Az inflációs célkövető rendszer Magyarországon a korábbi monetáris szisztémát, a csúszó leértékelés rendszerét váltotta fel 2001 májusában. Ekkor a kormány és a Magyar Nemzeti Bank a korábbi plusz-mínusz 2,25 százalékról plusz-mínusz 15 százalékra szélesítette ki a forint ingadozási sávját, ami a korábbinál jóval nagyobb mozgásteret adott a jegybank számára az inflációs célok megvalósítására, az infláció mérséklésére.
Csermely Ágnes elmondta: a jegybankok gyakorlatában az inflációs célt követő monetáris rendszer alaptételének lehet nevezni azt, hogy a jegybank az infláció csökkentésével, a pénzromlás mértékének alacsony szinten történő stabilizálásával a gazdasági jólét maximalizálására törekszik. Kiemelte: az inflációs cél követésének bevezetéséhez mindenekelőtt fontos az, hogy megteremtődjön a jegybank intézményi függetlensége, a jegybank kijelöljön - lehetőleg a kormánnyal egyetértésben - egy számszerű inflációs célt, és egyúttal kulcselem az is, hogy növekedjék a központi bank átláthatósága. A központi bank transzparens működése ugyanis felgyorsíthatja a jegybank hitelességének növelését és ez segíti az infláció mérséklését.
2006. elején 21 ország tartozott az inflációs célt követő államok táborába és számuk folyamatosan növekszik. |
Az első ország, amely formálisan is bevezette ezt a monetáris rezsimet, Új-Zéland volt 1990-ben, majd rövid időn belül követte Új-Zélandot Kanada és Nagy-Britannia. Az 1990-es évek második felétől a feltörekvő piacok körében is egyre népszerűbbé vált ez a monetáris szisztéma, a rendszerváltó országok közül Magyarországon kívül ilyen monetáris rendszere van Lengyelországnak, Csehországnak, Szlovákiának és Romániának is.
Az inflációs célt követő monetáris rezsim bevezetése előtt a 21 országban az átlagos infláció 12,6 százalék volt, 2004-re viszont már 4,4 százalékra csökkent az átlagos éves pénzromlási ütem és mérséklődött az infláció volatilitása is ezekben az államokban. A gyakorlat azt mutatja, hogy az a legkedvezőbb, ha ebben a rendszerben a jegybankok 5-8 negyedéves távlatban igyekeznek kitűzni, számszerűsíteni valamilyen inflációs célt, ezen a horizonton törekednek az infláció stabilitására.
Csermely Ágnes előadásában arra is felhívta a figyelmet, hogy az inflációs célkivető rendszerben a jegybanknak törekednie kell arra is, hogy az infláció stabilizálása, a pénzromlási ütem mérséklése minél alacsonyabb növekedési áldozat mellett valósuljon meg. Az elmúlt években a tapasztalatok azt mutatják, hogy a korábban jelentős inflációs problémával küzdő országokban, ez a monetáris rezsim segített az inflációs várakozások lehorgonyzásában és a jegybanki hitelesség megteremtésében, növelésében - emelte ki az igazgató-helyettes.
Járai utódja: ej, ráérünk arra még?
Járai: nőhet a Gyurcsány-kormányhoz közeliek súlya