1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Továbbra is erős negatív várakozások jellemzik a kis- és középvállalkozásokat: a mutató a korábbi mínusz 69 pontról mínusz 61 pontra változott.
Továbbra is erős negatív várakozások jellemzik a kis- és középvállalkozásokat (kkv) a 2006 negyedik negyedévében mért, a K and H Bank és a GfK Hungária közvélemény-kutató intézet által közösen készített kkv bizalmi index szerint. A mutató a korábbi mínusz 69 pontról mínusz 61 pontra változott.

A vizsgálatot ismertetve a bank megállapítja: a mutató ugyan mínusz 69 pontról mínusz 61 pontra javult, a visszafogott emelkedés elsősorban annak tudható be, hogy bár a megkérdezett vállalkozások a makrogazdasági környezetben zajló tendenciákat pozitívnak ítélik, ezek fogyasztói piacra gyakorolt hatása a várakozások szerint a következő évig biztosan nem jelentkezik majd.

Bár az index az előző negyedévéhez viszonyítva 8 pontot növekedett, továbbra is erős negatív tartományban maradt. A vizsgált 9 negyedévet tekintve a második legalacsonyabb értékét mutatja az index.

A kkv vezetők a felmérés szerint azt tapasztalták, hogy a makrogazdasági kilátások biztatóak: a többi között javultak az államháztartási mutatószámok (költségvetés, külkereskedelmi mérleg), a kamatemelési hullám befejeződött, erősödött a forint árfolyama, és csökkent a benzin ára. Annak oka, hogy az index növekedése mégsem jelentős, abban keresendő, hogy a vizsgált kkv-k alapvetően a hazai piacon tevékenykednek, így várakozásaikat továbbra is a fogyasztói piac várható hatásai befolyásolják. A lakosságot sújtó adó- és járulékteher-növekedés, a 2007. január elsején életbe lépő áremelkedések, valamint az egészségügyi kiadások várható jelentős növekedése a lakosság vásárlóerejének csökkenését vetítik előre. A különböző ágazatok vállalatainak várakozásai eltérő módon változtak az elmúlt időszakban. A kereskedelmi és a szolgáltató vállalatok indexe növekedett (javult), míg a mezőgazdasági cégek indexe esett.

Egyértelmű korreláció mutatható ki a vállalatméret és a bizalmi index értéke között: a kisebb "családi" vállalkozások a legpesszimistábbak, míg a nagyobb cégek körében az elmúlt 3 időszakot tekintve magasabb az index. Ennek oka az, hogy a nagyobb vállalatok (árbevétel: 300-700 millió forint/év) tudják leginkább értékelni a javuló makrogazdasági eredményeket, míg a kisebb vállalatok (árbevétel: 0-100 millió forint/év) érzékenyebben reagálnak a fogyasztói piacot befolyásoló megszorító intézkedésekre.

A korábbi drasztikus csökkenés után enyhén javult a kormányzat elmúlt három hónapban hozott intézkedéseinek megítélése, de még mindig erőteljesen negatív a visszhang. Jelenleg a vezetők csupán 2 százaléka véli úgy, hogy a kormányzat versenyhelyzetet javító gazdaságpolitikát folytat. A részindex az előző negyedévben mért mínusz 69 ponthoz képest 6 pontos emelkedést mutat, mínusz 63 ponton zárt.

A vállalatvezetők az eddigiekhez képest némileg pozitívabban értékelik a forgalom és a profit kilátásokat. A kkv-k árbevétel várakozásai optimistábbak, mint korábban, átlagosan 7,5 százalékos növekedést várnak 2007-ben. A profitvárakozások még az árbevétel növekedési várakozásokat is felülmúlják: a kkv-k közel harmada 7 százaléknál nagyobb profitnövekedést prognosztizál az elkövetkező egy évre, az átlagos elvárás 4,4 százalék. A vállalat pénzügyei részindex így az előző negyedévben mért mínusz 20 ponthoz képest 9 pontos emelkedést mutat, és mínusz 11 ponton zárt.

A legnagyobb pozitív változás a vállalatok finanszírozásának megítélésében tapasztalható. Ennek köszönhetően a monetáris politika részindex az előző negyedévben mért mínusz 83 ponthoz képest 18 pontot javult, mínusz 65 ponton zárt. Egyre többen vannak azok, akik a hitelkamatok növekedésének végét, vagy esetlegesen azok csökkenését várják az elkövetkező évtől. Egy pontban figyelhető meg jelentősnek mondható csökkenés: az EU forrásokhoz való hozzájutás lehetőségét kedvezőtlenül értékelték a megkérdezett vállalatvezetők. Míg az előző negyedévben a 28 pontos "EU részindex" a részindexek közül a legmagasabb értéket képviselte, 2006. negyedik negyedévében 15 ponttal csökkent, s így, bár még mindig a pozitív tartományban, 13 ponton zárt - áll a felmérésben.

Ecostat: a háztartások meghúzzák a nadrágszíjat
Bizakodóbb nagyok, borúlátóbb kicsik
Romló fogyasztói, javuló üzleti várakozások
Túl a sokkon a magyar vállalatok

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG