
A "98-as válság tanulságait levonva Putyin a világgazdasághoz való mind szorosabb kapcsolódás érdekében átvette-átvetette a gazdaság transzparenciájához szükséges alapvető intézményeket, vonzóvá téve Oroszországot a külföldi befektetők előtt. Mindemellett regnálása alatt páratlan népszerűségre tett szert, köszönhetően a javuló gazdasági helyzetnek, az egyszemélyi vezető iránti hagyományos tiszteletnek, és nem utolsó sorban személyes tulajdonságainak.
Putyin második elnöki mandátuma 2008-ban lejár, és mivel többször kijelentette, hogy nem áll szándékában megváltoztatni az orosz alkotmánynak azt a rendelkezését, mely szerint egymás után maximum kétszer töltheti be egy személy az elnöki tisztséget, évek óta zajlanak a találgatások, hogy vajon hogyan fogja megoldani ezt a problémát. Az ugyanis régóta nem kérdés, hogy addig marad, amíg akar, és az is világos, hogy egyelőre nem tervezi pályafutása lezárását: az általa létrehozott rendszer a személye köré épül, politikai értelemben egyszerűen nem csereszabatos. Éppen ez a körülmény, nevezetesen Putyin pótolhatatlansága okozott némi bizonytalanságot a jelentős oroszországi kitettséggel rendelkező befektetők körében - egészen tegnapig. Az "önutódlás" technikai kivitelezése körüli homály az elnök politikai gyermekének tekinthető Egységes Oroszország párt kongresszusán eloszlott.
A küldöttek nyugati demokráciákban ritkán, az orosz történelemben annál gyakrabban használt hangütéssel kérlelték Putyint a maradásra, aki a kérésnek eleget téve "elvállalta" az Egységes Oroszország listájának vezetését a decemberben esedékes parlamenti választásokon, egyben világossá tette, hogy ezt követően a miniszterelnöki székből irányítja az országot. Formailag oda tér tehát vissza, ahonnan indult - emlékezetes, hogy annak idején a Jelcin-család úgy adta át a hatalmat a titkosszolgálati elitnek, hogy az akkor teljesen ismeretlen Putyint ültette az Oroszországban egyébként szinte súlytalan miniszterelnöki székbe, lehetővé téve az egykori KGB tiszt garantált sikerű nyilvános politikai felépítését.
Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint nyilvánvaló, hogy Putyin nem a jelenlegi miniszterelnöki jogkörökkel fog rendelkezni, ezzel kapcsolatban vannak még kérdőjelek, a piaci szereplők azonban végre tőle magától hallhatták, hogy marad, Oroszországban jövőre is azzal a felállással kell - lehet - számolni, amivel eddig.
A bejelentés alaposan megmozgatta a piacot, az RTS ma 2%-nál nagyobb pluszban áll, az állami ellenőrzés alatt álló vállalatok papírjai száguldanak. Móró Tamás szerint okkal feltételezhető, hogy a feltörekvő piacokba fektető intézményi befektetők ezt követően érdemben növelni fogják orosz kitettségüket.
Da, Zubkov!
Az oroszok minden vágya a fenék
A globalizáció diadala
Drasztikus gázáremelés: ránk mutogatnak