.jpg)
A lépéshez fűzött indoklásában a Fitch kiemeli: saját becslése szerint Lettországban tavaly 25 százalék, Bulgáriában 19,5 százalék, Észtországban 16 százalék, Romániában 14 százalék, a már decemberben negatív kilátással ellátott Litvániában 13,7 százalék volt a GDP-érték arányában mért folyómérleg-hiány.
A térségbeli országok devizaadós-kockázati besorolásai a nemzetközi hitelminősítőknél: S&P, Fitch, Moody"s Magyarország: BBB plusz, BBB plusz, A2 Csehország: AA, A1 Szlovákia: AA , A1 Szlovénia: AA, AA, Aa2 Lengyelország: A mínusz, A mínusz, A2 Románia: BBB mínusz, BBB, Baa3 Oroszország: BBB plusz, BBB plusz, Baa2 Horvátország: BBB mínusz, BBB mínusz, Baa3 Bulgária: BBB plusz, BBB, Baa3 Ukrajna: BB mínusz, BB mínusz, B1 Észtország:A, A, A1 Lettország: BBB plusz A mínusz, A2 Litvánia: A mínusz, A, A2 |
Az elemzés szerint ezek a legmagasabb deficitek a Fitch által kockázati besorolással nyilvántartott 105 szuverén adós között. Az elmúlt tizenkét hónapban a térség makrogazdasági egyensúlya tovább romlott, és több esetben jelenleg is változatlanul romlik. E környezetben a most előállt globális hitelpiaci megroppanás "komoly negatív sokk" ezeknek az országoknak a szempontjából, áll az elemzésben.
A Fitch szerint ráadásul az infláció is meredeken gyorsul, az euróövezet gazdasági növekedésének lassulása nem tesz jót a térség exportjának, az eurócsatlakozási időpontok csúszása pedig növeli a külső pénzügyi kockázatokat.
A Fitch Ratings már egy tavaly év végi térségi elemzésében azt jósolta, hogy folyamatosan csúsznak a kelet-európai EU-tagállamok lehetséges euróövezeti csatlakozási időpontjai, főleg az infláció miatt. Az akkori előrejelzésben az állt, hogy a baltiak közül Észtország euróövezeti csatlakozását 2012-ig, Lettországét és Litvániáét 2013-ig késleltetheti az infláció és a makro-egyensúlytalanságok elegye. A három köztársaság számára sok tényező nehezíti az inflációs kritérium teljesítését, így még további csúszás is elképzelhető esetükben, állt az elemzésben.
A baltiak eddigi gyors növekedését kísérő erős külső fizetési egyensúly-romlásnak a Fitch nemrég egy másik, külön elemzést is szentelt. Ebben a cég azt írta: lassan a mexikói és az ázsiai fizetési válságok előtti helyzetre kezd emlékeztetni a három balti köztársaság súlyosan megbillent külső finanszírozási egyensúlya.
Bulgária és Románia euróövezeti csatlakozását a várható csúszásokról kiadott korábbi elemzésében a hitelminősítő 2013-ra, illetve 2015-re jósolta. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez is bizonytalan előrejelzés, mivel mindkét ország előtt hosszú konvergencia-folyamat áll, gazdaságaik a túlfűtöttség jeleit mutatják, és még hosszú évekbe telik, mire az inflációs előírást teljesítik.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor"s éppen a Fitch csütörtöki tömeges kilátásrontása előtti napon jelentette be, hogy visszaminősítette Litvánia szuverén adóskockázati besorolásait, a litván gazdaságot terhelő kockázatokra és az ezekre adott, szerinte nem megfelelő költségvetési válasz miatt. A rontott - jóllehet még mindig elsőrendű, "A mínusz" - adóskockázati osztályzatra is további leminősítést valószínűsítő negatív kilátás érvényes.
Leminősítették Litvániát
Csúcslakás - lakáscsúcs: fentről minden más
Postai sorbanállás sárga csekkekkel: van remény
Felelőtlenül vettek fel a hiteleket az amerikai fogyasztók (hanganyag)
MTI