1p
Simor András szerint felfele mutatnak az inflációs kockázatok, de ezért nem szabad megemelni az inflációs célt. A jegybank elnöke ma már kamatemelési ciklusról beszélt
Simor András az Index.hu-nak adott interjújában kifejti, nem érzi, hogy csörték lennének a jegybank és a kormány között, ugyanakkor el tudná képzelni, hogy a két fél viszonya jobb legyen. Mint elmondta, a kormány és az MNB viszonya most csendes, sőt a kommunikáció közöttük minimális.

Kérdésre válaszolva ehhez az elnök még hozzátette, hogy a kormány számos olyan esetben nem kéri ki a jegybank véleményét, amikor erre törvény kötelezi. Az MNB az IMF-tárgyalásokból nem, de az azt követő döntéshozatalból például kimaradt.

"Nem értem, miért lepődtek meg"

Simor szerint furcsa, hogy a hétfői kamatemelésen többen megdöbbentek, mint mondta, a jegybanknak nem volt más választása, mint a monetáris politika szigorítása. "Az indokokat elmondtuk, még ha a kormány szerint a lépés felesleges volt. Ezért fontos a független jegybank" - kommentálta az MNB első embere a hétfői kormánypárti kritikákat.

"Több magyar kormány próbálta már a jegybankot beosztottjaként kezelni. Ebben biztosan benne van az a törekvés, hogy mindegyik kormány szakítani szeretne a múlttal, és minden intézmény élén változást szeretne vagy szeretett volna elérni, hogy ezt a szakítást demonstrálni tudja. Másrészt, a kormány független intézményekhez való viszonya talán más, mint amit én Magyarországon, az EU egyik tagállamában ideálisnak képzelnék" - mondta a jegybank első embere.
Kamatemelési ciklus elején vagyunk


Az Index kérdésére, miszerint ez egy kamatemelési ciklus kezdetét jelenti, Simor határozott igennel válaszolt. "A további szigorítás mértékére és gyakoriságára vonatkozóan a Tanács nem kíván konkrétabb információt adni: az előrejelzés és a továbbiakban beérkező tényadatok határozzák meg a további lépéseket" - nyilatkozta a hírportálnak.

Viszont nem lát olyan okot, ami miatt indokolt lenne a 3%-os hiánycélt 3,5%-ra emelni. Szerinte ezen még egy új összetételű monetáris tanács sem változtatna. Azzal kapcsolatosan, hogy a kormánypárt megváltoztatná a tanács összetételét, úgy reagált, hogy a tanács tagjainak szigorú szakmai követelményeknek kell megfelelniük, vonatkoznak rájuk az uniós joggal harmonizáló jegybanki törvény passzusai, tehát, ha érkeznek is új tagok, akkor ugyanúgy dolgoznak tovább, mint eddig. "Lehet, hogy lennének köztünk nézeteltérések, de az alapvető cél mindig az árstabilitás elérése" - nyilatkozta Simor.

A jegybank elnök szerint ugyanakkor az inflációs kockázatok felfelé mutatnak és rontják az ország kockázati megítélését - a jegybank már 3 hónapja következetes hívja fel erre a kormány figyelmét.

Inflációs kockázatok: elszálló élelmiszerárak

Gyorsabb növekedést, magasabb inflációt vár az MNB
"Az élelmiszerárak emelkedése közvetlenül csak 2011-ben emeli a fogyasztóiár-indexet, de 2012-ben a gyors növekedésnek köszönhetően a gazdaság teljesítménye közelít potenciális szintjéhez, záródik a kibocsátási rés. Ez az infláció szempontjából azt jelenti, hogy fokozatosan gyengül a kihasználatlan kapacitások árleszorító ereje, így komoly kockázatát látjuk annak, hogy az élelmiszerárak miatti magasabb infláció megemeli a béreket, és második körös hatások jelentkeznek a fogyasztói árak szélesebb körében" - emelte ki Simor az emelkedő inflációt okozó tényezők közül a szerinte legfontosabbat.

Az ország kockázati megítélését Simor és munkatársai szerint külső és belső tényezők egyaránt ronthatják. A régiós hatások és az európai adósságválság mellett a befektetői bizalmat aláássa a Költségvetési Tanács átalakítása, a jegybanktörvény tervezett módosítása, és a pénztártörvény is - mondta Simor.

"Míg pozitívumként értékelhető, hogy jelen tudásunk szerint a költségvetés jövőre hozza a bűvös 3 százalék alatti hiányt, sőt, többletes lehet az államháztartás, de középtávon jelentős fenntarthatósági kockázatok merülhetnek fel" - nyilatkozta az Indexnek Simor András, aki nem gondolja, hogy idő előtt távoznia kellene a jegybank éléről.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG