Putyin és a demokrácia: ellentmondásos megítélés
Mindez egy felmérésből derült ki, amelyet a BBC világszolgálatának megrendelésére a GlobeScan közvélemény-kutató intézet és a Maryland Állami Egyetem végzett 31 országban, közel 16 ezer ember bevonásával tavaly november és idén január között.
A felmérés kimutatta: Nagy-Britanniában, Kanadában, az Egyesült Államokban, Franciaországban, Olaszországban és Japánban a megkérdezettek 56 százaléka szerint gyakorolt Putyin negatív hatást a demokrácia és az emberi jogok helyzetére Oroszországban, és 26 százalék tekinti elnöki szerepét kedvezőnek. Ezekben az országokban 47 százalék véli úgy, hogy Putyin politikájának kedvezőtlen hatása volt a nemzetközi békére és biztonságra, 38 százalék ebből a szempontból elégedett a március 2-i elnökválasztással távozó orosz államfővel. Putyin 45 százalék szerint javította Oroszország más államokhoz fűződő kapcsolatait, 40 százalék szerint rontott azokon.
Putyin elnöksége alatt 44 százalék szerint romlott az oroszok életminősége, 39 százalék szerint neki köszönhetően jobb lett az élet Oroszországban.
A legfejlettebb ipari országokban 44 százalék tartja negatívnak Oroszország szerepét a világban, míg 30 százalék pozitívnak.
Oroszországban a túlnyomó többség pozitívan ítéli meg Putyin államfői tevékenységét. Külpolitikájával 86, az élet minőségére gyakorolt hatásával 77, a nemzetközi béke és biztonság szempontjából 76, és az oroszországi demokrácia fejlődését tekintve 64 százalék elégedett vele.
A legfejlettebb országok megítélésétől eltérő véleményt vallanak máshol Vlagyimir Putyinról. Így például a kínai városi lakosok 70 százaléka szerint az államfő javított az oroszok életminőségén. Kínában és Egyiptomban 69, illetve 78 százalék ítélte meg kedvezően Oroszországnak a világban betöltött szerepét, amelyet a megkérdezett németek 56, az olaszok 53 és az izraeliek 53 százaléka tartott negatívnak.
Putyin megdicsérte magát
Putyin leköszön: "Oroszország koldusország"
MTI