Lázár János keddi sajtótájékoztatóján, a Miniszterelnökségen emlékeztetett: költségvetési, költségvetés-végrehajtási kérdésekben, központi adónemek, illetékek, vámok, helyi adók központi szabályozását érintően nem lehet országos népszavazást tartani; ezt kiegészítenék a járulékokkal. Ezekben a kérdésekben pedig - Lázár János javaslata szerint - az Ab-nak nem lenne módja, hogy alkotmányos felülvizsgálattal éljen. "Ha a nép nem dönthet egy kérdésben, akkor nincs joga az Alkotmánybíróságnak sem" - jelentette ki. Ezzel párhuzamosan módosítaná a politikus az Ab-ról szóló jogszabályt is.
A politikus bejelentette: így javasolni fogja az Országgyűlésnek, hogy újra, változatlan tartalommal fogadja el a 98 százalékos különadók rendszerét.
Hangsúlyozta, az általa előterjesztett alkotmánymódosítás ideiglenes jellegű lesz, az új alaptörvényben ugyanis ezt a kérdést pontosan, precízen, részletesen szabályozni kell, a mai alkotmány ugyanis nem képes ezeknek a kérdéseknek a szabályozására, az Ab ezért "kényszerűségből mondta azt, amit mondott".
"Tudomásul vesszük, hogy az Alkotmánybíróság úgy döntött a keddi nap folyamán, hogy a jelenlegi alkotmány szabályozása szerint ez az elképzelésünk nem felel meg az alkotmányosság próbájának" - kommentálta Lázár János az Ab döntését, amellyel alkotmányellenesnek nyilvánította a testület a 98 százalékos különadót, és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette.
Zoknicsere? Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese szerint a különadót érintő alkotmánybírósági döntésre válaszoló fideszes reakció nem meglepő és nem is elegáns. Véleménye szerint az alkotmány egy olyan egyetemes alapértékeket megjelenítő jogi normát jelent, "amihez nem illik ötpercenként hozzányúlni", nem illik aktuálpolitikai céloknak alárendelni. Felhívta a figyelmet arra, hogy a Fidesz eddig már hét alkalommal módosított alkotmányt. "Az alkotmánymódosítások gyakorlata a parlamenten belül már-már egy zoknicsere gyakoriságát idézi" - fogalmazott. |
Lázár János tájékoztatása szerint ha nem hozták volna meg a törvényt, akkor a sokmilliós végkielégítések az elmúlt hat hónapban mintegy egymilliárd forintot jelentettek volna az országnak. Reményei szerint javaslatát az Országgyűlés két hét alatt megtárgyalhatja.
Arra a kérdésre, hogy akkor is benyújtottak-e volna egy ilyen tartalmú alkotmánymódosítást, ha az Ab nem minősítette volna alkotmányellenesnek a 98 százalékos különadót, a frakcióvezető úgy választolt, ha az Ab jóváhagyta volna a különadót, akkor nyilván nem álltak volna elő egy ilyen kezdeményezéssel.
Kérdésre közölte, tájékoztatta Orbán Viktor miniszterelnököt arról, hogy elengedhetetlenül szükségesnek tartja, hogy a különadó rendszere fennmaradjon. A kormányfő "tökéletesen egyetértett" a helyzetértékelésével, és támogatásáról biztosította - fűzte hozzá.
Arra, hogy minden esetben módosítani fogják-e az alkotmányt, ha az Ab olyan döntést hoz, amely nem az eredeti elképzelésüknek megfelelő, úgy reagált: "nem a mi elképzelésünknek felelt meg az eredeti törvényjavaslat, hanem azoknak, akik úgy döntöttek, hogy Magyarországon még soha nem látott mértékű változás legyen".
Nurszultan Nazarbajev beájulna
Az Alkotmánybíróság nem kommentálja Lázár János bejelentését - közölte a taláros testület sajtófőnöke, Sereg András. |
Szavai szerint nevetséges bolhacirkusszá válik az alkotmányozási folyamat, ha a kormányzó többség heti rendszerességgel a saját szája íze szerint tud alakítani a még hatályban lévő alkotmányos rendelkezéseken. Egy jogállamban ez nem tűrhető el - szögezte le.
Schiffer András felhívta a figyelmet arra, hogy nem volt olyan régen a szociális népszavazás, amikor a Fidesz azt hirdette, ez az az eszköz arra, hogy az emberek kinyilvánítsák az akaratukat. Értékelése szerint a Fidesz keddi javaslatai azt jelentik, hogy a kormánypárt becsapta a választóit és az embereket.
Az LMP a továbbiakban nem vesz részt az alkotmány-előkészítő bizottság munkájában, november 3-án pedig tüntetést szervez az Alkotmánybíróság épülete elé.
MSZP: el a kezekkel az Alkotmánybíróságtól!
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője ma ékes bizonyítékát adta pártja jogállamhoz való hozzáállásának, egyúttal világossá tette: a Fidesz demokrácia-felfogása távol áll Európától, a civilizált világtól - reagált közleményében az MSZP.
Az MSZP szerint egy civilizált európai jogállamban elfogadhatatlan, hogy a kormányzó párt parlamenti frakcióvezetője megfenyeget egy független állami intézményt, mert az – a jog, az igazságosság, a nép mellé állva – ellent merészelt mondani neki.
Lázár János ma délutáni fenyegetőzése jellemző a Fidesz demokrácia-felfogására, ám aligha hihető, hogy ez az aljas módszer az ő fejéből pattant ki - véli az MSZP. Erre csak egy olyan ember képes, aki immár a húsz évvel ezelőtt született jogállamot is két lábbal tiporja. Ezután azonban minden magyar demokrata joggal mondhatja: a Fidesz vezére fél a néptől, a Fidesz vezére fél a népszavazástól - írja közleményében a szocialista párt.
MTI, Privátbankár