1p
A válság nyomán világszerte tízmilliók kerülhetnek a szegénységi küszöb alá, a gyenge kormányzatú államokban a bűnözők és a szélsőségesek új menedékre lelhetnek.
A globális pénzügyi válság nyomán világszerte tízmilliók kerülhetnek a szegénységi küszöb alá, a gyenge kormányzatú államokban a bűnözők és az erőszakos szélsőségesek új menedékre lelhetnek - idézett amerikai kormányzati szakértőket a Los Angeles Times.

A gazdasági válság destabilizálhat több fejlődő országot, sok régióban növekedhetnek a biztonsági kockázatok egy olyan időben, amikor az Egyesült Államok és gazdag szövetségesei a saját problémáikkal vannak elfoglalva. Az elszegényedés több országban társadalmi elégedetlenséget szülhet, a kormányok helyzete meginoghat, és növekedhet az olyan zónák területe, ahol a jog és törvény uralma nem érvényesül.

"Az elkövetkező néhány évben a világ sokkal veszélyesebbé válik" - jósolta az újságnak Mitchell B. Reiss volt külügyi főtanácsadó.

A szakértő szerint több olyan fejlődő országot - közöttük Mexikót, Törökországot, Dél-Koreát és Pakisztánt - is elérte a hitelválság sokkja, emelkedő munkanélküliség, a növekedés lassulása és mélyülő társadalmi feszültségek jellemez, amelyeknek fontos a szerepük az amerikai gazdasági és biztonsági érdekek szempontjából. Ez a jelenség külpolitikai céljainak átsorolására kényszeríti az Egyesült Államokat.

A Los Angeles Times rámutatott: sok ország csöndben egyeztetni kezdett a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), jóllehet az IMF-segélyek ára általában olyan súlyos - népszerűtlen adóemelések, költségvetési korlátozások -, hogy az államok ezt igyekeznek elkerülni. Azok a legszegényebb és legsérülékenyebb országok azonban, amelyeknek nincsenek kapcsolataik a nemzetközi pénzintézetekkel, rosszabbul járnak. A következő hónapokban fogják megérezni a válság első hullámát: a külföldi segélyek kiapadnak, a befektetők eltűnnek.

Reiss rámutatott: ezen utóbbi államokat anarchiába döntheti, ha a fejlesztési segélyek akárcsak szerény mértékben csökkennek és a közvetlen befektetések visszaesnek. "A társadalmak szövete sok országban megfeszül és el is szakad majd" - fogalmazott, utalva arra, hogy több helyen fokozódni fog az éhínség, a betegség és a bűnözés hatása, a kormányok meggyengülhetnek.

Pakisztánban például a pénzügyi válság az új kormánykoalíciót is elsodorhatja, ami veszélyezteti a szélsőségesek elleni, Amerika által támogatott fellépést. Mexikóban a növekedés 4-ről 1 százalékra esett, a nemzeti valuta 25 százalékot veszített értékéből, az olajár csökkenése is sújtja az országot; a munkanélküliség a kábítószer-kereskedelem felé taszíthat sokakat. Törökország, amely Amerika fontos szövetségese, szintén gazdaságának lassulásával, valutája értékvesztésével küzd - sorolta a Los Angeles Times.

A pénzügyi válság miatt újra kellett gondolni a jövő évi költségvetést. Ön elsősorban hol spórolna? Szavazzon! >>

Egymásra mutogatnak, ki juttatott ide
Simor végigtolná a fűnyírót a szociális rendszeren
Veres: Nem fenyeget államcsőd
Erőt adott a forintnak az IMF-megállapodás
Mindenki egyért: Európa összefog Magyarországért?
Magyarország megmenekült? Hatalmas pénzekről beszélnek
Gyurcsány megint találkozót szervez
A pazarlás miatt tombol a válság Magyarországon

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG