.jpg)
Úgy vélte, hogy a piac túlszabályozott részéről a kereskedés a nem (eléggé) szabályozott területek, így a tőzsdén kívüli kereskedés területére tolódik. Soros szerint az úgynevezett nyersanyagindexekre kötött üzletek is felelősek az olajár utóbbi időben végbement erőteljes emelkedéséért.
A milliárdos értékelése szerint "nagyon közvetlen kapcsolat" van a csökkenő amerikai kamatok és a nyersolajár drámai emelkedése között a határidős piacon. Indoklása szerint a dollár romlása felhajtotta az olajárat, amely múlt hónapban 135 dolláros hordónkénti rekordszintet ért el. Soros szerint a mesterséges olajpiaci buborék jelenléte az agrárpiacokon is érzékelhető.
A befektetési szakember úgy látja, hogy az amerikai központi bank valószínűleg elérte cselekvési határát: nem csökkentheti tovább az irányadó alapkamatot a dollár gyengesége miatt.
"Ha lényegesen csökkentik a kamatot, lenyomják a dollárt, ami inflációt idéz elő" - érvelt aznap a Bloomberg televízióban. Mint fogalmazott, a Fed keze meg van kötve, csak korlátozottan képes kezelni a gazdasági lassulást, mivel a recessziót és az inflációt egyszerre kellene elhárítani. "Azt hiszem, ennél lejjebb már nem csökkenthető a kamat" - mondta.
Percek alatt 3 dollárt zuhant az olajár
Csaknem 3 és fél dollárral esett az amerikai könnyűolaj szabadpiaci ára kedden a nap végére: a New York-i árupiacon a júliusi szállítású olaj ára ezzel hordónként 124,31 dollárig ment le.
Az északi-tengeri Brent olajféleség árának esése is megközelítette a három dollárt, amivel a határidős kontraktus ára néhány centtel maradt csak 125 dollár felett kora este.
Nap közben az árak átmenetileg még a 128 dollárt ostromolták. Délután azonban a Fed elnöke, Ben Bernanke nyilatkozatára esni kezdtek. Bernanke csak a kamatcsökkentések végének esélyéről beszélt, ami a dollár iránti érdeklődést indította el a befektetők körében, ez pedig az amerikai pénz árfolyamát azonnal felnyomta. Ezzel szinte párhuzamosan a befektetők hirtelen elfordultak az olajtól, piaci ára 3 dollárt esett szinte percek alatt.
Az olajpiacon már a kereslet mérséklődésére is számítanak a nyári szezon előtt, New Yorkban a benzinkontraktusok ára is lezuhant.
MTI