A profi labdarúgás nagyüzeme ma már egyre inkább a televíziós nyilvánosság előtt zajlik. A sportág jővőjét alapvetően befolyásolja, hogy a közvetítési jogok sorsa hogy alakul. Szakértők nem tartják elképzelhetetlennek, hogy lassan véget érnek azok a boldog idők, amikor minőségi labdarúgást ingyenesen lehetett élvezni a közszolgálati adások részeként, vagy külön térítés nélkül a kereskedelmi csatornákon.A parlamenti jelentés készítői azt javasolják, hogy egy-egy ország bajnokságának szereplői közösen értékesítsék vrsenysorozatuk televíziós közvetítési jogait.
A nagy tömegeket érdeklő sportversenyeket mindinkább kódolt és előfizetéses televíziós csatornákon közvetítik. Ennek oka az, hogy a nagy érdeklődést kiváltó tornák közvetítési díja az egekbe szökik, a jogokat megvásárlók pedig pénzük gyors visszatérülésében érdekeltek, ami előfizetéses televíziós csatornák segítségével lehetséges.
Jelenleg kétféleképpen lehet futballközvetítési jogokat eladni az EU-ban. A klubok egyrészt köthetnek egyéni szerződéseket a televíziós társaságokkal. Például a spanyol Real Madrid 1,1 milliárd eurós szerződést kötött a Mediaproval, miszerint a spanyol médiabirodalom jogosult a klub mérkőzéseinek 2013-ig való televíziós közvetítésére. Ez az üzlet a Real számára olyan biztos bevételforrást jelent, amelyből képes a világ legjobb játékosait is megvásárolni és így biztosítani vezető pozícióját a spanyol ligában. Az EP-jelentés készítői szerint viszont ez teljesen alááshatja a különböző országok klubjai közötti kiegyensúlyozott versenyt.
A közvetítési jogok értékesítésének másik módja az együttes értékesítés, amikor is egy bajnokságban szereplő több klub köt szerződést egy adott ország műsorszolgáltatójával. Ez év januárjában például az angol Premier Liga 208 országban, 81 szolgáltatóval kötött ilyen szerződést.
Az EP-sajtószolgálat tájékoztatása szerint a plenáris ülés elé kerülő jelentés hosszan foglalkozik azzal is, hogy a gyors technológiai fejlődés következtében ma már könnyedén nézhetünk focimeccseket az interneten vagy akár mobiltelefonon keresztül is. A legutóbbi német világbajnokság eseményeit például csak az Egyesült Királyságban mintegy két és fél milliónyian követték az interneten. A hozzáférhetőség kérdése azonban számos problémát vethet fel, amit jól mutat, hogy az UEFA jelenleg kínai és indiai internetes szolgáltatókkal áll vitában szerzői jogok miatt.
Az emberek többsége pénzt is áldozna az olimpiára
Veszélyben a foci VB: eltűnnek a válogatottak?
Olimpia tengerpart nélkül? Esély 2020-ra
Forrás: euractiv.hu