1p
Az arany nem hazudtolta meg önmagát az elmúlt héten sem, és különösen szilárdan tartotta magát a tőkepiacokon zajló hullámverésben
Az arany nem hazudtolta meg önmagát az elmúlt héten sem, és különösen szilárdan tartotta magát a tőkepiacokon zajló hullámverésben.

Az amerikai adósságplafon körüli politikai színjáték elmúltával fájdalmas valóságként került előtérbe az USA államadóssága és annak leminősítése. Ezt követően elszabadult a világ tőzsdéin a pokol, egyedüli eszközként az arany marad állva. A pánikszerű események ismét új rekordig segítették a jegyzéseket.

Az aranypiac.hu szerint az elmúlt hetekben ismét beigazolódott a fizikai arany központi szerepe a befektetések palettáján. Utalva a szuverén adósságválságok egyre fojtogató terjedésére, amihez még Európa és Amerika fenyegető recessziója is párosul, valamint a pánikszerű tőzsdei fejleményekre és a svájci frank történelmi mértékű erősödésére a New York-i tőzsde egyik kereskedője a CNBC tévétársaságnak nyilatkozva az ég felé emelte karjait, és azt találta mondani „Thank God for Gold!” – „Istennek hála van arany!”

A részvénypiacok aktuális veszteségeivel számos már ismert probléma került előtérbe, amelyek egymásra halmozott terhe alatt légvárként roskadtak össze a világ tőzsdéi. Például annak felismerése, hogy az USA adósságproblémájára csak rövidtávú „megoldás” született. Vagy az, hogy hetek óta csak kijózanítóan rossz adatok érkeznek az USA gazdaságáról, amiért ismét felerősödnek a világmértékű recesszió kiújulására vonatkozó félelmek. Rontja a hangulatot, hogy továbbra is bizonytalanságot szülnek az amerikai Fed mennyiségi lazító programjának folytatásával (QE3) kapcsolatos várakozások. Borzolják a kedélyeket Jean-Claude Trichet európai jegybankelnök riasztó szavai, amikor azt találja mondani, hogy „rendkívül rosszak az európai konjunktúra kilátásai”, mint ahogy az olasz és spanyol államkötvényhozamok jelentős emelkedése is. De említhetőek még a véget érni nem akaró válságtanácskozások az EU-ban, és a pénzügyi segélycsomagok emelésének folyamatos szükségszerűsége, valamint az, hogy rossz hírek érkeznek a bankszektor háza tájáról is (például 30 ezer fős leépítés a HSBC banknál, kimagasló veszteségek a Royal Bank of Scotland-nál, romló csődkockázati mutatók stb.)

Összességében a legrosszabb azonban az a felismerés, hogy a 2008-ban kezdődött pénzügyi válság teljes erővel visszatérni látszik. A jegybanki pénzáradat és az állami konjunktúraprogramok csak arra voltak elegendőek, hogy a nagy összeomlást néhány évvel elodázzák. A központi bankok már kiaknázták teljes eszköztárukat (kamatcsökkentések, kötvényvásárlások, pénzügyi mentőmechanizmusok) tartós eredmény elérése nélkül. Azok az államok, amelyek korábban bankokat mentettek meg az összeomlástól, most maguk is vészes pénzszűkébe kerültek. Egyre nyilvánvalóbb, hogy a válság csak egy széleskörű, minden OECD-tagállamra kiterjedő adósságátrendezés árán lesz megoldható. Mielőtt azonban erre sor kerülne, még egy súlyos recesszió fenyegetésével kell megküzdenie a világnak, ami katasztrofális inflációba torkollhat a rendszer majdani tényleges „resetelése” előtt.

Az arany kurzusa az elmúlt héten mind dollárban, mind pedig forintban új történelmi magasságokba kapaszkodott. Péntek délután egy uncia (31,1 g) befektetési arany 1.736 dollárba került Londonban, ami 4,66%-os növekedést jelent egy hét alatt. A magyar fizetőeszközben számolva a pénteki záróár 334.076 forint volt, ami 4,09%-os héten belüli növekménynek felel meg.

Az azonnali szállítású arany jegyzése járt a múlt hét folyamán 1.800 dollár felett is, de a végül nem tudott megkapaszkodni ebben az új tartományban. Ez részben a piac rövidtávú túlhevülésével magyarázható, másrészt pedig az amerikai határidős tőzsdén péntektől érvénybe lépett letéti biztosítékok megemelése törte meg a lendületet. A jegyzések nagymértékű emelkedése jellemzően profitrealizálással is jár, ezért a kisebb korrekciók normális és egészséges velejárói az árfolyamok alakulásának. Az alkalmanként kialakuló túlzásokat ily módon teszi helyére a piac, anélkül hogy indokolt lenne máris „kidurrant aranybuborékot” emlegetni. Rövidtávon technikailag még további korrekcióval érdemes számolni, amely az 1.700 dolláros szintekig, sőt még az alá is elérhet. 1.660 és 1.680 dollár között azonban erős támaszra lelhet a kurzus, amely egy további lecsúszásnak határt szabhat. Legkésőbb erről a szintről akár már startolhat is a következő csúcstámadás.

Az ezüstárfolyam kilengései valamelyest csökkentek az utóbbi hetekben. A szürkésfehér nemesfém a hónap kezdetén még visszatérni látszott május eleji erejéhez, amikor fontos technikai szintek fölé emelkedve már 41 dollár/uncia felett is járt. A gazdaság növekedési kilátásainak romlása azonban övön aluli ütésként érte az ipari nyersanyagok piacát, így az ezüstöt is, amely 38,29 dolláron, 2,42%-os mínusszal fejezte be Londonban az elmúlt kereskedési hetet. Ugyanakkor a rövidtávon csökkenésnek indult árfolyam egy emelkedő trendcsatornán belül helyezkedik el, amely 32,50 dollárról indult el még május 12-én. A kurzus most nem sokkal az 50-napos mozgóátlag felett tartózkodik, de jókora távolságra a kb. 13%-kal lejjebb húzódó 200-napos mozgóátlagtól. A jelenlegi árfolyamtartományban számos technikai szint található, amelyek ellenállásként vagy támaszként jöhetnek számításba. Rövidtávon most emelkedő tendenciájú oldalázás következhet, bár a technikai elemzés igazán egyértelmű jelzést egyelőre nem ad.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG