Az Űrhajózás Napja alkalmából üdvözölte a Nemzetközi Űrállomás (ISS) személyzetét, köztük Charles Simonyi magyar származású amerikai űrturistát Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az államfő szavait csütörtökön Szergej Ivanov orosz miniszterelnök-helyettes tolmácsolta a Moszkva melletti Koroljovban lévő repülésirányító központból. A beszélgetés során közölte Fjodor Jurcsihin orosz kozmonautával, hogy ígéretének megfelelően átadta Putyin elnöknek azt az orosz zászlót, amely korábban az űrállomáson volt. Búcsúzóul tréfásan felhívta az ISS személyzetének figyelmét, hogy óvja a december óta az űrállomáson lakó Sunita Williams amerikai asztronautanőt.
Április 12-e az Űrhajózás Napja annak emlékére, hogy 1961-ben ezen a napon bocsátották a Szovjetunióban Föld körüli pályára a világ első embert szállító űrhajóját, fedélzetén a 27 éves Jurij Alekszejevics Gagarin őrnaggyal |
A kísérlet megálmodója és fő szervezője az 1924-ben alakult Műegyetemi Rádióklub volt. A 34 amatőr rádiós hívójele előzetes jelentkezés alapján került fel arra a listára, amely alapján Charles Simonyi szólította őket az alatt az alig 10 perc alatt, amíg a Nemzetközi Űrállomás átrepült Magyarország területe felett. Mivel a kísérlet célja az volt, hogy a rendelkezésre álló kevés idő alatt minél több összeköttetés jöjjön létre, a kapcsolatfelvételek igen rövidek voltak.
Miért zöldek a növények? És más bolygókon? Itt a válasz |
Charles Simonyi április 7-én, magyar idő szerint este 19 óra 31 perckor startolt a bajkonuri indítóállomásról a Szojuz-TMA-10-es űrhajón, a fedélzetén két orosz társával, Oleg Kotovval és Fjodor Jurcsihinnal.
Az utazás korábbi eseményei:
Simonyi újabb jelentkezése az űrből
Simonyi: mert megérdemli!
Fejjel lefelé, de magyarul az űrből
Magyar műszerrel a világűrbe
Kitűnő bizonyítvánnyal vár a startra az űrtrió
MTI