A végszavazás előtti részben technikai, részben tartalmi módosítások nyomán az önkormányzatok forrásai mintegy 10 milliárd forinttal bővültek, de a többi változtatást is figyelembe véve a tervezett hiány nem nőtt, sőt egy milliárd forinttal kisebb lett - jelentette ki az MTV Nap-kelte című műsorában a pénzügyminiszter.
Egy ország nem működhet tartósan GDP arányosan 10 százalékos államháztartási hiánnyal, ezért is kellett a jövő évi költségvetésben a deficitet 6,8 százalékra csökkenteni - hangsúlyozta Veres János, hozzátéve, hogy ez el nem odázható lépés volt.
"A tervezett hiánycélt a piac hitelesnek minősíti" - mondta a Veres János. A pénzügyminiszter - kommentálva a Standard and Poor"s csütörtöki döntését, amellyel negatívról stabilra változtatta Magyarország adósbesorolásának kilátását - kiemelte, hogy a hitelminősítő az "első jó irányú lépésnek nevezte a jövő évi költségvetés elfogadását, amely üzenet a tőkepiacnak, jelentősége elsősorban pszichikai jellegű".
Javított a magyar kilátáson az S&P
Vitathatatlan, hogy a jövő évi költségvetésnek, a keresletszűkítő hatás miatt lesz gazdasági növekedést visszafogó következménye - mondta Veres János, aki szerint a kormányt az óvatosság vezette, amikor 2,2 százalékra tervezte a GDP növekedésének jövő évi ütemét.
Felzárkózás és perspektíva nélküli megszorító csomagnak tartja a Fidesz a 2007-es költségvetést - jelentette ki Varga Mihály, az ellenzéki párt alelnöke a csütörtöki parlamenti szavazás után tartott sajtótájékoztatóján. "Élet a trükkök százai után" - így jellemezte a költségvetést a fideszes politikus, aki szerint a 2007-es büdzsé nem a jövőről, hanem a múltról szól, hiszen az embereknek a kormány elmúlt négyéves felelőtlen, átgondolatlan gazdaságpolitikájának árát kell megfizetniük.
Az Orbán-kormány pénzügyminisztere szerint az emberek hajlandóak elfogadni megszorító lépéseket, de csak akkor, ha látják, hogy ennek van értelme, és az áldozatvállalás meghozza az eredményt. Ez a költségvetés azonban véleménye szerint nem ilyen, mert nem látják benne a gazdaságfejlesztési forrásokat és a munkahelyteremtési lehetőségeket, sőt a törvény a munkanélküliség és az infláció növekedésével, valamint a reáljövedelmek 4,5 százalékos csökkenésével számol. "Ez vár ránk 2007-ben, egy felzárkózás és perspektíva nélküli megszorító csomag" - összegzett Varga Mihály, aki szerint pártja ezért nem támogatta a törvénytervezetet a parlamenti szavazáson.
A politikus szerint 2007 nehéz év, sok szempontból visszalépés és a leszakadás éve lesz Magyarország számára. Megjegyezte: lehet, hogy néhány ember szerint elhibázott volt a Fidesz tavaszi választási kampányának szlogenje, a "rosszabbul élünk, mint négy éve", azonban abban biztos, hogy jövőre rosszabbul élünk majd, mint az idén.
"Az elmúlt években Magyarországon példátlanul magas, 28 százalékot meghaladó reálbér- és reálnyugdíj- növekedés ment végbe. A 2007-es évben valóban négy százalékos reáljövedelem-csökkenéssel számolunk. (...) Úgy gondoljuk, hogy ez a fajta áldozatvállalás mindannyiunk részéről megéri azt, hogy utána 2008-ban már egy nem csökkenő életszínvonal mellett tudjuk a költségvetést elfogadni, és 2009-ben pedig a teljesítménnyel arányos növekedés feltételei is megjelenhessenek" - fogalmazott Szabó Lajos, az MSZP-frakció költségvetési munkacsoportjának vezetője Varga Mihály szavaira reagálva.
Gyurcsány szíve szerint kettest adnaVeres egy számjegyű deficitet vár
A parlament elfogadta a jövő évi költségvetést
A kormánynál optimistább a Kopint
A Financial Times szerint nagy mákunk volt