.jpg)
A készpénztermelő képességet mutató kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) az első háromnegyed évben 329,8 milliárd forint volt, 10 százalékkal több a bázisnál. A harmadik negyedévben az EBITDA 31 százalékkal 98,1 milliárd forintra emelkedett 2008 harmadik negyedévéhez képest, miután a horvát INA 2009 harmadik negyedévi teljes körű konszolidációja 22,5 milliárd forinttal, 30 százalékkal növelte az értékét.
INA nélkül, a speciális tételek nélküli üzleti eredmény 36,4 milliárd forint volt 2009. III. negyedévben, 24%-kal csökkent az előző negyedévhez viszonyítva. Az újrabeszerzési árakkal számolt üzleti eredmény azonban, ami a profitabilitást a készlettartási nyereség és veszteség nélkül méri, közel háromszorosára, 33,9 milliárd forintra emelkedett 2009. III. negyedévben. A Gáz és Energia szegmens jól teljesített (43%-os emelkedés), a Kutatás-termelés 21%-kal nőtt, a Petrolkémia pozitívba fordult, míg a Feldolgozás és Kereskedelem szinten maradt az előző negyedévhez viszonyítva.
Felemás képet mutatnak a gyorsjelentések:A Fotex tartotta magát
Egyre veszteségesebb a TVK |
A Mol-csoport integrált működésének, hatékonyságának és szigorú költségkontrolljának köszönhetően tovább növelte pénztermelő képességét, így megőrizve erős mérlegét és stabil pénzügyi háttérét. A nettó hitelállomány és eladósodottság az INA teljes körű konszolidációjának hatását kiszűrve az előző év végéhez képest szinten maradt.
A nettó hitelállomány 976,8 milliárd forintra emelkedett, főként az INA teljeskörű konszolidációjának eredményeként, így az eladósodottság 37,1%-os volt 2009. szeptember végén. Az INA teljeskörű konszolidációjának hatását kiszűrve a nettó hitelállomány 680,5 milliárd forint, míg az eladósodottság 32,9%-ot tett ki az időszak végén.
Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató elmondta: az év első kilenc hónapja során a rendkívül nehéz külső környezet különösen nagy kihívások elé állította világszerte a finomítás és petrolkémia iparágat, mely a kapacitások kihasználásának jelentős csökkenésére és példátlan eszközértékesítésekre kényszerítette a vállalatokat. A Mol ezen időszakban bebizonyította, hogy még ilyen szélsőséges körülmények között is képes pozitív Feldolgozás és Kereskedelem eredmény elérésére, az integrált ellátáslánc menedzsmentnek köszönhetően. Ebben a kihívásokkal teli környezetben mérföldkőnek tekintjük, hogy 2009. III. negyedévétől megkezdtük az INA teljes körű konszolidálását. Nem csak aziránt vagyunk elkötelezettek, hogy a hatékonyság terén elért vezető szerepünket kiterjesszük az INA-ra és növeljük az eredményességét, hanem hogy javítsuk a piaci pozícióját Horvátországban és Délkelet-Európában, ami jelentős értéket teremt minden érintett számára.
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron |
A Kutatás-termelés szegmensben a harmadik negyedévben 96,3 milliárd forint üzemi eredményt ért el a Mol, ami tartalmazza az INA 16,8 milliárd forintos harmadik negyedévi hozzájárulását is. Az eredmény az INA hozzájárulása nélkül 9 százalékkal 79,5 milliárd forintra csökkent a romló külső környezet miatt az előző év azonos időszakához képest.
A Feldolgozás és Kereskedelem szegmens üzemi eredménye 44,3 milliárd forintot tett ki az év első kilenc hónapjában: az INA konszolidációjából eredő III. negyedévi 7,1 milliárd forint veszteséget kivéve a szegmens üzemi eredménye 55 százalékkal, 51,4 milliárd forintra csökkent az előző év azonos időszakához képest.
A Petrolkémiai szegmens működési vesztesége 11,7 milliárd forint volt, ami az integrált petrolkémiai árrés jelentős csökkenése ellenére mindössze 3 százalékkal maradt el a tavalyi első háromnegyedévitől. A veszteséget mérsékelte, hogy a forint erősödött.
A Mol földgázszállító vállalata, az FGSZ Zrt. 30,6 milliárd forint üzleti eredményt ért el, ami 7,9 milliárd forinttal haladja meg az előző évit. A bevételek, a szállított mennyiségek csökkenése ellenére, a tarifaváltozás hatására emelkedtek. Ezen felül az energiaköltségek is csökkentek, tovább javítva az eredményt.
Az év első kilenc hónapjában Magyarországon a Mol kiskereskedelmi üzemanyag-értékesítése a gazdasági válság és az erős versenyhelyzet ellenére 5 százalékkal nőtt a bázishoz képest: a benzinértékesítés 1 százalékkal, a gázolaj-értékesítés és az autógáz-eladás pedig 8 százalékkal nőtt. A Mol üzemanyag piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján, az idén az első háromnegyed évben 36,5 százalékra nőtt a tavalyi 35,6 százalékról.
A Mol papírjaival a BÉT "A" kategóriájában kereskednek, hétfői záró ára 16.400 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 8.060 forint és 16.855 forint között mozgott a részvény értéke. |
A Mol csoportnak szeptember végén 1641 kútja volt, ami ötszázzal több az egy évvel korábbinál azért, mert már beleszámítják az INA töltőállomásait is. A csoport létszáma szeptember végén több mint 34 ezer volt, ide számítva az INA 16.386 alkalmazottját.
A Mol jegyzett tőkéje 79,2 milliárd forint volt szeptember végén, 9 százalékkal több mint egy évvel korábban. Az összes saját tőke 41 százalékkal, 1655,8 milliárd forintra nőtt.
A Mol egy darab részvényére jutó nyereség (EPS) az első háromnegyed évi profit alapján 55 százalékkal - 1997 forintról - 895 forintra csökkent, míg a különböző korrekciós tényezőket is figyelembe véve az EPS 42 százalékkal esett vissza.
450 millió eurós hitelt vett fel a Mol
Tovább bővít Pakisztánban a Mol
450 millió eurós hitelt vett fel a Mol
A Mol rendületlenül fúr Pakisztánban
MTI, Privátbankár