Rekord hiány Bulgáriában
Bulgáriában az import erőteljes növekedése miatt tavaly rekord nagyságúra, a hazai össztermék (GDP) 16 százalékára nőtt a folyó fizetési mérleg hiánya, meghaladván a kormány várakozásait. Rekordot döntött a működőtőke-beáramlás, ami ellensúlyozni tudta a hiányt.
A folyó mérleg hiánya 3,9 milliárd euró volt tavaly az új EU-tagországban, az egy évvel korábbi 2,4 milliárdot követően. A működőtőke-beáramlás 4 milliárd eurót tett ki, ez a hiány 103,5 százaléka a 2005. évi 95,8 százalékkal szemben, amikor 2,3 milliárd euró volt az FDI.
Az export 26,6 százalékkal 12 milliárd euróra nőtt éves összevetésben, az import 25 százalékkal 17,3 milliárdra emelkedett. A külkereskedelmi mérleg hiánya a GDP 21,8 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 20,2 százalékról, ami elsősorban annak tulajdonítható, hogy a fogyasztási hitelek ugrásszerű növekedésének köszönhetően a bolgárok jelentős mennyiségű importcikket vásároltak.
A kormány az idén 13,6 százalékos folyómérleg-hiányt vár, elsősorban az export várható fellendülése miatt, bár elemzők szerint ezt a célt nehéz lesz elérni a belföldi kereslet folyamatos növekedése, illetve az EU-előírásoknak való megfelelés költségei miatt.
A bolgár kormány Európában az egyik legszigorúbb költségvetési politikával igyekszik ellensúlyozni a tetemes fizetési mérleghiány hatását. Az államháztartás többlete a kormány tervei szerint az idén a GDP 0,8 százaléka lesz, de elérheti a 2 százalékot a tavalyi 3 százalékot követően.
Brüsszel szerint tartható az államháztartási hiánycél, de mi jelenthet kockázatot? (hanganyag)