Az 1997-ben, jórészt korrupcióellenes programmal hatalomra került Munkáspárt a brit sajtót nyár elején elöntő riportok szerint a tavalyi választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5,5 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Ez önmagában még nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt. Az ügyben kezdett rendőrségi vizsgálat alapja az a 81 évvel ezelőtt hozott törvény, amely tiltja, hogy a mindenkori kormány pénzért nemesi és egyéb rangokat, kiváltságokat osztogasson.
Nagy-Britanniában a politikai pártok nem részesülnek állami támogatásban; a pártfinanszírozás döntően adományokból történik, elvileg szigorú átláthatósági szabályok alapján. A rendőrségi vizsgálat során már többször őrizetbe vették és kihallgatták Lord Michael Levyt, a Labour első számú adománygyűjtő megbízottját, a kormányfő legközelebbi bizalmasát és teniszpartnerét. Azóta a kormány több tagját is bekérették meghallgatásra.
Sir Elton lovaggá ütése - ő nem pénzért vette
Brown messze a legmagasabb rangú kabinettag, akivel eddig a Scotland Yard "felvette a kapcsolatot". A pénzügyi tárca vezetőjét a BBC forrásai szerint nem hallgatták ki, hanem azt kérték tőle, hogy írásban rögzítse, mit tudott a választások előtt felvett 14 millió fontos kölcsönről.
Általános várakozás szerint heteken belül Blairt is ki fogják kérdezni az ügyben. Ha ez megtörténik, több mint nyolc évtized után ő lenne az első, hivatalban lévő brit kormányfő, akit korrupciós ügyben rendőrségi meghallgatásra idéznek be. Legutóbb, a húszas években David Lloyd George-ot hallgatták ki, ugyancsak pénzért árult kiváltságok gyanújával. Az az ügy vezetett el ahhoz az 1925-ben elfogadott törvényhez, amely tiltja, hogy a kormány pénzbeli juttatások fejében nemesi rangot és egyéb kiváltságokat osztogasson, és amelynek alapján a mostani vizsgálat is folyik.
Blair már hetekkel ezelőtt cáfolta, hogy kormánya a tavalyi választások előtt a Munkáspárt támogatóinak nemesi rangokat osztogatott volna hitelek fejében. Blair akkori nyilatkozata szerint "nem teljesen közismert", hogy a Lordok Házában van néhány hely, amelyek betöltésére a pártok javasolhatnak támogatókat. Ez nem kiváltságok osztogatása; a felsőházba ugyanígy javasolhatnak pártoló tagokat a konzervatívok és a liberális demokraták is - tette hozzá.
Az ügyben a Scotland Yard nemrégiben meghallgatta Michael Howardot, az ellenzéki Konzervatív Párt előző vezérét és miniszterelnök-jelöltjét is.
Nagyot buktak Bushék, újrázott a Terminátor
Egymilliárdos adót hoz Londonnak az olimpia?
A cégvezetők szó szerint százszor többet keresnek
A brit fiatalok a legneveletlenebbek
Nagy-Britannia: a térfigyelő kamerák országa