1p
"Túl önelégültek voltunk" címmel közölt interjút a Handelsblatt Simor Andrással. A Magyar Nemzeti Bank elnöke kifejtette: most elsősorban a szociális kiadásokon kell spórolni, és ezek közé tartoznak a nyugdíjak is.
"Túl önelégültek voltunk" címmel közölt interjút a Handelsblatt Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank elnökével.

A tekintélyes német üzleti és egyben politikai napilap pénzügyi mellékletében megjelent nyilatkozatban Simor András egyebek között hangsúlyozta: a kamatok emelésére azért volt szükség, hogy nehezebb legyen a forint elleni spekuláció. "Egyszerűen nem várhattunk tovább" - jelentette ki az MNB elnöke.

Magyarországnak most újra vonzóvá kell válnia a befektetők számára, és ezt szolgálja a költségvetési hiánynak a kormány által bejelentett, további csökkentése is. Ezáltal Magyarország már jövőre teljesíti a maastrichti követelményeket, amelyek elméletileg lehetővé teszik a csatlakozást az euróövezethez, fűzte hozzá.

Minden, amit a válságról tudni lehet - Hitelválság 2008>>


Arra a kérdésre válaszolva, hogy miként akarja az ország visszaszerezni a befektetők bizalmát, Simor András kifejtette: Magyarország mögött valójában néhány olyan év áll, amikor az ország nem tudott bizalmat szerezni a nemzetközi tőkepiacon. Az MNB elnöke szerint ez elsősorban a 2002 és 2006 közötti időszakra vonatkozik.

Amit azonban a kormány 2006 után tett, az tulajdonképpen mindenki számára elismerésre méltó lehet - fűzte hozzá.

Simor András a leghatározottabban elvetette, hogy az országot Izlandhoz hasonlítsák, kifejtve, hogy a legtöbb gazdasági mutató Magyarországon sokkal jobb, mint Izlandon. Úgy vélte, hogy Magyarország alapvetően helyes úton jár, ezért is kap segítséget a nemzetközi intézményektől, köztük a Nemzetközi Valutaalaptól vagy az Európai Központi Banktól.


A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon! >>

A jelenlegi események miatt a politika felelősségét firtató kérdésre Simor András azt válaszolta: az 1990-es években még nagyon jól ment az országnak, de aztán önelégülté vált, többet és többet költött annál, mint amennyit megkeresett. Az MNB elnöke ugyanakkor cáfolta azokat a feltételezéseket, amelyek szerint az ország ezen az úton haladt volna tovább, ha a válság nem következett volna be. Emlékeztetett arra, hogy 2006 óta a korábbi iránnyal ellentétes döntések születtek.

Az MNB elnöke szerint a jelenlegi helyzetben a kiadások növelése a magas költségvetési hiány miatt egyszerűen nem engedhető meg, ellenkezőleg, azok csökkentésére van szükség. Szavai szerint most elsősorban a szociális kiadásokon kell spórolni, és ezek közé tartoznak a nyugdíjak is. Ezen túlmenően a közszolgálati szférában be kell fagyasztani a béreket, azok reálértékben nem emelkedhetnek. A magyarországi szociális rendszert Simor András az ország problémáihoz mérten túlságosan nagyvonalúnak nevezte.

A kormány és a jegybank viszonyával kapcsolatban Simor András úgy vélte, hogy az elmúlt hetekben, illetve hónapokban szerencsére kevés volt a súrlódás. Valamennyien egy csónakban evezünk - fűzte hozzá. Az elnök szerint a kormány egyedül hozza döntéseit, a részletekről azonban egyeztet a nemzeti bankkal.

Az MNB elnöke úgy vélte, hogy Magyarországon 2009 végére, 2010 elejére a mai 6 százalékosról 3 százalékra csökkenhet az infláció. Az euró bevezetésének esélyéről ezt mondta: mivel a maastrichti követelményeknek hosszú távon kell megfelelni, az euró bevezetése nem az elkövetkező hetek, illetve hónapok, hanem csak a jövő év témája lesz.

Veres: Nem fenyeget államcsőd
Erőt adott a forintnak az IMF-megállapodás
Mindenki egyért: Európa összefog Magyarországért?
Magyarország megmenekült? Hatalmas pénzekről beszélnek
Gyurcsány megint találkozót szervez
A pazarlás miatt tombol a válság Magyarországon
Orbán Sarkozy és Merkel segítségét kérte

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG