1p

Csaknem négy év óta először 10 ezer pont alá esett hétfőn az amerikai a Dow Jones ipari index New Yorkban; a CNN értékelése szerint a hitelpiacot a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag elfogadása ellenére továbbra is félelem bénítja.

A világ piacain történt eladási hullámmal egyidejűleg a Wall Street mutatói is zuhantak; a vezető ipari index, a Dow Jones több mint 400 pontos, időnként 500 pontot is meghaladó eséssel 9900 pont alá került. A blue chip papírokat tartalmazó Dow Jones szeptember 26-án, a múlt hétfői 777 pontos esés előtt 11 143 ponton zárt, ez azt jelenti, hogy az index valamivel több mint egy hét alatt több mint 1100 ponttal, 10 százalékkal esett.

Pénzügyi elemzők szerint a piacok kijózanódva vették tudomásul, hogy a Bush-adminisztráció 700 milliárd dolláros mentőöve nem fog gyorsan hatni, a befagyott hiteláramlás nem fog egyik pillanatról a másikra megindulni. Sok bank továbbra sem jut készpénzhez, a befektetők a részvénypiacról a viszonylag biztonságos állampapírokba menekülnek.

A bankok kivárása - vagyis az, hogy sem egymásnak, sem a vállalatoknak nem nyújtanak hiteleket - a rossz, jelzálogalapú hiteltermékek eredménye; a kormányzat a mentőcsomagot ezek eltakarítására hozta létre. Szakértők ugyanakkor nem szívesen bocsátkoznak becslésekbe azzal kapcsolatban, hogy a pénzintézetek milyen gyorsan tudnak majd megszabadulni a kockázatos portfólióktól, átadva azokat a szövetségi kormánynak. Befektetők azt várják, hogy a jegybank szerepét betöltő Fed kamatot csökkent majd a gazdaság élénkítése céljából.

"Most már nemcsak a problémás állomány eltakarításáról van szó
" - mutatott rá Bob McKee, az Independent Strategy tanácsadó cég vezető közgazdásza, "ha a bankoknak nincs elég tőkéjük, megbénulnak".

George Bush pénzügyi válságstábja, amelyet az amerikai elnök a pénzügyi krízis kezelésére hozott létre, hétfőn közölte: a piaci feltételek továbbra is rendkívül feszítettek. A krízis összetettsége a csoport állásfoglalása szerint azt követeli, hogy a döntéshozók az Egyesült Államokban és a világon "erőteljes és összehangolt" lépéseket tegyenek a piacszabályozási és -felügyeleti ügynökségeken keresztül.

Elvérzik a Londoni Értéktőzsde?
A pánik-dominó elérte Moszkvát is
BUX-pánik: 18 000 alatt az index - az OTP a nap vesztese

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG