
Mint a rendelet kimondja, kivitelre rizsből csak az esetben kerülhet sor, ha a nemzeti tartalék, melynek mennyiségét most 1,3-1,4 millió tonnára becsülik, legalább 3 millió tonnás. Tavaly Indonézia 1,3 millió tonna rizst hozott be, elégséges tartalékot biztosítandó.
A rizs világpiaci árára a friss indonéz bejelentés úgy hathat, mint olaj a tűzre, tekintettel a már meggyengült nemzetközi ellátási helyzetre, ami az idén eddig a terménypiacokon a rizs árának megkétszereződését segítette.
Rossz időjárási körülmények, növénybetegség, spekuláció - ezek együttes hatása okozza a rizs világpiaci árának nagyon gyors növekedését az utóbbi hetekben. Az ázsiai lakosság növekedő száma és életszínvonala következtében fokozódott a rizs fogyasztása, ami lassan, de folyamatosan apasztani kezdte a nemzeti készleteket.
A mércének számító thai rizs tonnájának ára januárban még csak 400 dollár körül mozgott, de április első hetében már meghaladta a 750 dollárt. Elemzők szerint rövidesen elérheti az 1.000 dolláros szintet is, és további drágulás sem kizárt.
A rizs, amely mintegy 2,5 milliárd ázsiai alapvető tápláléka, könnyen politikai kérdéssé válhat. Emiatt több ázsiai kormány befagyasztotta a kiszállítást, biztosítandó a belföldi árak stabilitását. Vietnam, amely évi mintegy 5 millió tonnával a világ második legnagyobb exportőre, a pár hete jelentette be kivitelének 22 százalékos csökkentését. India, Kambodzsa és Kína szintén korlátozta a rizs kivitelét.
Rekord termelés és rekord árak a gabonapiacon
Egyre többen éheznek Észak-Koreában
MTI