1p
A munkáltatói oldal elutasította az elvárt adó helyetti szigorított adóellenőrzésre vonatkozó kormányzati terveket az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén
A munkáltatói oldal elutasította az elvárt adó helyetti szigorított adóellenőrzésre vonatkozó kormányzati terveket az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén.

Csuport Antal, a munkáltatói oldal szóvivője elmondta: a célokkal, azzal, hogy minél többen fizessenek adót egyetértenek, a javasolt megoldással viszont nem. Szerintük így több lenne a cégek adminisztrációs munkája, költsége, illetve az adóhatóság beavatkozhatna önálló vállalati döntésekbe. Ez ellentétes a vállalkozás szabadságával - mondta.

Borsik János, a munkavállalói oldal szóvivője elmondta: ők sem támogatják a tervet, mint ahogy a konvergenciaprogramot sem támogatták. Mivel a kormány az elvárt adó eredményeként tervezett 60 milliárd forint, illetve a most javasolt intézkedések által biztosított bevétel különbségét a költségvetési tartalékból kívánja fedezni, Borsik János leszögezte: ez nem mehet a közszférával kötött bérmegállapodás teljesítésének rovására.

Quadozás a Hungaroringen!
Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára emlékeztetett arra, hogy az OÉT kibővített ad hoc bizottsága a közelmúltban jónak tartotta a kitöltendő nyilatkozat ötletét, formáját, a versenyképességi tanács is egyhangúlag támogatta. Utalt arra is, hogy egy revizor a mai szabályok szerint is ellenőrizheti, hogy az adott cég gazdálkodásához valóban szükség volt-e az elszámolt költségelemekre, vagy költségmértékekre. Különben csak az ellenőrizhetné, hogy jók-e az összeadási műveletek.

Antalffy Gábor, a Kisosz képviseletében arra figyelmeztette a szakállamtitkárt, hogy a múlt évben visszaadott, illetve kiváltott vállalkozói engedélyek egyenlege 40 ezres csökkenést mutat, s ez a tendencia jellemezte az idei évet is. Ennek többnyire az az oka, hogy a vállalkozások nem csak papíron, de a valóságban is veszteségesek, s a javasolt intézkedések pedig még több vállalkozást kényszerítenek majd arra, hogy visszaadják engedélyüket.

Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országgyűlés elé terjesztette az elvárt adót kiváltó törvénymódosítási javaslatokat, a szöveg olvasható a parlament honlapján.

A társasági-, illetve a személyi jövedelemadóról, továbbá az adózás rendjéről szóló törvényt módosító jogszabály szerint a nem nyereséges cégek és egyéni vállalkozók választhatnak, hogy az adott évre megszabott minimum jövedelem után fizetik meg az adót, vagy pedig kitöltenek egy - bevallásnak minősülő - nyomtatványt. Az adatok alapján az APEH választja ki, hogy mely vállalkozásokat kívánja ellenőrizni.
Karácsony Imréné szerint ennek más oka van. Mint mondta: a színlelt szerződésekre vonatkozó szigorítások révén az építőiparban, a kereskedelemben, a vendéglátásban valóban igen sok vállalkozói engedélyt adtak vissza a múlt évben, de gyakorlatilag ugyanennyivel nőtt e területeken a foglalkoztatottak száma. Az történt tehát, hogy a munkáltatók kénytelenek voltak legális munkaviszonyban foglalkoztatni ezeket a dolgozókat.
Antalffy Gábor kifogásolta azt is, hogy az Európai Unió átlagában a GDP 3,5 százalékát költik a vállalkozások adminisztrációs kiadásokra Magyarországon pedig 4,5-6 százalékot. A most javasolt újabb adminisztrációs többlet ellentétes azokkal a vállalkozásbarát intézkedésekkel, amelyekről a kormány szóban beszél. A szakállamtitkár erre reagálva megjegyezte, a most javasolt kiegészítő kérdőív 52 sorral indult, de ezt az egyeztetések eredményeként már húszegynéhányra csökkentették.

Ungvárszky Ágnes, az MGYOSZ képviseletében azt kifogásolta, hogy igen sok többletmunkát, többletköltséget jelent majd a vállalkozásoknak két évre visszamenőleg olyan adatok előkeresése, amelyek nem is szerepelnek az adóbevallásban. A kiegészítő nyilatkozathoz egy kitöltési útmutatót is javasolt. A szakállamtitkár szerint a kiegészítő nyilatkozatban csak olyan adatok szerepelnek, amelyek rendelkezésre állnak valamennyi vállalkozásnál. Egy másik munkáltatói kritikára válaszolva azt is elmondta, hogy ebben a nyilatkozatban nincsenek olyan adatok, amelyek egyúttal az adóbevallásban is szerepelnek. Ezért tehát nem kell a vállalkozásoknak ugyanazokat az adatokat kétszer is közölni. A kitöltési útmutatóra vonatkozó javaslattal egyetértett a szakállamtitkár.
 
Kevesen fizetnek, de ők sokat
Elvárt adó helyett elvárt szigor (hanganyag)
Elvárt adó helyett szigorúbb APEH-ellenőrzés

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG