A nagy lakáshitel-csapda: megéri milliókat bukni?
A bankok a nagyobb összegű betételhelyezés ösztönzése érdekében - a kamatozás terén - alapvetően kétféle módszert használnak. Mindkét módszer lényege, hogy a nagyobb betétet nagyobb kamattal honorálják: nem mindegy azonban, hogy a betét összegétől függően sávosan vagy lépcsősen változnak a kamatok.
Lépcsős kamatozás esetén, ha elérjük a következő kamatlépcsőt jelentő betét összegét, a teljes betétre a magasabb kamatot kapjuk meg. Ha sávos kamatozásról beszélünk, akkor a magasabb kamat csak az adott kamatsávnak megfelelő összegre jár, azaz a teljes befektetett összegre jutó kamat alacsonyabb lesz. Sávos kamatozásnál betétünk összegét átlagolnunk kell az egyes kamatsávokhoz tartozó kamat nagyságával.
Válassza ki a legmagasabb hozamú betétet!
Tegyük fel, hogy egy hitelintézet így adja meg látra szóló megtakarítási célra szolgáló számlájának kamatkondícióit:
0 - 99 999 forintig 2%
100 000 - 999 999 forintig 5%
1 000 000 forinttól 8%
A lépcsős kamatozás speciális esete, amikor nem az összegtől, hanem a lekötési időtől függő lépcsős kamatozással van dolgunk. Ilyen termék pl. a postákon forgalmazott Kincstári Takarékjegy. Az éves változatú papír 3 hónapon belüli visszaváltás esetén nem fizet kamatot, ezt követően azonban a 12. hónapig havonta növekszik az éves kamat mértéke, mely a visszaváltásig eltelt idő egészére vonatkozik. |
Ha pl. 2 millió forintot akarunk egy évre befektetni és történetesen lépcsős kamatozásról van szó, akkor - mivel betétünk értéke meghaladja a felső lépcsőt - a teljes összegre jár a 8 százalékos kamatláb, egy év alatt tehát 160 ezer forintnyi kamathoz juthatunk.
Amennyiben a konstrukció sávos kamatozású, akkor a fent leírtaknak megfelelően átlagolni kell a 2 millió forintot. Azaz 99 999 forint 2 százalékon, 900 000 forint 5 százalékon, 1 millió 1 forint pedig 8 százalékon kamatozik. Ez így 127 ezer forint kamatot jelent, ami a teljes összegre vetítve 6,35 százalékos tényleges kamatlábnak felel meg.
A hitel egyre drágább, a betétek kevesebbet hoznak
Nyártól könnyebben búcsúzhatunk a bankunktól
Bankcsőd és kamatadó