Az év első öt hónapjában a költségvetési szférában 721 ezren, a versenyszférában mintegy 1 millió 946 ezren dolgoztak. A költségvetési intézményekben összességében közel 5,1%-kal csökkent a létszám, míg a versenyszférában 0,2%-kal emelkedett.
A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete az év első 5 hónapjában 195 700 Ft volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 188 100 Ft-ot, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állóké 218 100 Ft-ot ért el. Nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 7,9%-kal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szférában dolgozók bruttó átlagkereseti indexe 104,0%, a versenyszférában dolgozóké pedig 110,2% volt.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint ha magasabbak lettek volna az adatok, akkor sem valószínű, hogy a Magyar Nemzeti Bank emelte volna a kamatot a gyors forint-felértékelődés miatt. Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője is úgy vélte: a májusi számok megerősítették azt a várakozást, miszerint a jegybank júliusban változatlanul 8,5 százalékon hagyja az alapkamatot. Mindkét elemző kiemelte, hogy a bérkiáramlás növekedésének lassulása a versenyszférában kedvező, megnyugtató az infláció szempontjából. |
A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) átlagkereset 7,6%-kal nőtt az előző év január-májushoz képest, a versenyszférában dolgozók alapbére 8,7%-kal, míg a költségvetési szféra alkalmazottainak alapilletménye átlagosan 5,5%-kal lett magasabb. Májusban a bruttó átlagkeresetek 9,6%-kal nőttek az előző év azonos időszakihoz képest.
Január–májusban a nemzetgazdasági átlagos nettó kereset 120 500 Ft volt, ezen belül a fizikai foglalkozásúaké 89 200 Ft, a szellemi foglalkozásúaké 155 300 Ft. A nettó kereset így átlagosan 7,2%-kal volt magasabb az előző évinél; ezen belül a versenyszférát 8,9%-os, a költségvetési szervezeteket pedig 4,1 %-os növekedés jellemezte.
A 207 000 Ft-os nemzetgazdasági szintű átlagos havi munkajövedelem 8,1%-kal volt magasabb az előző év január–májusinál. A munkajövedelmen belül az egyéb munkajövedelem aránya átlagosan 5,5%-ot tett ki.
Kontrák és rekontrák: össztűz alatt a kormány
Gyurcsány: Jönnie kell az adóreformnak
Kezdünk túl sokat keresni
Tripla fizetés: semmi okunk a pesszimizmusra?
KSH