1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Putyin politikai túlélése eddig sem volt kérdéses, csak az, hogy milyen formában valósul meg. A bejelentés hatására felpezsdült a piac, és az állami vállalatok papírjai száguldanak.
Oroszország vezetőjének politikai túlélése eddig sem volt kérdéses Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint, most azonban már az is lehet tudni, hogy ez milyen formában valósul meg. Hosszas huzavona után ugyanis a küldöttek kérésére Putyin „elvállalta” az Egységes Oroszország listájának vezetését a következő választásokon, és leszögezte, hogy a miniszterelnöki székből fogja irányítani az országot. A bejelentés hatására felpezsdült a piac, és az állami ellenőrzés alatt álló vállalatok papírjai száguldanak.

Vlagyimir Putyin orosz elnök 2000 óta tartó uralkodása alatt az ország politikai tradícióiba tökéletesen illeszkedő módon a hatalom kizárólagos birtokosává vált, a katonai és a titkosszolgálati elitre támaszkodva részint leverte, részint behódolásra kényszerítette a Jelcin-korszak oligarcháit, újra központosította a közigazgatást. Eközben az energiahordozók és a nyersanyagok - elsősorban a kőolaj és a földgáz - árának emelkedése Oroszországot újra jelentős játékossá tette a nemzetközi porondon.

A "98-as válság tanulságait levonva Putyin a világgazdasághoz való mind szorosabb kapcsolódás érdekében átvette-átvetette a gazdaság transzparenciájához szükséges alapvető intézményeket, vonzóvá téve Oroszországot a külföldi befektetők előtt. Mindemellett regnálása alatt páratlan népszerűségre tett szert, köszönhetően a javuló gazdasági helyzetnek, az egyszemélyi vezető iránti hagyományos tiszteletnek, és nem utolsó sorban személyes tulajdonságainak.

Putyin második elnöki mandátuma 2008-ban lejár, és mivel többször kijelentette, hogy nem áll szándékában megváltoztatni az orosz alkotmánynak azt a rendelkezését, mely szerint egymás után maximum kétszer töltheti be egy személy az elnöki tisztséget, évek óta zajlanak a találgatások, hogy vajon hogyan fogja megoldani ezt a problémát. Az ugyanis régóta nem kérdés, hogy addig marad, amíg akar, és az is világos, hogy egyelőre nem tervezi pályafutása lezárását: az általa létrehozott rendszer a személye köré épül, politikai értelemben egyszerűen nem csereszabatos. Éppen ez a körülmény, nevezetesen Putyin pótolhatatlansága okozott némi bizonytalanságot a jelentős oroszországi kitettséggel rendelkező befektetők körében - egészen tegnapig. Az "önutódlás" technikai kivitelezése körüli homály az elnök politikai gyermekének tekinthető Egységes Oroszország párt kongresszusán eloszlott.

A küldöttek nyugati demokráciákban ritkán, az orosz történelemben annál gyakrabban használt hangütéssel kérlelték Putyint a maradásra, aki a kérésnek eleget téve "elvállalta" az Egységes Oroszország listájának vezetését a decemberben esedékes parlamenti választásokon, egyben világossá tette, hogy ezt követően a miniszterelnöki székből irányítja az országot. Formailag oda tér tehát vissza, ahonnan indult - emlékezetes, hogy annak idején a Jelcin-család úgy adta át a hatalmat a titkosszolgálati elitnek, hogy az akkor teljesen ismeretlen Putyint ültette az Oroszországban egyébként szinte súlytalan miniszterelnöki székbe, lehetővé téve az egykori KGB tiszt garantált sikerű nyilvános politikai felépítését.

Móró Tamás, a Concorde részvénystratégája szerint nyilvánvaló, hogy Putyin nem a jelenlegi miniszterelnöki jogkörökkel fog rendelkezni, ezzel kapcsolatban vannak még kérdőjelek, a piaci szereplők azonban végre tőle magától hallhatták, hogy marad, Oroszországban jövőre is azzal a felállással kell - lehet - számolni, amivel eddig.
 
A bejelentés alaposan megmozgatta a piacot, az RTS ma 2%-nál nagyobb pluszban áll, az állami ellenőrzés alatt álló vállalatok papírjai száguldanak. Móró Tamás szerint okkal feltételezhető, hogy a feltörekvő piacokba fektető intézményi befektetők ezt követően érdemben növelni fogják orosz kitettségüket.

Da, Zubkov!
Az oroszok minden vágya a fenék
A globalizáció diadala
Drasztikus gázáremelés: ránk mutogatnak
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG