Az Európai Közösségek Bíróságának 2009. április 23-án kihirdetett ítélete szerint ellentétes az uniós előírásokkal az olyan nemzeti szabályozás, amely államháztartási támogatások felhasználásával megvalósított beszerzések esetén a általános forgalmi adó levonását csak a beszerzés nem támogatott hányada erejéig teszi lehetővé. A 2004. május 1. és 2005. december 31. között érvényben lévő magyarországi, áfaarányosítással kapcsolatos szabályok így nem feleltek meg a közösségi jognak, ezen időszakban ugyanis az adóalapot nem képező államháztartási támogatásban részesülő adóalany - az egyes termékbeszerzéseihez kapott támogatás esetén - kizárólag a támogatással nem érintett rész tekintetében érvényesíthette áfalevonási jogát.
A bírósági döntés következtében az érintettek az említett időszakra vonatkozóan utólag, önellenőrzés keretében érvényesíthették az áfalevonást. Az önellenőrzési bevallás benyújtására nyitva álló határidő 2009. október 20-án járt le. Aki nem kapcsolt idejében, az pórul járt, ugyanis a határidő elmulasztása esetén nincs helye igazolási kérelem benyújtásának, így ettől az időponttól kezdve az államháztartási támogatásra jutó áfa tartalom visszamenőleges levonására vonatkozó önellenőrzést nem fogadnak el az APEH-nál.
Ha az adózónak visszatérítési igénye keletkezett, az adóhatóság a visszatérítendő adó után az önellenőrzéssel érintett bevallás(ok)ban meghatározott befizetési kötelezettség, illetve igénylési jogosultság esedékessége napjától az önellenőrzés benyújtásának napjáig a jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot fizet. A visszatérítést az önellenőrzés benyújtásának napjától számított 30 napon belül utalják ki.
A rendelkezésre álló információk szerint 2009. november 2-áig 9,488 milliárd forint általános forgalmi adó és 3,417 milliárd forint kapcsolódó kamat került összesen kiutalásra – mondták el az állami adóhatóságnál a Privátbankár megkeresésére. Az önrevíziós bevallások összességében 39,544 milliárd visszaigényelhető adót tartalmaznak, ezzel a lehetőséggel 2911 adózó élt november elejéig, ők összesen több mint 11 ezer darab önellenőrzési bizonylatot nyújtottak be az APEH-nak. Az adóhatóság tájékoztatása szerint a jelenleg feldolgozás alatt álló önellenőrzésekről objektív okok miatt érdemi adattal nem szolgálhatnak, hiszen ezen önellenőrzések sorsa még nem végleges.
A beérkezett önellenőrzések adóhatósági ellenőrzésre történő kiválasztása informatikailag támogatott módon, egyedi kockázatelemzés útján történik – tájékoztatta az APEH a Privátbankárt. Ennek alapján a beérkezett, feldolgozott 11.162 darab bevallás közül eddig 6.952 került kiválasztásra. Az adóhatóságnál felhívták ugyanakkor a figyelemet arra, hogy a kiválasztási rendszer bevallási szintű, azaz a beérkezett, feldolgozott bevallások kerülhetnek ellenőrzésre kiválasztásra. Mivel pedig egy adózó több önellenőrzést is benyújthatott, ezért a kiválasztott bevallások darabszáma nem feltétlenül egyezik meg az ellenőrzéssel érintett adózók számával.
A kiutalás előtti ellenőrzések során egyébként megállapították, hogy az ellenőrzött bevallások több mint 5 százalékánál jogosulatlan volt a visszaigénylés. Az APEH tájékoztatása szerint a jogosulatlan igénylés megállapítására okot adhat - többek között - az önellenőrzés benyújtás jogszerűségének hiánya, vagy helytelen összeg szerepeltetése az önellenőrzésben, de az is előfordulhat, hogy az állami támogatásból finanszírozott, le nem vonható adó az adózó részére valójában azóta más módon már megtérült.
Így adja vissza az áfát az APEH
EU: kártalanítani kell a magyar áfa-veszteseket!
Privátbankár