Szijjártó Péter ukrán sajtóértesülésekre hivatkozva elmondta: az MVM járta ki az ukrán szolgáltatónál, hogy Kapolyi László cége, a System Consulting versenytársaihoz képest rendkívül olcsón, az európai árnál két és fél-háromszor olcsóbban jusson ukrán villanyáramhoz.
Véleménye szerint felvetődik a kérdés, hogy ha Kapolyi cége hatással van a magyar villamosenergia árakra, mert például közüzemeknek szállít, akkor a kormány miért készül a villany árának emelésére. Ha viszont a szocialista képviselő cége nincs hatással a magyar áramárakra, akkor az a kérdés, hogy egy állami vállalat miért lobbizik egy privát cég érdekében, és miért nem az emberek érdekeit tartja szem előtt - tette hozzá Szijjártó Péter.
Arra a felvetésre, hogy a Fidesz tervez-e jogi lépéseket az ügyben, Szijjártó Péter azt mondta: először választ akarnak kapni az előbbi két kérdésre. Szintén kérdésre válaszolva elmondta: lapértesülések szerint az MVM összesen 455 megawattnyi kapacitást vásárolt meg, ebből Kapolyi cége 350 megawattot kapott meg.
A Fidesz szóvivője emlékeztetett arra, hogy egy múlt heti lapértesülés szerint a tavalyi 15 százalékos átlagos áramáremelés után, a kormány most újabb emelésre készül. Véleménye szerint most azért van szükség a villany árának emelésére, mert a kormánynak a "szocialista luxusprofit", és nem az emberek érdeke számít.
A Kommerszant Ukraina hétfői számában azt írta, hogy értesülései szerint az Ukrinterenergo állami társaság nem tudta elérni az Európába szállított ukrán áram vételárának jelentős felemelését, mert az első kísérletnél a magyar állami energetikai vállalat, a Magyar Villamos Művek (MVM) ellenállásába ütközött. Az Ukrinterenergónak nem sikerült lecserélni a magyar importőrt, a Kapolyi László parlamenti képviselő tulajdonát képező System Consultingot, amelynek érdekében az MVM cselekedett - teszi hozzá az ukrán lap.
A Komerszant Ukraina közlése szerint az MVM álláspontja ellenére az Ukrinterenergo nem hagy fel a meglévő szerződések felmondására tett erőfeszítéseivel, azért, hogy emeljék az ukrán villamosenergia exportárát. "Már elküldtük a nyugat-európai cégeknek a további árpolitikával kapcsolatos levelünket" - nyilatkozta Nyikolaj Paskevics, az Ukrinterenergo vezérigazgatója a lapnak.
A Komerszant Ukraina közli azt is, hogy a kormánynak szándékában áll beavatkozni a helyzet rendezésébe. Andrej Kluev ukrán miniszterelnök-helyettes sajtószolgálatára hivatkozva a lap azt írta, hogy a "a kormány fűtőanyagipari és energetikai bizottsága hamarosan megvizsgálja az ukrán villamosenergia exportszerződéseit". "Bizottságunknak a közeljövőben részletesen meg kell vizsgálni a 2007-es áramszállítási struktúrát" - tette hozzá a Komerszant Ukraina.
Tavaszias téli büdzsé: zsebre megy!
A GKM nem akar kiváltságokat