A külföldi és a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az év első nyolc hónapjában összességében nem változott 2007. azonos időszakához viszonyítva, a kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 14.751 forint volt a vizsgált időszakban.
A kereskedelmi szálláshelyek 137 milliárd forint bruttó bevételt értek el az idén az első hét hónapban, ami folyó áron 2 százalékkal több az egy évvel korábbinál, a külföldi és a belföldi vendégek által összesen eltöltött vendégéjszakák száma 1 százalékkal csökkent. Tavaly az első nyolc hónapban a kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele 3,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi bázishoz képest, 160,878 milliárd forint volt.
Az idei év első nyolc hónapjában 2,436 millió külföldi vendég 7,114 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek száma 4 százalékkal nőtt, a vendégéjszakáké gyakorlatilag stagnált az előző év azonos időszakához képest.
A kereskedelmi szálláshelyek 2,902 millió belföldi vendéget és 7,321 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak a KSH által megfigyelt időszakban. A belföldi vendégforgalom 60 százalékát adó szállodákban a vendégéjszakák száma 2 százalékkal nőtt az elmúlt évhez képest.
Az éjszakák száma a négy-, valamint az ötcsillagos egységekben 10, illetve 16 százalékkal nőtt, ugyanakkor a belföldi vendégek körében népszerű - a vendégéjszakák jelentős részét regisztráló - panziók esetében 2 százalékkal csökkent.
Az elmúlt nyolc hónapban a szállodák átlagosan 50 százalékos, ezen belül a gyógyszállodák 63 százalékos szobakihasználtsággal működtek, mindez kismértékben elmarad a 2007 azonos időszakában mért értéktől.
A Balatonon a vendégéjszakák száma január-augusztusban 1 százalékkal csökkent, Budapesten stagnált az előző év azonos időszakához képest.
A kereskedelmi szálláshelyek szállásdíj-bevétele 95 milliárd forintra nőtt, az egy-, illetve ötcsillagos szállodai szobaárak közötti különbség közel hétszeres.
Az egy kiadható szállodai szobára jutó bruttó árbevétel (REVPAR) 7.305 forint volt, de itt is jelentős eltérés figyelhető meg, mivel az ötcsillagos szállodák tizenkétszer magasabb összeget kértek, mint amennyit az egycsillagos hoteleknél regisztráltak.
A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások 2008. január-augusztusra számított árindexe 8 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest.
A KSH adatai alapján a vizsgált időszak utolsó napján a magyarországi, működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2.870 volt, ezen belül a 869 szálloda 51 ezer szobával, a 1.105 panzió 15 ezer szobával működött, az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 896 volt.
A kereskedelmi szálláshelyek 2008. augusztusában kiadható férőhelyeinek száma 6 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakában regisztrálttól. A szálláshely-szolgáltatást nyújtó - több ágazatban működő - vállalkozások a szálláshelyeken közvetlenül 33 ezer főt foglalkoztattak augusztusban.
60 ezer plusz éjszakáért kampányolnak
Már nem szeretjük annyira a panziókat
Félvállról veszik az árlapot a vendéglátók
MTI