1p
A magyar pénzügyi rendszer stabil, mert tőkeerős, jól működő bankok alkotják, de a fogyasztók pénzügyi tudatossága fejlesztésre szorul - mondta Simor András, az MNB elnöke. A válság tanulságaként a jövőben vélhetően egyetlen ország sem hanyagolja el a pénzügyi oktatást.
A magyar pénzügyi rendszer stabil, mert tőkeerős, jól működő bankok alkotják, de a fogyasztók pénzügyi tudatossága fejlesztésre szorul - mondta Simor András, az MNB elnöke a Tudatos Pénzügyekért elnevezett konferencián Budapesten.

Úgy vélte, a lakosság pénzügyi kultúrájának elmélyítése hozzájárulhat az ország pénzügyi stabilitáshoz is. Ehhez megfelelő oktatási rendszer és a szereplők együttműködésén túl nemzeti stratégia kidolgozása is szükséges.

Gyurcsány Ferenc köszöntőjében a pénzügyi válsággal összefüggésben beszélt a pénzügyi kultúráról. A kormányfő szerint nem igaz, hogy a mostani pénzügyi krízis a szociális piacgazdaság halálát jelenti. "Amit látunk, az a szociális piacgazdaság több, versengő modelljei egyikének messzeható válsága" - mondta. Hozzátette: "hiszek a piacokban, de emellett bízom az állami szabályozás és felügyeleti tevékenysége fontosságában, és tudom, hogy siker csak aktív, hatékony együttműködés mellett érhető el piaci szereplők, társadalmi szervezetek és állami intézmények között".

A kormányfő szerint azok a gazdaságok és társadalmak tudnak egyszerre stabilak és versenyképesek lenni, amelyek elutasítják a szélsőségeket, a piaci és az állami fundamentalizmust egyaránt.

Sikeresnek nevezte az elmúlt időszakban folytatott, az egyensúly javulását eredményező fegyelmezett költségvetési gazdaságpolitikát, ami szavai szerint növelte a hitelességet, ezért folytatni kell. "Büszke vagyok arra, hogy 1995 óta most először zártunk olyan félévet, amikor a költségvetési hiány messze a maasrtichti kritérium alá csökkent, és a rendszerváltozás óta nem készült olyan költségvetés a választásokat megelőző évre, amelyben nem nő, hanem csökken az államháztartás hiánya" - mondta.

Hozzátette: ha 2006-2007-ben nem hozzák meg a szükséges intézkedéseket, akkor ma, szűkülő likviditás és emelkedő elvárt hozamok mellett sokkal rosszabb helyzetben lenne az ország. Hozzátette: minden olyan értelmes javaslat támogatható, ami erősíti a hitelességet növelő, szigorú fiskális folyamatot.

Gyurcsány Ferenc a kialakult pénzügyi válság fő felelősei közé sorolta a pénzügyi intézményeket, hitelminősítőket, könyvvizsgálókat és hangsúlyozta, hogy a felelősség nem osztható meg egyenlő arányban hitelezők és a hitelt felvevők között.

Globális piacon a felügyeletnek és a szabályozásnak is globálisnak kell lennie. Európai intézményekre és a mainál erősebb európai hatósági szabályozásra van szükség - hangsúlyozta. Hozzátette: a tisztességes megoldás nem a nemzeti pozíció védelme, hanem a nemzeti szuverenitások összegzése, ezért Magyarország meg fogja ismételni erre vonatkozó korábbi javaslatát.

Simor András a pénzügyi tudatosság fejlesztésével összefüggésben kifejtette: a banki szolgáltatások gyors fejlődése, a globalizációval folyamatosan megújuló termékek erősítik az információs aszimmetriát az eladó és a vásárló között. Jelentős a veszélye annak, hogy a vásárlók nem értenek az általuk vásárolt termékekhez, nem tudják felmérni annak kockázatát a megfelelő tájékoztatás hiánya miatt.

Angel Gurría, az OECD főtitkára szerint Magyarország felkészült arra, hogy kezelje a jelenlegi gazdasági és pénzügyi helyzetet. Hozzátette ugyanakkor, hogy  piaci turbulencia miatt nem szabad figyelmen kívül hagyni azokat a tényezőket, amelyek az országot közép és hosszú távon sikeressé teszik.

Hozzátette: a válság tanulságaként a jövőben vélhetően egyetlen ország sem hanyagolja el a pénzügyi oktatást. Mint mondta, az OECD  felismerte ennek sürgősségét, ezért erősíteni fogja szerepét a pénzügyi oktatásban.

A konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón az OECD főtitkára elmondta: nincs ember, aki ma meg tudná mondani, hogy elégséges-e az Egyesült Államokban elfogadott pénzügyi mentőcsomag. A kihívás az, hogy hogyan lehet a bankokat rávenni a hitelezés folytatására, amihez tőke kell. Úgy vélte: Európának is megnyugtató a tengeren túli döntés.

Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki kamatdöntésével összefüggésben azt mondta: mára enyhült az inflációs nyomás, ami több döntési lehetőséget biztosít a jegybankoknak.

Az amerikai kormánynak be kellett avatkoznia a pénzügyi válságba az ismert 700 milliárd dolláros csomaggal, hiszen a pénzügyi rendszer stabilitása nélkül nincs gazdasági stabilitás, az Európai Unióban ugyanakkor nem indokolt hasonló akció - mondta  Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a tudatos pénzügyekért rendezett konferencia alkalmából tartott tájékoztatón.

"Ha a világban vihar van, annak oldalszele Magyarországot és érinti,
ami a finanszírozási költségek növekedésében és a magasabb kockázati felárban jelenik meg" - jelentette ki Király Júlia. A válság megnehezítette a magyar pénzügyi rendszer működését, de nem lehetetlenítette el - tette hozzá.

A kormány és a Magyar Nemzeti Bank ott áll a magyar bankrendszer mögött, ahogy azt teszi valamennyi uniós kormány és központi bank - mondta Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke, aki szerint a "magyar bankrendszer könyveiben nincsenek mérgezett eszközök".

Magyarországon nincs olyan helyzet, hogy a nemzetközi bankválság okozta nehézségekről kellene tárgyalni
- jelentette ki Veres János pénzügyminiszter.

"Ezen a nemzetközi konferencián, amely a pénzügyi kultúra fejlesztésével foglalkozik, együtt vagyunk a jegybank elnökével és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökével, de a témáról és nem a nemzetközi bankválság magyarországi hatásáról beszélgetünk" - válaszolta Veres János arra a kérdésre, hogy szükség van-e állami beavatkozásra.

Az MTI kérdésére érdekes kezdeményezésnek minősítette a pénzügyminiszter azt a francia javaslatot, amely 300 milliárd euró összegű európai pénzügyi csomagra vonatkozna. "Ha és amennyiben Magyarországon is be kellene avatkoznia  a kormánynak, akkor nemcsak az amerikai mintát érdemes megvizsgálni, mert az egészen más modell, de a francia javaslatot is" - jegyezte meg     

Szükség van egységes európai pénzügyi felügyeletre, amelynek létrehozásáról már többször beszélt a miniszterelnök, majd a magyar jegybank elnöke is - ismételte meg a javaslatot Veres János, aki szerint ez a hétvégén tartandó európai pénzügyi csúcstalálkozón is bizonyára napirendre kerül.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: idén a GDP arányosan 3,8 százalékos eredmény szemléletű államháztartási hiány bizonyosan tartható, s a Pénzügyminisztérium kitart az idei 2,4 százalékos GDP növekedési adat mellett.

A 700 milliárd segíti a forintpiacot is
Húzzák a szájukat az amerikaiak: fáj nekik a mentőtöv
Túl a képzelet határán: mit ér 119 billió forint?
Pénzügyi mentőcsomag: ma felülről próbálkoznak
Bush: napról-napra rosszabb a helyzet

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG