Egyre nagyobb a nyomás Portugálián, hogy kövesse a görög és az ír példát és kérjen nemzetközi pénzügyi segítséget
Egyre nagyobb a nyomás Portugálián, hogy kövesse a görög és az ír példát és kérjen nemzetközi pénzügyi segítséget - írta pénteken a Financial Times Deutschland (FTD).
A német gazdasági lap szerint "az Európai Központi Bank (EKB) és az euróövezeti tagállamok többsége sürgeti a portugál vezetést, hogy Írországhoz hasonlóan kérjen segítséget". A beszámoló szerint az EKB és Lisszabon euróövezeti társai Spanyolország megrendülését kívánják megelőzni Portugália megsegítésével, az Ibériai-félsziget Spanyolországhoz képest apró állama azonban "húzódozik a gyalogáldozat szerepétől."
Berlini pénzügyminisztériumi források szerint "jót tenne Spanyolországnak, ha Portugália mentőövet kérne, mert igen erős a spanyol kitettség a szomszédos országban" - írta az FTD.
Lisszabonban cáfolták, hogy nyomás alatt van kormány. A német lapjelentés "minden alapot nélkülöz" - jelentette ki a kabinet egy szóvivője. Madrid is cáfolt, "Spanyolország azt szeretné, hogy Portugáliában fogadják el a költségvetést és hajtsák végre a stabilitási programot" - nyilatkozott egy szóvivő.
A portugál bankrendszerben nincsenek az írországihoz hasonló nagyságú gondok, nem volt ingatlanpiaci buborék, az ország versenyképessége azonban csekély, gyenge a gazdasági növekedés, az államháztartási hiány és az államadósság pedig magas. Elemzők régóta jósolják, hogy Görögország és Írország után Portugália a leggyengébb láncszem az euróövezetben, például a Reuters hírügynökség szerdán publikált elemzői felmérésében megkérdezett 50 elemző közül 34 számít arra, hogy a Lisszabon külső segítségre szorul majd.
A 2011-es költségvetésről pénteken szavaznak a törvényhozásban. A javaslat szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államháztartási hiányt az idei - tervezett - 7,3 százalékról 4,6 százalékra kell leszorítani jövőre.
A megszorítások ellen szerdán az utóbbi évtizedek legnagyobb sztrájkját tartották, a költségvetés azonban várhatóan átmegy a törvényhozáson, a kisebbségi jobboldali kormánypárt és a baloldali ellenzék szavazataival.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár