A vizsgálatot ismertetve a bank megállapítja: a mutató ugyan mínusz 69 pontról mínusz 61 pontra javult, a visszafogott emelkedés elsősorban annak tudható be, hogy bár a megkérdezett vállalkozások a makrogazdasági környezetben zajló tendenciákat pozitívnak ítélik, ezek fogyasztói piacra gyakorolt hatása a várakozások szerint a következő évig biztosan nem jelentkezik majd.
Bár az index az előző negyedévéhez viszonyítva 8 pontot növekedett, továbbra is erős negatív tartományban maradt. A vizsgált 9 negyedévet tekintve a második legalacsonyabb értékét mutatja az index. |
Egyértelmű korreláció mutatható ki a vállalatméret és a bizalmi index értéke között: a kisebb "családi" vállalkozások a legpesszimistábbak, míg a nagyobb cégek körében az elmúlt 3 időszakot tekintve magasabb az index. Ennek oka az, hogy a nagyobb vállalatok (árbevétel: 300-700 millió forint/év) tudják leginkább értékelni a javuló makrogazdasági eredményeket, míg a kisebb vállalatok (árbevétel: 0-100 millió forint/év) érzékenyebben reagálnak a fogyasztói piacot befolyásoló megszorító intézkedésekre.
A korábbi drasztikus csökkenés után enyhén javult a kormányzat elmúlt három hónapban hozott intézkedéseinek megítélése, de még mindig erőteljesen negatív a visszhang. Jelenleg a vezetők csupán 2 százaléka véli úgy, hogy a kormányzat versenyhelyzetet javító gazdaságpolitikát folytat. A részindex az előző negyedévben mért mínusz 69 ponthoz képest 6 pontos emelkedést mutat, mínusz 63 ponton zárt.
A vállalatvezetők az eddigiekhez képest némileg pozitívabban értékelik a forgalom és a profit kilátásokat. A kkv-k árbevétel várakozásai optimistábbak, mint korábban, átlagosan 7,5 százalékos növekedést várnak 2007-ben. A profitvárakozások még az árbevétel növekedési várakozásokat is felülmúlják: a kkv-k közel harmada 7 százaléknál nagyobb profitnövekedést prognosztizál az elkövetkező egy évre, az átlagos elvárás 4,4 százalék. A vállalat pénzügyei részindex így az előző negyedévben mért mínusz 20 ponthoz képest 9 pontos emelkedést mutat, és mínusz 11 ponton zárt.
A legnagyobb pozitív változás a vállalatok finanszírozásának megítélésében tapasztalható. Ennek köszönhetően a monetáris politika részindex az előző negyedévben mért mínusz 83 ponthoz képest 18 pontot javult, mínusz 65 ponton zárt. Egyre többen vannak azok, akik a hitelkamatok növekedésének végét, vagy esetlegesen azok csökkenését várják az elkövetkező évtől. Egy pontban figyelhető meg jelentősnek mondható csökkenés: az EU forrásokhoz való hozzájutás lehetőségét kedvezőtlenül értékelték a megkérdezett vállalatvezetők. Míg az előző negyedévben a 28 pontos "EU részindex" a részindexek közül a legmagasabb értéket képviselte, 2006. negyedik negyedévében 15 ponttal csökkent, s így, bár még mindig a pozitív tartományban, 13 ponton zárt - áll a felmérésben.
Ecostat: a háztartások meghúzzák a nadrágszíjat
Bizakodóbb nagyok, borúlátóbb kicsik
Romló fogyasztói, javuló üzleti várakozások
Túl a sokkon a magyar vállalatok