Csuport Antal, a munkáltatói oldal szóvivője elmondta: a célokkal, azzal, hogy minél többen fizessenek adót egyetértenek, a javasolt megoldással viszont nem. Szerintük így több lenne a cégek adminisztrációs munkája, költsége, illetve az adóhatóság beavatkozhatna önálló vállalati döntésekbe. Ez ellentétes a vállalkozás szabadságával - mondta.
Borsik János, a munkavállalói oldal szóvivője elmondta: ők sem támogatják a tervet, mint ahogy a konvergenciaprogramot sem támogatták. Mivel a kormány az elvárt adó eredményeként tervezett 60 milliárd forint, illetve a most javasolt intézkedések által biztosított bevétel különbségét a költségvetési tartalékból kívánja fedezni, Borsik János leszögezte: ez nem mehet a közszférával kötött bérmegállapodás teljesítésének rovására.
Quadozás a Hungaroringen! |
Antalffy Gábor, a Kisosz képviseletében arra figyelmeztette a szakállamtitkárt, hogy a múlt évben visszaadott, illetve kiváltott vállalkozói engedélyek egyenlege 40 ezres csökkenést mutat, s ez a tendencia jellemezte az idei évet is. Ennek többnyire az az oka, hogy a vállalkozások nem csak papíron, de a valóságban is veszteségesek, s a javasolt intézkedések pedig még több vállalkozást kényszerítenek majd arra, hogy visszaadják engedélyüket.
Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országgyűlés elé terjesztette az elvárt adót kiváltó törvénymódosítási javaslatokat, a szöveg olvasható a parlament honlapján. A társasági-, illetve a személyi jövedelemadóról, továbbá az adózás rendjéről szóló törvényt módosító jogszabály szerint a nem nyereséges cégek és egyéni vállalkozók választhatnak, hogy az adott évre megszabott minimum jövedelem után fizetik meg az adót, vagy pedig kitöltenek egy - bevallásnak minősülő - nyomtatványt. Az adatok alapján az APEH választja ki, hogy mely vállalkozásokat kívánja ellenőrizni. |
Antalffy Gábor kifogásolta azt is, hogy az Európai Unió átlagában a GDP 3,5 százalékát költik a vállalkozások adminisztrációs kiadásokra Magyarországon pedig 4,5-6 százalékot. A most javasolt újabb adminisztrációs többlet ellentétes azokkal a vállalkozásbarát intézkedésekkel, amelyekről a kormány szóban beszél. A szakállamtitkár erre reagálva megjegyezte, a most javasolt kiegészítő kérdőív 52 sorral indult, de ezt az egyeztetések eredményeként már húszegynéhányra csökkentették.
Ungvárszky Ágnes, az MGYOSZ képviseletében azt kifogásolta, hogy igen sok többletmunkát, többletköltséget jelent majd a vállalkozásoknak két évre visszamenőleg olyan adatok előkeresése, amelyek nem is szerepelnek az adóbevallásban. A kiegészítő nyilatkozathoz egy kitöltési útmutatót is javasolt. A szakállamtitkár szerint a kiegészítő nyilatkozatban csak olyan adatok szerepelnek, amelyek rendelkezésre állnak valamennyi vállalkozásnál. Egy másik munkáltatói kritikára válaszolva azt is elmondta, hogy ebben a nyilatkozatban nincsenek olyan adatok, amelyek egyúttal az adóbevallásban is szerepelnek. Ezért tehát nem kell a vállalkozásoknak ugyanazokat az adatokat kétszer is közölni. A kitöltési útmutatóra vonatkozó javaslattal egyetértett a szakállamtitkár.
Kevesen fizetnek, de ők sokat
Elvárt adó helyett elvárt szigor (hanganyag)
Elvárt adó helyett szigorúbb APEH-ellenőrzés
MTI