Semmi sem múlik a kiotói egyezményen?
A kiotói klímaegyezmény korlátozásai nem hatékonyak, az Egyesült Államokban az utóbbi években kevésbé növekedett a széndioxid-kibocsátás, mint Európában - állapította meg a konzervatív The Wall Street Journal hétfőn. A mértéktartó New York-i újság által közölt adatok szerint a legfontosabb üvegházhatást kiváltó gáz, a széndioxid kibocsátása 2000 és 2004 között az Európai Unió országaiban 4,5, míg a tengerentúlon csak 2,1 százalékkal növekedett.
Az ökológiai apokalipszissel fenyegetők, elsősorban a demokraták rá akarják kényszeríteni Amerikára a kiotói klímaegyezmény által előírt, Európában "népszerű" korlátozásokat. Holott, mint a statisztika is bizonyítja, a káros anyagok kibocsátásának mesterséges korlátozása nem hatékony eszköz, sőt, még a szándékkal ellentétes hatást is kiválthat.
A The Wall Street Journal szerint a zöld lobbi minden igyekezetével azon van, hogy "bemocskolja" Amerikát, amely szerinte nem törődik a környezettel. Pedig a tények tények, amelyek ezt nem támasztják alá. A lap szerint az állami tilalmak, az európai széndioxid-kibocsátási kvótákkal folytatott kereskedelem rendszere nem hozta meg a kívánt hatást. Az öreg kontinens ismét tanulhat az Egyesült Államoktól, ahol a gazdasági növekedés és a tisztább technológiák használatának ösztönzésével, például a széntüzelési erőműveknek nyújtott adókedvezményekkel érték el a káros gázkibocsátás csökkenését. Sok európai vállalat ezenkívül a korlátozások nélküli országokba, egyebek mellett Kínába és Indiába telepíti üzemeit, ami szebbé teszi ugyan az európai adatokat, de a Föld összkibocsátásán nem javít.
A The Wall Street Journal szerint az egész ügy tanulsága az, hogy a globális felmelegedésért felelős gázok csökkentését a magánszektor bátorításával, semmint visszafogásával lehet elérni.