1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lisszaboni szerződés írországi elutasítása miatt válságba került Európai Unió elnökségét kedden Franciaország veszi át a következő fél évre.
A lisszaboni szerződés írországi elutasítása miatt válságba került Európai Unió elnökségét kedden Franciaország veszi át a következő fél évre, amely Nicolas Sarkozy államfő hónapok óta meghirdetett nagyszabású programja mellett az állampolgárok elvárásaira választ adó mindennapi konkrét témákkal, többek között a magas üzemanyag- és élelmiszerárakkal is foglalkozni kíván.

Politikusabb, konkrétabb, közelebb áll az európai fogyasztókhoz, akiket intézkedéseivel nem nyugtalanít, hanem megvéd
  - röviden így jellemezhető az az EU, amelyet az elkövetkező hat hónap alatt Nicolas Sarkozy szeretne megvalósítani. Ebben az elképzelésében az európai állampolgárok és az intézményrendszer közötti bizalmi válságként értelmezett írországi referendum eredménye csak megerősítette a francia elnököt.

Az írországi "nem" után Sarkozy azonnal leszögezte, hogy a válsághelyzet kezelése mellett - amely a francia elnökség elsődleges feladatává vált - nem változat Párizs négy európai programjának megvalósításában, nevezetesen a bevándorlási paktum, az energiabiztonság és a klímavédelem, a közös agrárpolitika, valamint az európai védelmi politika témaköreiben.

A köztársasági elnök szerette volna, ha a francia EU-elnökség idején sikerül a lisszaboni szerződésben meghatározott új intézményrendszert előkészíteni és az abban előírt új posztokra, például az Európai Tanács két és fél éves időtartamra szóló elnöki tisztére kiválasztani a legmegfelelőbb személyt. Ez az ír népszavazással jelenleg lekerült a napirendről, s mivel a válsághelyzetre a legutóbbi brüsszeli csúcstalálkozón semmilyen megoldás nem született, Nicolas Sarkozy július 11-én az ír fővárosba látogat.

A párizsi sajtó szerint Sarkozy nehéz feladat előtt áll: úgy kell meggyőznie Brian Cowen ír miniszterelnököt, hogy 2009 tavaszán írjon ki egy újabb népszavazást a reformszerződésről, hogy közben nyitottnak kell mutatkoznia az írek kérdésfelvetéseire és nem szigetelheti el az országot az EU-n belül. Ezzel párhuzamosan az újabb, október 15-i brüsszeli csúcs előtt a csehekre is nyomást kell gyakorolnia a francia EU-elnökségnek, hogy ratifikálják a reformszerződést.

Bár Párizs több fórumon is ígértet tett arra, hogy nem kívánja saját elképzeléseit a többi tagállamra ráerőszakolni, az európai bevándorlási és menekültügyi paktum tervét egyértelműen az új francia bevándorlási politika ihlette. Ennek lényege, hogy a befogadó országnak, az EU esetében pedig közösségnek nem kötelessége "elszenvednie" a spontán érkező bevándorlást és joga van gazdasági igényei és befogadóképessége szerint "megválasztania" és szabályoznia a migrációt. Párizs arra szeretné rábírni a tagállamokat, hogy az EU tiltsa be az egy-egy tagországban tartózkodó illegális bevándorlók tömeges legalizálását, ahogy az még a közelmúltban is, 2003 és 2007 között Olaszországban és Spanyolországban kétmillió külföldivel történt.

A francia álláspont szerint elsősorban azért van szükség közös energiapolitikára, mert az európai szolidaritás nevében úgy kell biztosítani az energiabiztonságot minden tagállamban, hogy megszűnjön a kelet-európai országok függősége az oroszországi gáztól. A francia kormány esküszik a Franciaország energiaellátását 75 százalékban biztosító atomenergia fontosságára, megbízhatóságára és tisztaságára.

A közös mezőgazdasági politikát (KAP) illetően Párizs kívánja előkészíteni a 2013 utáni időszakra a jelenleg évente 42 milliárd eurós mezőgazdasági támogatások igazságos újraelosztását. A kettős nyomással, a britek és a skandinávok szkepticizmusával és a Kereskedelemi Világszervezettel (WTO) szemben Párizs az élelmiszerárak megemelkedése miatt az erős és modernizált KAP-ért fog harcolni, amely az eddigieknél jobban közelít a piac realitásaihoz, azaz a növekvő kereslet kielégítéséhez, de annak a gondolatnak a védelmében, hogy "Európa mezőgazdaságának működését nem lehet teljesen kiszolgáltatni a piac törvényeinek". Ez sem ígérkezik könnyűnek, tekintve hogy a francia mezőgazdasági termelők az EU-támogatások legnagyobb haszonélvezői.

A közös európai védelmi politika jelenti a legnagyobb dilemmát a francia elnök számára,
aki a programmal Franciaországnak a 2009 tavaszán várható visszatérését a NATO-ba is szeretné előkészíteni, miközben Párizs költségvetési okokból leépíti hadserege személyi állományának ötödét.

A francia elnökség egyik legjelentősebbnek szánt terve pedig Nicolas Sarkozy szívügye, az Unió a Mediterrán térségért nevű kezdeményezés: július 13-án a Párizsban megrendezésre kerülő euró-mediterrán csúcstalálkozóval indul útnak, amelyre a 27 európai tagállam mellett a földközi-tengeri térség valamennyi országának vezetője meghívást kapott.

Kidobhatják az unióból Írországot és Csehországot
Merkel: az ír "nem" akadályozza a bővítést
Keresik a gyógyírt a csalódásra
Kettészakad az Unió?

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG