Gordon Brown a BBC-nek a képviselőházi voksolás után, hétfőn késő este azt mondta: a brit pénzügyminiszter, a brit jegybank és ő maga is mindent megtesz a pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartásáért. Hozzátette: a brit pénzügyi vezetés már eddig is határozott lépéseket tett ennek érdekében. Arra a kérdésre, hogy a súlyos amerikai tőzsdei veszteségnek milyen kihatásai lesznek a londoni piacra, Brown kitérő választ adott, megismételve: a brit kormány minden tőle telhetőt megtesz a pénzügyi rendszer stabilitásának, a családok, vállalkozások biztonságának megőrzéséért.
A washingtoni kongresszus alsóháza 228-205 szavazati aránnyal döntött úgy, hogy nem fogadja el a pénzügyi mentőöv tervét, amelynek elfogadását Bush elnök még aznap reggel is sürgette. |
A Fehér Ház is csalódott, hogy a képviselőház elutasította a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét, George Bush elnök tanácskozik gazdasági kabinetjével a további lehetséges lépésekről - közölte Tony Fratto helyettes fehér házi szóvivő. A Fehér Ház szóvivő-helyettese közölte: Bush azonnal kapcsolatba lép a kongresszus vezetőivel is a további lépések egyeztetésére.
Idehaza ez volt tegnap a tőzsdén: Nem gyógyul a seb: tovább folyt a vér a tőzsdén
Tony Fratto azt mondta, hogy a mentőcsomag magja helyes, a kormány éppen akkora összeget kért, amekkorára szükség van a hitelpiaci bizonytalanság eloszlatásához. Szerinte a benyújtott tervben vázolt mechanizmus a legjobb a válság kezelésére. "Az amerikai hitelpiaci rendszer nem működik, és addig nem is fog, amíg nem kezeljük a problémát" - mondta.
A Dow Jones index végül 10475 pont magasságában, csaknem 6 százalékos veszteséggel zárt. A Nasdaq Composite a nap végére ugyanakkor 2000 pont alá ért, 1983 ponton zárt, vesztesége így 9,15 százalék lett. |
A Moody´s Economy, a Moody´s Investors Service hitelminősítő gazdasági elemző szolgálata Londonban közzétett hétfő esti első gyorselemzése szerint a pénzpiaci stressz most már gyors ütemben válik makrogazdasági üggyé. A pénzügyi történelem egyik "legviharosabb napja után" növekszik az esélye annak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve a következő 48 órában kamatot csökkent, sőt a globális pénzügyi rendszer által elszenvedett károsodás olyan mértékűvé növekedett, hogy megnőtt a valószínűsége más jegybankok - különösen az euróövezeti jegybank (EKB) és a Bank of England - koordinált csatlakozásának is - írták a Moody´s Economy közgazdászai.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
A ház szerint ha a Kongresszus nem lép sürgősen, akkor az amerikai gazdaság súlyos recesszióval lesz kénytelen szembenézni. Ezt - sőt a globális recessziót - már a hétfő esti voksolás előtt is jósolták nagy londoni házak.
Meredek zuhanással, csaknem négy százalékos eséssel nyitott kedden a tokiói értéktőzsde, követve a New York-i börze előző napi veszteségét, válaszképpen arra, hogy az amerikai képviselőház elutasította a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. |
A Barclays Capital, a brit Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege - amely felvásárolta a néhány hete összeomlott amerikai Lehman Brothers befektetési bank maradványait - múlt hét végén kiadott elemzésében azt írta: a teljesen hozzáférhetetlenné váló, vagy meredeken dráguló hitelek miatt immár azonnali az adósi leállások globális megugrásának kockázata, mivel az adósok a likviditáspiac befagyása nyomán képtelenek kötelezettségeik refinanszírozására. A törlesztési leállások kikezdik a bankok tőkeellátottságát és további kölcsönzési képességét, márpedig a hitelfolyósítások megszűnése gazdasági depresszióval fenyeget.
Az orosz jegybak 50 milliárd dollárnyit bocsát az ország fejlesztési bankján keresztül a jelentősebb hazai vállalatoknak a pénzügyi válság megelőzésére - jelentette be Andrej Klepacs fejlesztésügyi miniszter |
IElérte Európát a gyilkos kór: félelem a piacokon
Kicsúszott a világ Amerika kezéből
Jól jön a krízis a Molnak
Dollárral doppingolják az európai bankokat
Mennyit bír még Amerika?
Bush végre kimondta: válságban Amerika
MTI, Privátbankár