1p
Egyre nagyobb visszhangot vált ki Eric Cantonának a bankrendszer bedöntésére indított mozgalma: az egykori labdarúgó arra kér mindenkit, hogy kedden vegye ki a pénzt a bankokból
Egyre nagyobb visszhangot vált ki Franciaországban Eric Cantonának a bankrendszer bedöntésére indított mozgalma: a legendás egykori labdarúgó arra kér mindenkit, hogy kedden egyszerre vegyék ki a pénzüket a bankokból. A költségvetési miniszter szerint a felhívás "groteszk és felelőtlen", közgazdászok és pénzügyi szakértők pedig utópiának minősítették az elképzelést.

A Facebook közösségi oldalon eddig közel 50 ezren csatlakoztak a "Forradalom! December 7-én mindannyian kivesszük a pénzüket a bankokból" elnevezésű felhíváshoz, amelyet Cantona a Presse Océan című lapnak még októberben adott interjúja ihletett.

Az interneten hetek óta keringő felvételen a Manchester United egykori sztárja attól beszél, hogy van egy ötlete "egy nagyon egyszerűen megcsinálható forradalomhoz". "A rendszer a bankok hatalmára épül. Ha 20 millió ember kiveszi egyszerre a pénzét a bankokból, a rendszer összeomlik. Ez vér és fegyver nélküli forradalom lesz" - hangsúlyozza Cantona.  "A forradalmat a bankokon keresztül kell megcsinálni. Ahelyett, hogy az utcára mennél tüntetni, bemész a helyi bankba és kiveszed a pénzed" - foglalta össze az akció lényegét az egykori focista, aki jelenleg színészként dolgozik francia színházakban és filmekben.

A Franciaországban egyre népszerűbbé váló kezdeményezésre a kormánytagok is reagáltak. François Baroin költségvetési miniszter "groteszknek és felelőtlennek" nevezte a felhívást. "Cantona pénzügyi tanácsadóként, hát ez nem túl komoly dolog ... Mindenkinek megvan a maga foglalkozása, a cipész maradjon a kaptafánál!" - tette hozzá. A gazdasági miniszter szerint pedig Cantona "óriási labdarúgó, de nem biztos, hogy minden tanácsát meg kell fogadni". "Van aki csodásan focizik, én nem próbálkoznék. Úgy gondolom, hogy mindenki csak arról nyilatkozzon, amihez ért is" - tette hozzá Christine Lagarde.

Még a szélsőbaloldali politikusok is elhatárolták magukat "Vörös Erictől". A Baloldali pártot vezető Jean-Luc Mélenchon szerint nem sok előnye lenne annak, ha a bankrendszer hirtelen összeomlana. Nathalie Arthaud, a Munkásharc elnöke pedig úgy vélte, hogy "nem a bankokkal van a probléma, azokra szükségünk van".

Pénzügyi szakértők szerint egyébként attól még nem omolna össze a bankrendszer, ha 60 ezer ember egyszerre venné ki a pénzét. Ráadásul úgy vélik, hogy azoknak, akik a Facebookon csatlakoztak a mozgalomhoz, csak egy töredéke fog kedden ténylegesen elmenni a bankfiókjába.  François Pérol, a francia bankszövetség elnöke nem hisz abban, hogy a felhívást megérintette volna a franciákat, s úgy véli, hogy azzal a kezdeményezők "senkinek nem tettek szívességet".

A mozgalomnak saját internetes oldala is van már, ahol az alapítók kifejtik, hogy elsődleges céljuk a pánikkeltés. Az 1929-es világgazdasági válság óta ilyenre ugyanis csak nagyon ritkán került sor, s olyankor emberek ezrei álltak sorban egy-egy bank előtt, attól tartva, hogy a csőd miatt nem kapják vissza a pénzüket. Ezt történt 1998-ban Oroszországban, 2001-ben Argentínában, vagy a pénzügyi válság kezdetekor 2008-ban a brit Northern Rock, illetve az amerikai IndyMac ügyfeleivel.

Bernard Maris közgazdász szerint ahhoz, hogy egy ilyen akció ténylegesen gondot okozzon a bankrendszernek, több százmillió eurót kellene egyszerre kivonni a pénzintézetekből. Ez pedig azért nehezen elképzelhető, mert az automatákból csak néhány száz euró vehető fel egyszerre, a jelentős összegek felvételét pedig általában több nappal előre be kell jelenteni a bankokban ahhoz, hogy az adott fiók teljesíteni tudja a kérést. Az pedig hogy hatalmas sorok alakuljanak ki egy-egy bank előtt, azért nem valószínű, mert Franciaországban 40 ezer bankfiók és 53 ezer automata található.

Az Attac globalizációkritikus szervezet megítélése szerint is nagyon kicsi az esélye annak, hogy ez a mozgalom olyan szintet érjen el, hogy valóban fenyegetően hasson a bankokra.

A francia bankok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a kedden várható nagy összegű készpénz felvétel egyes bankfiókokban feszültséget okozhat, mert nem fog elég likvid tőke rendelkezésre állni. "Nem fog összeomlani a rendszer, de mindenki halálideges lesz" - nyilatkozta egy bankvezető.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG