1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Mol az első háromnegyed évben konszolidáltan 76,22 milliárd forint nettó nyereséget ért el, 56 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál, miközben az összes működési bevétele 13 százalékkal 2335,04 milliárd forintra esett vissza - közölte a Mol Nyrt. a BÉT honlapján közzétett nemzetközi számviteli szabvány szerint készült konszolidált gyorsjelentésben
A Mol az első háromnegyed évben konszolidáltan 76,22 milliárd forint nettó nyereséget ért el, 56 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál, miközben az összes működési bevétele 13 százalékkal 2335,04 milliárd forintra esett vissza - közölte a Mol Nyrt. a BÉT honlapján közzétett nemzetközi számviteli szabvány szerint (IFRS) készült konszolidált gyorsjelentésben.

A harmadik negyedévben a nyereség 12,596 milliárd forint volt, ami jócskán elmarad a portfolio.hu által megkérdezett elemzők 32,2 milliárd forintos várakozásától.

A készpénztermelő képességet mutató kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) az első háromnegyed évben 329,8 milliárd forint volt, 10 százalékkal több a bázisnál. A harmadik negyedévben az EBITDA 31 százalékkal 98,1 milliárd forintra emelkedett 2008 harmadik negyedévéhez képest, miután a horvát INA 2009 harmadik negyedévi teljes körű konszolidációja 22,5 milliárd forinttal, 30 százalékkal növelte az értékét.

INA nélkül, a speciális tételek nélküli üzleti eredmény 36,4 milliárd forint volt 2009. III. negyedévben, 24%-kal csökkent az előző negyedévhez viszonyítva. Az újrabeszerzési árakkal számolt üzleti eredmény azonban, ami a profitabilitást a készlettartási nyereség és veszteség nélkül méri, közel háromszorosára, 33,9 milliárd forintra emelkedett 2009. III. negyedévben. A Gáz és Energia szegmens jól teljesített (43%-os emelkedés), a Kutatás-termelés 21%-kal nőtt, a Petrolkémia pozitívba fordult, míg a Feldolgozás és Kereskedelem szinten maradt az előző negyedévhez viszonyítva.

Felemás képet mutatnak a gyorsjelentések:

A Fotex tartotta magát

Egyre veszteségesebb a TVK 
Veszteségbe fordult a Rába
Nyugodtan megtapsolhatjuk az OTP-t 
A harmadik negyedéves eredmények elsősorban a gyenge olajipari környezetet tükrözik,
hiszen az INA teljeskörű konszolidációja 2009. III. negyedévben kezdődött. Az üzleti eredmény, egyszeri tételek nélkül, 26%-kal 142,3 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest a romló külső környezet miatt. Ezen felül, a nettó eredményt tovább rontották a magasabb pénzügyi ráfordítások, illetve a jelentős adóráfordítás. Így a nettó eredmény, speciális tételek nélkül, 42,9 milliárd forint volt a harmadik negyedévben, 75%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva. A működési cash flow 272,9 milliárd forint, 55%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához képest.

A Mol-csoport integrált működésének, hatékonyságának és szigorú költségkontrolljának köszönhetően tovább növelte pénztermelő képességét, így megőrizve erős mérlegét és stabil pénzügyi háttérét. A nettó hitelállomány és eladósodottság az INA teljes körű konszolidációjának hatását kiszűrve az előző év végéhez képest szinten maradt.

A nettó hitelállomány 976,8 milliárd forintra emelkedett, főként az INA teljeskörű konszolidációjának eredményeként, így az eladósodottság 37,1%-os volt 2009. szeptember végén. Az INA teljeskörű konszolidációjának hatását kiszűrve a nettó hitelállomány 680,5 milliárd forint, míg az eladósodottság 32,9%-ot tett ki az időszak végén.

Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató elmondta: az év első kilenc hónapja során a rendkívül nehéz külső környezet különösen nagy kihívások elé állította világszerte a finomítás és petrolkémia iparágat, mely a kapacitások kihasználásának jelentős csökkenésére és példátlan eszközértékesítésekre kényszerítette a vállalatokat. A Mol ezen időszakban bebizonyította, hogy még ilyen szélsőséges körülmények között is képes pozitív Feldolgozás és Kereskedelem eredmény elérésére, az integrált ellátáslánc menedzsmentnek köszönhetően. Ebben a kihívásokkal teli környezetben mérföldkőnek tekintjük, hogy 2009. III. negyedévétől megkezdtük az INA teljes körű konszolidálását. Nem csak aziránt vagyunk elkötelezettek, hogy a hatékonyság terén elért vezető szerepünket kiterjesszük az INA-ra és növeljük az eredményességét, hanem hogy javítsuk a piaci pozícióját Horvátországban és Délkelet-Európában, ami jelentős értéket teremt minden érintett számára.

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron
A Mol az első háromnegyed évben 269,5 milliárd forintot fordított beruházásokra és befektetésekre,
ami 31,7 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. Az INA beruházások értéke 47,5 milliárd forint volt szeptembere végéig. Az egyszeri tételek, így például a kurdisztáni gázkitermelő, a Pearl 10 százalékos részesedésének akvizíciós költsége nélkül számítva a beruházások értéke 88,4 milliárd forinttal marad el az előző évitől, az idei visszafogott teljesítések, valamint a 2008-ban lezajlott beruházások következtében.

A Kutatás-termelés szegmensben a harmadik negyedévben 96,3 milliárd forint üzemi eredményt ért el a Mol, ami tartalmazza az INA 16,8 milliárd forintos harmadik negyedévi hozzájárulását is. Az eredmény az INA hozzájárulása nélkül 9 százalékkal 79,5 milliárd forintra csökkent a romló külső környezet miatt az előző év azonos időszakához képest.

A Feldolgozás és Kereskedelem szegmens üzemi eredménye 44,3 milliárd forintot tett ki az év első kilenc hónapjában: az INA konszolidációjából eredő III. negyedévi 7,1 milliárd forint veszteséget kivéve a szegmens üzemi eredménye 55 százalékkal, 51,4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest.

A Petrolkémiai szegmens működési vesztesége 11,7 milliárd forint volt,
ami az integrált petrolkémiai árrés jelentős csökkenése ellenére mindössze 3 százalékkal maradt el a tavalyi első háromnegyedévitől. A veszteséget mérsékelte, hogy a forint erősödött.

A Mol földgázszállító vállalata, az FGSZ Zrt. 30,6 milliárd forint üzleti eredményt ért el, ami 7,9 milliárd forinttal haladja meg az előző évit. A bevételek, a szállított mennyiségek csökkenése ellenére, a tarifaváltozás hatására emelkedtek. Ezen felül az energiaköltségek is csökkentek, tovább javítva az eredményt.

Az év első kilenc hónapjában Magyarországon a Mol kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítése a gazdasági válság és az erős versenyhelyzet ellenére 5 százalékkal nőtt a bázishoz képest: a benzinértékesítés 1 százalékkal, a gázolaj-értékesítés és az autógáz-eladás pedig 8 százalékkal nőtt. A Mol üzemanyag piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján, az idén az első háromnegyed évben 36,5 százalékra nőtt a tavalyi 35,6 százalékról.

A Mol papírjaival a BÉT "A" kategóriájában kereskednek, hétfői záró ára 16.400 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 8.060 forint és 16.855 forint között mozgott a részvény értéke.
Szlovákiában 8 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi értékesítés
2009 első háromnegyed évében az előző év azonos időszakához képest. Az üzemanyag-értékesítést negatívan befolyásolta a csökkenő belföldi kereslet és az erős euró, ami a vásárlókat a szomszédos, gyengébb valutával rendelkező országok felé vonzotta. A dízelértékesítés 8 százalékkal, míg a benziné 9 százalékkal csökkent az előző év hasonló időszakához képest. Romániában az üzemanyag értékesítés 5 százalékkal esett vissza, elsősorban az alacsonyabb belföldi kereslet miatt. Horvátországban a kiskereskedelmi értékesítés volumene 493 százalékkal emelkedett a bázishoz képest, ám ez tartalmazza az INA kútjainak konszolidációját is.

A Mol csoportnak szeptember végén 1641 kútja volt, ami ötszázzal több az egy évvel korábbinál azért, mert már beleszámítják az INA töltőállomásait is. A csoport létszáma szeptember végén több mint 34 ezer volt, ide számítva az INA 16.386 alkalmazottját.

A Mol jegyzett tőkéje 79,2 milliárd forint volt szeptember végén, 9 százalékkal több mint egy évvel korábban. Az összes saját tőke 41 százalékkal, 1655,8 milliárd forintra nőtt.

A Mol egy darab részvényére jutó nyereség (EPS) az első háromnegyed évi profit alapján 55 százalékkal - 1997 forintról - 895 forintra csökkent, míg a különböző korrekciós tényezőket is figyelembe véve az EPS 42 százalékkal esett vissza.

450 millió eurós hitelt vett fel a Mol
Tovább bővít Pakisztánban a Mol
450 millió eurós hitelt vett fel a Mol 
A Mol rendületlenül fúr Pakisztánban

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG