegy 8 m2-rel, 69,5-re növekedett, valamint csaknem 6 százalékponttal csökkent a 60 m2 alatti lakások részaránya – a 100 m2 felettieké pedig éppen ennyivel nőtt.
Középpontba kerülhet a lakáshitel csere
Harc a bedőlt hitelek ellen
A tavalyi év slágere a deviza hitel volt
A hitelezésnek nem ártott a megszorítás
2006 az ingatlanszakértő szemével