1p
Pest megye valóban a csőd szélén áll, állami segítség nélkül nem tud kijönni ebből a helyzetből - Gémesi György szerint ennek egyik oka a korábbi kivéreztetés
Pest megye valóban a csőd szélén áll, állami segítség nélkül nem tud kijönni ebből a helyzetből, de érdemes megjegyezni, hogy ennek egyik oka a korábbi kivéreztetés, illetve a megyei önkormányzatoktól a 2010-es költségvetéssel a korábbi kormány döntése nyomán elvont illetékek ügye - nyilatkozta Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnöke, Gödöllő polgármestere a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának csütörtök este.

"Egyrészt azért van nagyon komoly bajban a Pest megyei önkormányzat, mert nagyon komoly a hitelállománya, másrészt pedig nagy hiánnyal tudta csak megtervezni a 2011-es büdzséjét – nyilatkozta a MÖSZ elnöke a Duna Televízióban. “Az összes önkormányzat küszködik finanszírozási problémákkal, de különböző problémák vannak az ország különböző területein. Tehát egységesen el lehet mondani, hogy az önkormányzatok ki lettek véreztetve az elmúlt időszakban. Idén is még 45 milliárd forinttal csökkent a mozgástér, tehát összességében tovább romlott a helyzet” - nyilatkozta Gémesi György.

Pest megye valóban a csőd szélén áll, állami segítség nélkül nem tud kijönni ebből a helyzetből, de érdemes megjegyezni, hogy ennek egyik oka a korábbi kivéreztetés, illetve a megyei önkormányzatoktól a 2010-es költségvetéssel a korábbi kormány döntése nyomán elvont illetékek hiánya Gémesi György hozzátette: Peste megye az ő tudomása szerint nem tett meg mindent azért, hogy a legracionalizáltabban működjön.

Mekkora összeg kellene a megyei önkormányzat megsegítéséhez? Illetve ha nem sikerül rendezni a helyzetet, akkor mire lehet számítani? - vetette fel a Közbeszéd.

A kérdés, hogy a kormány hogyan dönt – reagált Gémesi György. Ha bedől Pest megye és csődbe kerül, akkor megvan a jogszabályi háttere a helyzet rendezésének – a csődbiztos kinevezésének és az intézmények működési rendjének a rendkívüli helyzetben, illetve, hogy miként rendel ehhez forrást a költségvetés. A másik megoldási lehetőség, hogy Budapesthez hasonlóan bizonyos forrásokkal átsegíti ezen a nehéz helyzeten a megyei önkormányzatot a központi költségvetés - hangoztatta a politikus.

“Látni kell, hogy más megyékben is vannak problémák; tehát egyet kiragadni a tizenkilenc megyek közül veszélyes lehet, hiszen az összes többi megye is mondhatná, hogy arányosan ezekre a forrásokra szeretne igényt tartani” - fűzte hozzá Gémesi György.

A MÖSZ elnöke elmondta: reméli, mihamarabb helyreáll a rend Pest megyében is, de a helyzet rávilágít arra is, hogy az önkormányzatok szolgáltatnak, a közszolgáltatások hetven százalékát a helyhatóságok látják el az országban. “Ha a mi finanszírozásunkkal gond van, annak a következményei azok lehetnek, amit most a Pest megyei önkormányzatnál látunk” - hangoztatta.

Mit gondol arról, hogy a tervek szerint kormányzati vagy állami felügyelethez kötnék a jövőben a helyhatóságok hitelfelvételét? - kérdezte a Közbeszéd.

Ez egy centralizálási folyamatot jelentene – reagált Gémesi, megjegyezve: az önkormányzatok nagyrészt azért vettek fel hitelt, hogy a kötelező feladatok ellátásához biztosítani tudják a feltételeket. Mások pedig azért, hogy az EU-s pályázatokhoz meglegyen az önkormányzati önerő. “Ezek a típusú hitelek szükségesek voltak, és nem kellene azt jelenteniük, hogy a következő időszaktól kezdve az állam közvetlenül kontrollálja ezeket a hiteleket” - hangzott az érvelés.

Abban egyébként a MÖSZ partnere a kormányzatnak, hogy legyen szakmai kontrollja a hitelfelvételnek, mondjuk előzetesen véleményeztetni kelljen az Állami Számvevőszékkel, és ennek alapján dönthessenek a testületek a hitelfelvételről. “Ha valaki szembe megy ilyen szakmai véleménnyel, annak következményei lehetnek. És ha vannak következmények, akkor legyen vagyoni felelősség és számon kérhetőség is. Az eddig felvett hiteleknek csak egy része volt elkerülhetetlen, egy része lehet, hogy elkerülhető lett volna, avagy kisebb mértékű hitel is elég lett volna” - hangoztatta a városvezető a Duna Televízió stúdiójában.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG