A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző cégének 29 oldalas jelentése, amely 84 ország 1006 vállalatigazgatójának véleményét dolgozza fel, azt mutatta ki, hogy a válaszadók 89 százaléka jónak vagy nagyon jónak tartja a következő három év üzleti kilátásait a világpiacon. Ez a legmagasabb arány a hasonló EIU-felmérések kezdete óta. A cég az ideivel együtt eddig öt ilyen globális kutatást végzett, és az első, 2003-ban közölt felmérésben a válaszadóknak még csak a 61 százaléka volt elégedett az onnantól számított három év kilátásaival.
A következő három év globális üzleti kilátásait rossznak tartó cégvezetők aránya - amely 2003-ban még 16 százalék volt - az idei felmérésben 2 százalékra zsugorodott. |
Az új jelentés emellett kiemeli, hogy a derűlátó kategórián belül - amelyben a "jó" és a "nagyon jó" megjelölés közül lehet választani - a vállalatvezetők 28 százaléka választotta az utóbbit. A "nagyon jó" középtávú üzleti kilátásokban bízók aránya a tavalyi hasonló felmérésben 20 százalék, 2005-ben 9 százalék, 2004-ben 7 százalék, 2003-ban még csak 6 százalék volt.
Az EIU szerint a továbbra is robusztus világgazdasági növekedési kilátások adnak okot a vállalatvezetői jókedvre. Az elemző cég előrejelzése szerint a globális GDP-érték tavaly 5,4 százalékkal bővült, és az idei évre várt "enyhe megtorpanás" ellenére is évi átlagban 4,7 százalékkal fog növekedni a következő öt évben.
Az EIU szerint a növekedés fő motorja az ausztrál-ázsiai térség lesz, amelynek a cég a 2007-2011 közötti időszakra - Japán nélkül számolva - évente átlagosan 6,3 százalékos növekedést jósol.
Arra a kérdésre, hogy vállalatuk számára a világ mely területe kínálja a legjobb bevétel-növekedési lehetőségeket a következő három évben, a cégvezetők 52 százaléka jelölte meg az ázsiai-csendes-óceáni térséget. Utána, messze lemaradva, 13 százalékkal Észak-Amerika, majd egyaránt 10-10 százalékkal Nyugat-Európa, valamint Közép- és Kelet-Európa következik. Latin-Amerikát 7, a Közel-Keletet és Észak-Afrikát 5, a Szaharától délre fekvő afrikai térséget alig 3 százalék nevezte meg a legígéretesebb üzleti térségként vállalati bevétel szempontjából.
Arra a kérdésre, hogy a következő három évben mi lesz a legmeghatározóbb világpiaci tényező, a legtöbben, 34 százaléknyian, a feltörekvő térség növekvő keresletét nevezték meg.
Az EIU szerint Kína és India burjánzó középosztályát különösen élénk figyelem övezi, mivel - ahogy az egyik válaszoló megfogalmazta - az ázsiai növekedés "elképesztő vagyont teremtett" a két országban, és e két ország középosztályainak mérete globális szinten példátlan fogyasztást eredményez. Az EIU előrejelzése szerint Indiában 2010-ben 500 millióan tartoznak majd a középosztályba.
A kínai és az indiai lakosság vagyonosodásának globális keresleti hatásaira más londoni házak is felhívták már a figyelmet. A Barclays Capital befektetési bankcsoport egy tavalyi olajkeresleti előrejelzésében azt írta: a brit Bentley luxusautógyár többet adott el a világ egyik legdrágább autójából, az 1,2 millió dollárba kerülő Mulliner 728-as limuzinból Pekingben, mint bárhol másutt a világon, és Kína az előző évben 23 600 BMW-t importált, 50 százalékkal többet, mint 2004-ben. A Barclays Capital 300 ezerre becsülte a kínai dollármilliomosok akkori számát.
Inkább kockáztatnak a befektetők
Milyen lesz a világ 60 év múlva?
Kemény évek jönnek: szegényebbek leszünk