1p
Az üzleti várakozások mérsékleten javultak januárban, a nagyvállalatok konjunktúra-indexe 3 százalékkal, a kkv-ké 7 százalékkal emelkedett
Az üzleti várakozások mérsékleten javultak januárban, a nagyvállalatok konjunktúra-indexe 3 százalékkal, a kkv-ké 7 százalékkal emelkedett

Az üzleti várakozások mérsékleten javultak januárban, az Ecostat nagyvállalati TOP-100 konjunktúra-index értéke egy hónap alatt több mint 3 százalékponttal 71,8 százalékra, a kis- és középvállalati indexé 7 százalékponttal 67,8 százalékra emelkedett - közölte legfrissebb felmérését az Ecostat.

Az előző hónapban, tavaly decemberben még csökkentek a bizalmi mutatók.

A kutatóintézet az idén a gazdaság stagnálására számít. A termelő és szolgáltató ágazatok kibocsátása az alacsony bázishoz viszonyítva érdemben alig változik, a gazdaság mérsékelt élénkülése csak az év vége felé várható, amikorra Magyarország fontosabb kereskedelmi partnerei gazdasági növekedése már érzékelhető és tartós lesz - fogalmaznak.
   
Az intézet szerint az idei év első felében már javulnak a magyar nagyvállalatok értékesítési lehetőségei a külpiacokon, elsősorban Európában. A belföldi kereslet továbbra is nyomott marad, amely fékezi a vállalatok beruházásai lehetőségeit. A felmérés alapján az elmúlt három hónapban a nagyvállalatok negyede képes volt növelni a termelését, bár a cégek 30 százalékának a kibocsátása csökkent.

A TOP 100 vállalati csoportban a cégek mindössze 21 százaléka számol a belföldi kereslet növekedésével, míg a külföldi kereslet növekedését 32 százalékuk feltételezi. A nagyvállalatok fele úgy véli, rendelésállományuk átlagos szintet ér el, míg 37 százalékuk átlag alattinak véli.

Az Ecostat szerint a kis- és középvállalatok várakozásai a tavalyi év utolsó két hónapjának mélypontjához képest sokat javultak. A vállalatok 25 százaléka úgy véli, a következő negyedévben teljesítménye növekedhet, míg 46 százalékuk stagnálást feltételez. A kis és közepes cégek várakozása alapján a lanyha belföldi kereslet és a gazdasági bizonytalanság okoz majd leginkább problémát - állapítja meg a tanulmány. A kis és közepes cégek 23 százaléka növekvő, míg 24 százalékuk csökkenő belső kereslettel számol. A kutatóintézet tanulmánya szerint a kkv-k növekvő hitelállománya és a fizetési határidők hosszabbodása azonban komoly likviditás nehézségeket okozhat.
   
Az Ecostat tanulmánya kitér a nemzetgazdaságilag kiemelt ágazatokra is, eszerint a kulcságazatok bizalmi mutatója a tavalyi féléves, decemberi 32,4 százalékos mélypont után enyhén emelkedett, januárban 35,6 százalékot ért el.
   
A kutatóintézet szerint az ágazat 2010. évi eredményeit a bizonytalansági tényezők miatt nehéz megbecsülni, az viszont már érzékelhető, hogy a szántóföldi kultúrákban az egyre szélsőségesebb időjárás, a fokozódó belvíz és árvízveszély jelentős károkat okozhat.
   
A feldolgozóipar teljesítménye a gazdasági válság mélyülésével viszonylag gyors ütemben csökkent, a rendelésállomány továbbra is alacsony, jelentősen elmarad a kapacitások adta lehetőségektől.
   
Az Ecostat szerint az építőiparban a szektor rendelkezésére álló uniós források és a kormányzati támogatások igénybe vételével, illetve a magánszféra keresletére támaszkodva az év második felében már növekvő teljesítmény várható.
   
Ezzel szemben a kiskereskedelemben a konjunkturális kilátások és a belföldi vásárlóerő várható további csökkenése miatt 2010-ben sem jelez számottevő javulást az Ecostat: az év folyamán optimális esetben a forgalom mérséklődő csökkenésével kalkulál.

Idén sem emelkedik a fizetésünk 
Végre éledezik Magyarország is
Ecostat: év végére megáll a GDP csökkenése

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG