Washington, ha kell, akár katonai úton is fellép a terrorista csoportok és az ellenséges államok ellen, ha azok akár csak fenyegetnék az amerikai műholdakat - idézte a külügyminisztérium fegyverzetellenőrzési és nemzetközi biztonsági ügyekért felelős államtitkárát a The Washington Post on-line kiadása. Joseph azt is világossá tette: Washington nem tart szükségesnek egy olyan nemzetközi egyezményt, amely az űrfegyverkezést korlátozná.
George Bush elnök idén hagyta jóvá az új amerikai "űrpolitikát". Ennek értelmében Amerika jogot formál arra, hogy katonai úton lépjen fel minden olyan állam vagy terrorcsoport ellen, amelyik kísérletet tesz amerikai műholdak vagy az azokat kiszolgáló földi berendezések megtámadására. Az államtitkár a George C. Marshall Intézetben tartott előadásában kifejtette: az Egyesült Államok már nem használhatja az űrt csak békés célokra, mivel más államok az amerikai műholdak megtámadására képes rendszereket fejlesztenek ki. Azt ugyanakkor cáfolta, hogy űrfegyverkezési verseny kezdődött volna el.
"Az Egyesült Államok szükség esetén Erő alkalmazásával védi meg kereskedelmi és katonai műholdjait"
Az államtitkár egyetlen országot vagy szervezetet sem említett konkrétan, de azt mondta, az ellenséges államok számára "vonzó célpontot" jelenthetnek a műholdak. Hozzátette, minden fenyegetést komolyan vesznek, mert az "űrbeli képességek" létfontosságúak az amerikai gazdaság és kormány számára.
Az újság megszólaltatta Wade Boese-t, a Fegyverzetkorlátozási Szövetség nevű nem kormányzati szervezet szóvivőjét, aki szerint a Bush-kormány azért utasítja el az űrfegyverkezés nemzetközi tilalmát, mert fenn akarja magának tartani azt a lehetőséget, hogy az űrbe telepít rakétavédelmi rendszereket.
A The Christian Science Monitor novemberben arról számolt be, hogy Kína az amerikai kémműholdak "megvakítására" képes, Földről indítható lézersugár kifejlesztésén dolgozik. A bostoni lap szerint a Pentagon egyes szakértői azt szorgalmazzák, hogy Amerika fejlessze ki saját műholdellenes fegyverprogramját és űrbe telepítendő védelmi rendszerét az atomtöltetű ballisztikus rakéták elhárítására.
Miért beszél Izrael az atomfegyvereiről?
Bush és a népszerűség: vissza a régi kerékvágásba
Lopásbiztos atomfegyvereket fejleszt Amerika?
A legnagyobb baklövés, amit egy elnök elkövetett
Hihetetlen pénzt emészt fel a terrorellenes háború
Atom: Amerika újabb háborúban gondolkodik