1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Minden eddiginél derűlátóbban ítélik meg a középtávú üzleti kilátásokat a vállalatvezetők világszerte, és szerintük az ázsiai-csendes-óceáni felzárkózó térség kínálja messze a legjobb lehetőségeket, áll az Economist Intelligence Unit (EIU) éves felmérésében.
Minden eddiginél derűlátóbban ítélik meg a középtávú üzleti kilátásokat a vállalatvezetők világszerte, és szerintük az ázsiai-csendes-óceáni felzárkózó térség kínálja messze a legjobb bevételi lehetőségeket, áll az Economist Intelligence Unit (EIU) Londonban kiadott éves felmérésében.

A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző cégének 29 oldalas jelentése, amely 84 ország 1006 vállalatigazgatójának véleményét dolgozza fel, azt mutatta ki, hogy a válaszadók 89 százaléka jónak vagy nagyon jónak tartja a következő három év üzleti kilátásait a világpiacon. Ez a legmagasabb arány a hasonló EIU-felmérések kezdete óta. A cég az ideivel együtt eddig öt ilyen globális kutatást végzett, és az első, 2003-ban közölt felmérésben a válaszadóknak még csak a 61 százaléka volt elégedett az onnantól számított három év kilátásaival.

A következő három év globális üzleti kilátásait rossznak tartó cégvezetők aránya - amely 2003-ban még 16 százalék volt - az idei felmérésben 2 százalékra zsugorodott.

Az új jelentés emellett kiemeli, hogy a derűlátó kategórián belül - amelyben a "jó" és a "nagyon jó" megjelölés közül lehet választani - a vállalatvezetők 28 százaléka választotta az utóbbit. A "nagyon jó" középtávú üzleti kilátásokban bízók aránya a tavalyi hasonló felmérésben 20 százalék, 2005-ben 9 százalék, 2004-ben 7 százalék, 2003-ban még csak 6 százalék volt.

Az EIU szerint a továbbra is robusztus világgazdasági növekedési kilátások adnak okot a vállalatvezetői jókedvre. Az elemző cég előrejelzése szerint a globális GDP-érték tavaly 5,4 százalékkal bővült, és az idei évre várt "enyhe megtorpanás" ellenére is évi átlagban 4,7 százalékkal fog növekedni a következő öt évben.

Az EIU szerint a növekedés fő motorja az ausztrál-ázsiai térség lesz, amelynek a cég a 2007-2011 közötti időszakra - Japán nélkül számolva - évente átlagosan 6,3 százalékos növekedést jósol.

Arra a kérdésre, hogy vállalatuk számára a világ mely területe kínálja a legjobb bevétel-növekedési lehetőségeket a következő három évben, a cégvezetők 52 százaléka jelölte meg az ázsiai-csendes-óceáni térséget. Utána, messze lemaradva, 13 százalékkal Észak-Amerika, majd egyaránt 10-10 százalékkal Nyugat-Európa, valamint Közép- és Kelet-Európa következik. Latin-Amerikát 7, a Közel-Keletet és Észak-Afrikát 5, a Szaharától délre fekvő afrikai térséget alig 3 százalék nevezte meg a legígéretesebb üzleti térségként vállalati bevétel szempontjából.

Arra a kérdésre, hogy a következő három évben mi lesz a legmeghatározóbb világpiaci tényező, a legtöbben, 34 százaléknyian, a feltörekvő térség növekvő keresletét nevezték meg.

Az EIU szerint Kína és India burjánzó középosztályát különösen élénk figyelem övezi, mivel - ahogy az egyik válaszoló megfogalmazta - az ázsiai növekedés "elképesztő vagyont teremtett" a két országban, és e két ország középosztályainak mérete globális szinten példátlan fogyasztást eredményez. Az EIU előrejelzése szerint Indiában 2010-ben 500 millióan tartoznak majd a középosztályba.

A kínai és az indiai lakosság vagyonosodásának globális keresleti hatásaira más londoni házak is felhívták már a figyelmet. A Barclays Capital befektetési bankcsoport egy tavalyi olajkeresleti előrejelzésében azt írta: a brit Bentley luxusautógyár többet adott el a világ egyik legdrágább autójából, az 1,2 millió dollárba kerülő Mulliner 728-as limuzinból Pekingben, mint bárhol másutt a világon, és Kína az előző évben 23 600 BMW-t importált, 50 százalékkal többet, mint 2004-ben. A Barclays Capital 300 ezerre becsülte a kínai dollármilliomosok akkori számát.

Inkább kockáztatnak a befektetők
Milyen lesz a világ 60 év múlva?
Kemény évek jönnek: szegényebbek leszünk

 




Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG