Az elmúlt időszakban a legnagyobb démonunk a bankügyleteinkkel kapcsolatban a devizaárfolyamok növekedése volt. Az árfolyamváltozás hatására az elmúlt időszakban a hiteleinkhez kapcsolódó havi törlesztőrészleteink 10-30%-os mértékben növekedtek, amely nem csak a hitelügyleteinkre, hanem a külkereskedelmi ügyleteinkre is komoly hatással van. (Persze mindannyian emlékszünk azokra a szép napokra, amikor a svájci frankot 140 Ft körüli árfolyamon kaptuk, sajnos sok ilyen devizában felvett lakáshitel nehezíti mindennapjainkat, mivel azóta forintban kifejezve másfélszer drágább lett a svájci fizetőeszköz.)
Az árfolyamváltozáson túl azonban van egy díj, amely bár kisebb hatású, mégis érezzük: az egyes bankok által meghatározott vételi és eladási árfolyam közötti különbség. Amikor valamilyen devizanemben, vagy valutanemben pénzt váltunk vagy visszaváltunk, akkor a váltásért (konverzióért) a bank egyfajta díjat számít fel: más a vételi és más az eladási árfolyam. A Bankometer.hu legfrissebb elemzése ennek a banki díjtételnek az alakulását járja körül.
Kismértékű díjnövekedés az euró váltásakor
A Bankometer.hu elemzői megvizsgálták, hogy az elmúlt 15 hónapban nyolc nagybank esetében hogyan alakult a svájci frank és az euró deviza és valuta árfolyamokban a vételi és az eladási árfolyam közötti különbség. A nyolc nagybank a következő: Budapest Bank, CIB, Erste Bank, K&H Bank, MKB Bank, Raiffeisen Bank, OTP Bank, UniCredit Bank.
Az elmúlt öt negyedévben az euró devizaárfolyamait tekintve 9,57 és 10,65 Ft átlagos árfolyamkülönbséget tapasztalhattunk a nyolc bank esetében. Ez azt jelenti, hogy a bankok váltási ügyleteinket terhelő díja 3-4% közé tehető. Ebben a díjban tapasztalhattuk tehát egy bő 1 forintos növekedést eurónként 2010. augusztus-szeptemberéig, majd ez a folyamat megfordulni látszik, 60 fillérre csökkent.
Az euró valutaváltási díjának változása is hasonló képet mutat, ugyanakkor maga a díj természetesen jelentősen nagyobb a devizáéhoz képest. Az euró valutaárfolyamában a vételi és eladási árfolyam közötti szélső értékek 15,38 Ft és 16,88 Ft között változtak. A növekedés ebben az esetben is megközelíti a 10%-ot.
Erőteljesebb drágulás a svájci frank konverziókban
A CHF esetében már jelentősebb növekedést tapasztalunk a vételi és eladási árfolyamok közötti különbségben. A svájci frank MNB-devizaárfolyamának átlaga az elmúlt 15 hónapban 193 Ft volt, a bankok 3-4 % díjat, 6,33 Ft - 8,02 Ft „bankköltséget” számoltak el átlagosan a vételi-eladási árfolyam különbségeként a konverziókon ebben az időszakban. A jelzett két számérték egyben a nyolc bank átlagárfolyam-különbségének minimumát és maximumát is jelöli. Ebben a devizanemben az olló azonban több mint 26%-kal nőtt a nyolc bank átlag-árfolyamkülönbségét kalkulálva, azaz átlagosan 1,7 Ft-tal kerülnek svájci frankonként többe a konverzióink - írja a Bankométer.hu.
A valutaváltásokat vizsgálva a konverziós költség eléri az 5-7%-ot is, és ez a költség átlagosan szintén 26% körüli mértékben növekedett az elmúlt 15 hónapban. A maximum és minimum értékek 11,03 Ft - 13,93 Ft között mozogtak.
Hol érezzük meg a konverziós költségek növekedését?
Magánemberként ezek a költségek jellemzően devizahitel-ügyleteink és külföldi utazásaink során merülnek fel, alkalmanként mindössze néhány száz, vagy egy-két ezer forintos költséget okozva számunkra. Ennél érzékenyebben érintenek minket ezek a költségek egy kis vagy középvállalkozás vezetőjeként külkereskedelmi tevékenységet folytatva. Magyarországon 2010-ben eddig megközelítőleg 6-6 milliárd euró összegben folyt export és import tevékenység. Bár ennek a volumennek csak kisebb részét bonyolították kisebb méretű vállalkozások, de mindenesetre meglehetősen nagy váltási költségekről beszélhetünk.
Néhány jó tanács a konverziókkal kapcsolatban: magánemberként egyrészről a svájci frank hiteleinket érdemes pontosan törleszteni, mert ebben az esetben a bankok nem a saját deviza eladási árfolyamon váltja át a hiteltörlesztésünket, hanem az annál kedvezőbb MNB deviza közép árfolyamon. Külföldi tartózkodásunk esetén költéseinket célszerű bankkártyán keresztül intézni, mert ebben az esetben ahogy a fentiekben láthattuk, a magas költségű valuta konverziós árfolyamok helyett a sokkal kedvezőbb deviza konverziós árfolyamokat használják a bankok, tehát pénzt spórolunk. A kis- és középvállalkozások esetében érdemes megfontolni, hogy amennyiben üzletmenetünk engedi, a több kisebb fizetési tétel helyett gyűjtsük azokat össze néhány nagyobb fizetési tétellé, így nagyobb esélyünk van bankunktól kedvezőbb egyedi árfolyam kiharcolására - javasolja összeállításában a Bankométer.hu.
Privátbankár