1p
A magyar államháztartás reformjának már a radikalizmusa is kockázatokat teremthet - Londonban nagy ellenállással számolnak
A magyar államháztartás reformjának már a radikalizmusa is kockázatokat teremthet - Londonban nagy ellenállással számolnak

A magyar államháztartási reformprogram "ambiciózus" és "radikális", és ha sikeresen végrehajtják, az átalakíthatja a magyar gazdaság kilátásait - áll londoni felzárkózó piaci elemzők keddi helyzetértékelésében, amely szerint a program "puszta radikalizmusa" végrehajtási kockázatokat teremthet a valószínűsíthető társadalmi és érdekképviseleti ellenállás miatt.

A Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a múlt héten Budapesten jártak, ahol a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az ÁKK és a nemzetgazdasági minisztérium képviselővel találkoztak.

A látogatás tapasztalatairól kedden Londonban kiadott összegzésében Timothy Ash, az RBS globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője azt írta, hogy a kormány "elszántnak tűnik" a program zömének keresztülvitele mellett.

Sokkoló lehet a program

A magyar kormány azon kevés kormányok egyike a térségben, amelyek a Lehman Brothers nagybank összeomlását követő időszak új  növekedési hajtóerőinek felismerésére  összpontosítanak - áll az RBS keddi elemzésében, amely szerint Magyarországot ezért "elismerés illeti".

Ash ezzel kapcsolatban kiemeli, hogy a Lehman-össszeomlás előtti időkben a konvergencia-játék hajtotta előre a felzárkózó európai térség gazdaságait, és annak a várakozásnak a hatására, hogy a térség elkerülhetetlenül közelít Nyugat-Európához, hatalmas mennyiségű, évente a GDP-érték 3-3,5 százalékának megfelelő külföldi tőke érkezett a régióba.

A Lehman összeomlása és az ingatlanbefektetési buborékok kipukkadása után e beáramlás gyakorlatilag leállt, és mára egyértelművé vált, hogy a térségi működőtőke-befektetések értéke a Lehman előtti korszak töredéke lesz csak. Ez azt jelenti, hogy a felzárkózó európai gazdaságoknak ezután "kisebb szelet tortáért" kell harcolniuk egymással, és a lehetséges legjobb üzleti környezetet kell megteremteniük.

Timothy Ash szerint e versenyben Magyarország egyértelmű hátrányokkal indult: a "túlzottan nagyvonalú" szociális és jóléti ellátások, a társállamokéhoz képest magas ellátási jogosultságok miatt a magyar adóterhelés a legmagasabbak között volt a térségben.

Az RBS vezető elemzője szerint ugyanakkor a jogosultságok széleskörű és kiterjedt megnyirbálásával járó reformcsomag - "puszta radikalizmusa" miatt - valószínűleg jelentős ellenállást vált ki a lakosság különböző rétegei és főleg a szakszervezetek részéről. Az RBS vezető londoni elemzője szerint az a veszély is fennáll, hogy a program - már csak mérete miatt is - "sokkolhatja" a gazdaság és a társadalom jelentős részét, és megterhelheti a gazdasági növekedést. Ez kihívást jelenthet a költségvetési célok teljesítésével szemben és emiatt szükségessé válhat a csomag egyes elemeinek felülvizsgálata; például az adócsökkentési terveket esetleg vissza kell majd fogni - áll az elemzésben.

A Fidesz túlórában dolgozik?

Timothy Ash szerint mindazonáltal a jelenlegi kilátások alapvetően különböznek a 2010. őszihez képest. A magyarországi helyzet összehasonlítása a görögországival például egyértelműen nem lelt kedvező fogadtatásra tavaly a nemzetközi befektetői közösségben, amelynek figyelmét egyébként is az európai szuverén adósságproblémák kötötték le. A magyar kormányt bírálatok érték azért is, mert állítólag megpróbálta kikezdeni az MNB függetlenségét; ebben az ügyben még az euróövezeti jegybank (EKB) is közvetlen kritikával élt, sőt jogi eljárást is kilátásba helyezett - idézi fel a Royal Bank of Scotland keddi elemzése.

A ház szerint azonban a tavalyi év vége óta a Fidesz-kormány "túlórában dolgozik" a befektetőkkel fenntartott kapcsolatok és a piaccal folytatott kommunikáció javításán. A bejelentett intézkedések - főleg az egyes szektorokra kirótt válságadók és a magánnyugdíj-rendszerbeli átalakítások - ugyanakkor szintén "óriási vitákat" váltottak ki, és rövid távon tovább rontották a befektetői hangulatot.

Az intézkedésekkel mindazonáltal - legalábbis rövid távra - sikerült megerősíteni a kormányzati szféra likviditási pozícióját, és így enyhültek az adósságfenntarthatósági aggályok a következő két-három évre. A rövid távú finanszírozási pozíció biztosítása lehetővé tette, hogy a kormány nagyobb mértékben összpontosíthasson a messze ható szerkezeti reformokra - áll a Royal Bank of Scotland keddi elemzésében.

A reformprogram 60 százaléka is elég lehet?

A ház vezető elemzője szerint viszont felmerültek olyan aggályok is, hogy a kormány a reformcsomaggal esetleg túl sokat vállalt, a program túl ambiciózus, és végrehajtásához nincs elégséges adminisztratív kapacitás. Vannak olyan aggodalmak is, hogy a reformprogram szakaszolása talán nem a legoptimálisabb, és jobb lett volna bizonyos prioritások kijelölése - áll az RBS keddi elemzésében.

A ház szerint mindazonáltal biztató, hogy Magyarországnak - éles ellentétben például Görögországgal és Portugáliával - "van reformmúltja"; Timothy Ash kiemelten említi ebben az összefüggésben a Bokros-csomagot.

Történelmi probléma ugyanakkor, hogy e reformprogramok általában nem bizonyultak hosszabb távra szólónak, ciklusokban jelentkeztek és időszaki válságokkal értek véget - áll a Royal Bank of Scotland elemzésében.

Más londoni vélemények szerint ugyanakkor nem biztos, hogy szükség van a  mostani reformcsomag maradéktalan végrehajtására.

A Morgan Stanley bankcsoport nemrégiben közölte: az általa elvégzett adósságfenntarthatósági elemzés azt mutatta ki, hogy ha a magyar gazdaságban érvényesülő, változatlanul széles negatív kibocsátási rés valamelyest szűkül, akkor a reformcsomag 60 százalékának végrehajtása is elégséges lesz az államadósság-ráta stabilizálásához a GDP-érték 65 százalék körüli szinten.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG