.jpg)
Ausztriát már tavaly augusztusban meghívták a projektbe, de a tárgyalások elhúzódtak, nem utolsósorban azért, mert éppen Ausztria a konkurens projekt, a közép-ázsiai gázt Oroszország elkerülésével Európába szállító Nabucco egyik mozdonya. Az év elején, amikor Brüsszel és az Egyesült Államok némi sikereket ért el a közép-ázsiai államokkal folytatott tárgyalásokon, Bécs a jelek szerint kételkedni kezdett abban, hogy érdemes-e csatlakoznia az orosz vezetékhez.
A Déli Áramlathoz csatlakozott már Bulgária, Szerbia, Magyarország és Görögország, s Medvegyev szerint Horvátországgal és Bosznia-Hercegovinával egyelőre tárgyalások nem, csupán konzultációk folynak, mivel a Gazprom először a fővezeték nyomvonalát akarja meghatározni, s az elágazásokról csak azután kíván dönteni.
Nem jelent fenyegetést az orosz kezdeményezésű Déli Áramlat gázvezeték az Európai Unió preferálta Nabucco vezetékkel szemben, hanem kiegészíti azt az európai gázellátás szempontjából - jelentette ki keddi franciaországi sajtótájékoztatóján Alekszej Miller, a Gazprom orosz energiaóriás igazgatótanácsának elnöke. Bírálta egyúttal az Európai Uniót, amiért az azon fáradozik, hogy akadályozza az orosz gázellátók terjeszkedését az uniós piacokon. Mint mondta, aggódnak az uniós "protekcionista tendenciák" miatt, és mivel nem a Gazprom az egyetlen cég hasonló aggályokkal, össze fogják hangolni ez elleni fellépésüket más vállalatokkal. |
A lap szakértőket idéz, akik szerint Ausztria elkerülésével a Dél Áramlat rövidebb, s így olcsóbb is lenne, de a gazdasági szempont másodlagos. A szakemberek szerint Magyarország és Ausztria részvételével a Déli Áramlatban a Gazprom megszabadulhat a Nabucco konkurenciájától, annál is inkább, mivel a projekt az utóbbi időben ígéretesből problémássá vált. Az eredetileg remélt iráni gázra alapozását a politikai helyzet akadályozza, és a közép-ázsiai országok sem hajlanak arra, hogy megtöltsék gázzal a vezetéket, s ez igen kockázatossá teszi a megépítéshez szükséges hatalmas befektetéseket.
Ausztria csatlakozásával a Gazprom három legyet üt egy csapásra: Oroszország az Európai Unió energetikai biztonságának első számú garantálója lesz, erősíti jelenlétét egy stratégiailag fontos régióban, és csökkenti a Nabucco megvalósulásának esélyeit - vélték az RBK Dailynek nyilatkozó szakértők.
A Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap ugyancsak kedden arról közölt részletes írást, hogy valójában még mindig nem tudni, mennyi kőolajat és földgázt rejt Azerbajdzsán területe a kontinentális talapzatot is beleértve, s hogy mennyit lehet ebből kitermelni. A szakértők azonban úgy látják, hogy a 10 milliárd tonna, amelyről több szakértő beszél, a közmondásos holnapi túzok: a mai veréb 36 elavult, szárazföldi kitermelési helyről összesen kitermelhető mennyiség 300 millió tonna kőolaj és mintegy 150-160 milliárd köbméter gáz.
Amerika nem akar iráni gázt látni a Nabuccóban
Elszállt a Nabucco ára
Kihagynák az oroszokat a lengyel-ukrán vezetékből
Poltikai testület a Nabuccoért
MTI