1p
Soros György magyar származású amerikai milliárdos befektető szerint az olajpiaci árak emelkedése spekulációs piaci buborék kialakulására utal, ám annak közeli kipukkadása nem várható.
Soros György magyar származású amerikai milliárdos befektető szerint az olajpiaci árak emelkedése spekulációs piaci buborék kialakulására utal, ám annak közeli kipukkadása nem várható.

Soros az amerikai szenátus kereskedelmi bizottsága előtt kifejtette: jelenleg az ingatlanpiaci buborék van kipukkadóban, miközben az olaj és más termékek áremelkedése is buborékhoz kezd hasonlítani. "Az olajpiaci összeomlás egyelőre bizonyosan nincs a küszöbön" - szögezte le. Hozzátette viszont, hogy az olajpiaci buborék duzzadása a piac alapvető tényezőinek hatásával kiegészülve recesszióba viheti az Egyesült Államok gazdaságát.

Úgy vélte, hogy a piac túlszabályozott részéről a kereskedés a nem (eléggé) szabályozott területek, így a tőzsdén kívüli kereskedés területére tolódik. Soros szerint az úgynevezett nyersanyagindexekre kötött üzletek is felelősek az olajár utóbbi időben végbement erőteljes emelkedéséért.

A milliárdos értékelése szerint "nagyon közvetlen kapcsolat" van a csökkenő amerikai kamatok és a nyersolajár drámai emelkedése között a határidős piacon. Indoklása szerint a dollár romlása felhajtotta az olajárat, amely múlt hónapban 135 dolláros hordónkénti rekordszintet ért el. Soros szerint a mesterséges olajpiaci buborék jelenléte az agrárpiacokon is érzékelhető.

A befektetési szakember úgy látja, hogy az amerikai központi bank valószínűleg elérte cselekvési határát: nem csökkentheti tovább az irányadó alapkamatot a dollár gyengesége miatt.

"Ha lényegesen csökkentik a kamatot, lenyomják a dollárt, ami inflációt idéz elő" - érvelt aznap a Bloomberg televízióban. Mint fogalmazott, a Fed keze meg van kötve, csak korlátozottan képes kezelni a gazdasági lassulást, mivel a recessziót és az inflációt egyszerre kellene elhárítani. "Azt hiszem, ennél lejjebb már nem csökkenthető a kamat" - mondta.
 

Percek alatt 3 dollárt zuhant az olajár

Csaknem 3 és fél dollárral esett az amerikai könnyűolaj szabadpiaci ára kedden a nap végére: a New York-i árupiacon a júliusi szállítású olaj ára ezzel hordónként 124,31 dollárig ment le.

Az északi-tengeri Brent olajféleség árának esése is megközelítette a három dollárt, amivel a határidős kontraktus ára néhány centtel maradt csak 125 dollár felett kora este.

Nap közben az árak átmenetileg még a 128 dollárt ostromolták. Délután azonban a Fed elnöke, Ben Bernanke nyilatkozatára esni kezdtek. Bernanke csak a kamatcsökkentések végének esélyéről beszélt, ami a dollár iránti érdeklődést indította el a befektetők körében, ez pedig az amerikai pénz árfolyamát azonnal felnyomta. Ezzel szinte párhuzamosan a befektetők hirtelen elfordultak az olajtól, piaci ára 3 dollárt esett szinte percek alatt.

Az olajpiacon már a kereslet mérséklődésére is számítanak a nyári szezon előtt, New Yorkban a benzinkontraktusok ára is lezuhant.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG