Prága nem nézi tovább a korona erősödését
A megállapodás értelmében a jegybank ezeket az eurókat meghagyja a saját devizatartalékában, s helyettük új koronákat hoz forgalomba. "Ha a kormány a brüsszeli eurókat azonnal koronára váltaná át, az növelné a korona iránti keresletet, amely ennek következtében tovább erősödne - magyarázta a lépést a tárca vezetője.
Hasonló módon a jövőbeni privatizációs bevételeket is a jegybank fogja megkapni. A kormány ezeket a pénzeket nem fogja elkölteni "folyó" ügyekre, hanem ebből fogják finanszírozni a nyugdíjreformot.
"Ez a pénz is a Cseh Nemzeti Bank devizaszámláira kerül, s tartalékként fog szolgálni a nyugdíjreform megvalósításához" - pontosította a bejelentést Ondrej Jakob, a pénzügyi tárca szóvivője. Pénzügyi szakértők szerint a kormány és a jegybank megállapodása "jó irányban tett lépés", mert a korona gyors erősödése egyre inkább gondot okoz a cseh gazdaságnak.
A következő időszakban a cseh kormány a Cseh Posta, a Budvar sörgyár, a Letiste Praha, a CSA légitársaság, a Cseh Energetikai Művek (CEZ) valamint a Lesy CR állami erdőgazdasági vállalat magánosítását tervezi.
A cseh korona már több mint két éve folyamatosan erősödik, s ez gondot okoz a pénzügyi szakembereknek. Több pénzügyi szakértő is kijelentette, hogy számára ez a jelenség érthetetlen, s indokolatlan. Egyre gyakoribb az a vélemény, hogy a korona erősödése mögött esetleg eddig ismeretlen befektetői körök állnak. A közelmúltban a CEZ is beismerte, hogy több milliárd euró értékben vásárolt fel koronát, hogy ellensúlyozza a korona erősödéséből származó veszteségeket. Ez a lépés is hozzájárult a korona erősödéséhez.
A jegybank és a minisztérium megállapodásának további célja, hogy megakadályozza a visszaéléseket az európai alapokból való pénzekkel, mutatnak rá a piaci elemzők.
Megvan, ki trükközik a koronával?
Euró: mi majd megveszünk érte, a csehek jegelik
Cseh deficit: lehet ámulni és bámulni
MTI