Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Kell egy kis áramszünet ahhoz, hogy Európában mindenki elgondolkodjon, mitől Unió az Unió, és hol hibádzik a politikai hálózat - Márványi Péter jegyzete
Amíg magukat a nemzeti struktúrákat nem hangolják össze, addig nem lesz igazán biztonságos az európai. Ehhez európai pénzek kellenek, komoly ráfordítások
Kell egy kis áramszünet időnként mindenkinek - figyelmeztetett egykoron Hofi, és mi kontinentális relevanciával folytathatjuk a felhívását: kell egy kis áramszünet ahhoz, hogy Európában mindenki elgondolkodjon, mitől Unió az Unió, és hol hibádzik - no nem egyszerűen az elektromos, hanem a politikai hálózat.
Merthogy sajnálatos mód az nem egyszerűen technikai kérdés, miért omlott össze a rendszer néhány más országban is egy rövid németországi szakasz kiiktatása miatt. Kétségkívül az európai politikusok egy részénél kiverte a biztosítékot a dolog, a jelek szerint azonban a legfontosabb most is a nagyfeszültség kiiktatása, hogy aztán rövidre zárva próbálják csökkenteni az ellenállást
A bajok lényege, amint ezt az egyik legjelesebb honi energetikai szakértő a Gazdasági Rádióban is elmondta, hogy a nemzeti hálózatok mindenütt más és más vezérléssel, más technikai-technológiai megoldásokkal működnek. Még nagyobb baj, hogy a nemzeti hálózatok egyben nemzeti érdekeket takarnak, ezt pedig - állítja a honi szakértő – nem lehet megoldani egy újabb szupertestület felállításával. Amíg magukat a nemzeti struktúrákat nem hangolják össze, addig nem lesz igazán biztonságos az európai. Ehhez viszont nemcsak a helyi kormány - és helyi vállalati érdekeket kellene legyőzni, ennél még kellemetlenebb, hogy ehhez európai pénzek kellenek, komoly ráfordítások, sőt, mennél nagyobbak a ráfordítások, annál több az esélye, hogy az áram ára is emelkedik.
Ráadásul - micsoda meglepetés - megint közeledik a tél, és nemcsak az áram, de - ki gondolta volna - a gázellátás is újra elbizonytalanodni látszik. Mostanság ugyanis arról hallani épp, hogy a Gazprom kevesebbet termel, netán kevesebbet fog eladni az Uniónak - nos van egy érdekes hírem, nem hiszem, hogy sokakat meglepne, de jó tudni, az áram egy jelentős részét is ebből a gázból állítanák elő.
Szóval lépni kellene, újabb brüsszeli testület helyett találni valami igazi, határoktól független megoldást, addig is legalább határokon túlnyúló egységes fellépést az orosz partner felől érzékelhető zsarolás-szerű lidércfények ellen. Vajon mi kell ahhoz, hogy miután a megrázó események következtében az Unió közvéleménye már eléggé felvillanyozódott, Európa döntésképes vezetőit is igazán megrázzák végre a történések, bekövetkezzen az értelem kisülése az újabb felsülés helyett, megvilágosodjon az agyuk, mint az ívfény, vagy legalábbis a helyzet megértésének szikrája pattanjon ki fejükből, hogy aztán valóban csináljanak is valamit - de villámgyorsan.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár