Az ÁSZ ellenőrzést végzett a központi költségvetési támogatásban nem részesülő pártok 2005. és 2008. évi gazdálkodása törvényességével kapcsolatban. Az erről szóló jelentés szerint az adott időszakban rendszeres költségvetési támogatásban nem részesült pártok gazdálkodásukról egyik évben sem adtak teljes körű, hiteles képet. Az ellenőrzött pártok kétharmada minden évben elmulasztotta a párttörvényben meghatározott beszámoló közzétételét. A nyilvánosság alacsony szintje mellett az éves gazdálkodásról adott képet torzította, hogy a hivatalosan közzétett beszámolók 80 százaléka nem minősült megbízhatónak és valósnak.
A felülvizsgálattal feltárt lényeges mértékű beszámolási hibák a számviteli törvény előírásainak megsértéséből fakadtak, és szabályozási, könyvvezetési, bizonylatolási szabálytalanságokkal egyaránt összefüggtek. A vizsgálat megállapította, hogy ezek a pártok 2005-2008. években együttesen 856.623.000 forint bevétellel gazdálkodtak. A bevételszerző gazdálkodó tevékenység párttörvényben előírt korlátozásait - hat párt kivételével - betartották. Az ellenőrzés költségvetési forrásból, névtelen adományból, állami tulajdonú ingatlan hasznosításából összességében 24.762.000 forint értékű, a pártokat meg nem illető bevételt állapított meg, amelyet a hatályos szabályozás a központi költségvetésbe rendel befizetni.
A Transparency International és a Freedom House a parlamenti pártoktól érkezett reakciókat követően eldöntötte, hogy a továbbiakban nem kíván részt venni a kampányfinanszírozással kapcsolatos sikertelen egyeztetések folytatásában. Részletek>> |
Az ÁSZ az ellenőrzés során megállapította, hogy az önkéntes jogkövetés nem volt megfelelő. Az ellenőrzött harmincnégy párt között egyetlen olyan sem akadt, amely maradéktalanul betartotta volna a pénzügyi gazdálkodásra vonatkozó jogszabályok előírásait. Az ellenőrzés személyes felelősséget állapított meg a párttörvény, a számviteli törvény, az adózási törvények többszöri megsértésével összefüggésben nyolc párt elnökénél az éves pénzügyi beszámolási, számviteli szabályozási, könyvvezetési és bizonylatolási, adó- és járulékfizetési kötelezettség elmulasztása, valamint a belső kontroll hiánya miatt.
A számviteli törvény által kötelezően előírt, a párt képviselőjének felelősségi körébe utalt számviteli szabályozással a pártok 41,2 százaléka nem, 29,4 százaléka hiányosan rendelkezett.
A hatóság szerint a hatályos párttörvényben nincs visszatartó erejű szankciója a törvénysértéseknek. Az éves pénzügyi beszámoló közzétételét rendszeresen elmulasztó pártok az ÁSZ felhívására - retorzió nélkül - akár több évre visszamenőleg pótolhatják a gazdálkodási beszámoló hivatalos közzétételét. Hasonlóan nincs szankciója a gazdálkodásról adott nem megbízható tájékoztatásnak sem.
A vizsgálati tapasztalatok ismételten megerősítették, hogy tovább nem tartható fenn a párttörvénynek a számviteli törvény szabályozásától eltérő, ellentmondásosan alkalmazható beszámolási rendje. Az ÁSZ - mint emlékeztettek - évek óta visszatérően jelzi kiadott jelentéseiben, hogy a pártok éves beszámolóiban feltárt lényeges hibák eredője a törvények összehangolatlansága, a gazdálkodási beszámoló áttekinthetőségét és valódiságát rontó, pártfüggő szabályozása vagy szabályozatlansága.
A hatályos törvényből hiányoznak a gazdálkodásról adott hivatalos közlés megbízhatóságára vonatkozó garanciák is. A pártok gazdálkodásának átláthatósága fokozott érvényesítéséhez halaszthatatlan a párttörvény módosításának politikai konszenzussal való elfogadása - hangsúlyozzák. Az ÁSZ emiatt azt javasolta a kormánynak, hogy ismételten terjessze elő a pártfinanszírozás átláthatóságának és ellenőrzésének fokozott érvényesítése érdekében a párttörvény módosítását.
Decembertől ellehetetlenülhet a Számvevőszék
Megírja az MSZP, mit tettek
Büdzsé: igent mondtak a számokra
Szépen telik a pártkassza? - az ÁSZ tehetetlen
MTI