.jpg)
Az Ecostat szerint a 2008 első negyedévi kedvezőbb vélemények kialakulásában jelentős a szerepe annak, hogy nem szigorodott az adórendszer, miközben az adójóváírás szabályainak kedvező változásával a közepes jövedelműek helyzete valamelyest javult.
A felmérés alapján a lakosság általában optimistábban tekint a jövőbe, mint amilyennek az elmúlt időszak változásait érzékeli. Ez a tendencia 2006. májusától 2007. márciusáig a szokásostól eltérően alakult, ugyanis ebben a közel egyéves időszakban a családok a jövőt a múltnál is borúsabbnak látták. Az idén az első negyedévben a gazdasági várakozások visszatértek a megszokott kerékvágásba, a háztartások nem számítanak további megszorításokra.
A lakosság elsősorban saját pénzügyi helyzetének alakulásában, valamint a nemzetgazdaság jövőbeli fejlődésében lát a korábbinál kedvezőbb tendenciákat. Emellett az inflációs várakozások is sokat javultak, de a kutatók szerint itt még mindig erős borúlátás érzékelhető. A korábbinál kedvezőbben ítéli meg a lakosság a munkaerő-piaci változásokat és jelenlegi anyagi helyzetet, de a javulás itt csekély mértékű. Az ország gazdasági kilátásaiban javulást 22 százalék tart valószínűnek, míg 43 százalékot tesz ki a pesszimista vélekedések aránya.
A háztartások inflációs várakozásai sokat javultak, de még mindig 67 százalékuk számít az árszínvonal további gyorsuló növekedésére, és csak 13 százalékuk véli úgy, hogy csökkenni fog az infláció mértéke. Ennek hátterében a kutatók szerint az áll, hogy a lakosság többsége közvetlenebbül érezhette a felgyorsult inflációt, a legnagyobb mértékben a két alapvető kiadási tétel, a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett.
Válassza ki a legmagasabb hozamú betétet! |
A megtakarításokkal rendelkező háztartások továbbra is jellemzően bankbetétben, vagy készpénzben halmozzák fel tartalékaikat. A válaszadók az utóbbi időben egyre kevésbé diverzifikálják megtakarításaikat: 63 százalékuk egyféle, 18 százalék kétféle, 4 százalék pedig háromféle módon kezeli félretett pénzét. Csak a fennmaradó 4 százalékról mondható el, hogy változatos módszerekkel próbálja növelni megtakarításai hozamát.
A kutatás alapján a háztartások 29 százaléka nem tervez nagyobb kiadást a következő egy évben. Egy ilyen kiadással 20 százalékuk számol, kettővel 19 százalékuk, ennél több nagy összegű kiadást 32 százalék említett. A háztartások az idén kicsivel több kiadással számolnak, mint az elmúlt évben. A tervezett kiadások közt a belföldi utazást említették a legtöbben, a válaszadók 39 százaléka, de ezen kívül tipikusnak mondható még a ház- és lakásfelújítás, a gyermekek iskoláztatása, tartós fogyasztási cikk vásárlása és a külföldi utazás. Ez utóbbit 21 százalékuk tervezi.
Devizahitelek, törlesztő részletek a Privátbankáron |
A hitelfelvételt tervező háztartások 36 százaléka ház- és lakásfelújítás, 22 százaléka személygépkocsi vásárlás céljából adósodik el. További 18 százalékuk házat, 14 százalékuk lakást, 11 százalékuk pedig tartós fogyasztási cikket vásárolna kölcsön segítségével. A három leginkább hiteligényes kiadás a ház-, a lakás- és a személygépkocsi vásárlás. A válaszadók 35-54 százaléka szerint ezeket a célokat csak hitel igénybevételével lehet elérni - közölte az Ecostat.
Dráguló élet: 6,7 százalékos a márciusi infláció
Schröder jótanácsa: tartsunk ki
Spórolhat a villanyszámlán, ha tudja mit akar
Bizonytalanabbak a vállalkozások
Tele vagyunk problémákkal: menekülés az euróba
Azt hiszi, rossz a helyzet? Most jön a durva rész
Magyar viszonylatban jó évünk volt tavaly
MTI