Alapjaiban változatná meg a szakorvosi, azaz rezidensképzés rendjét az egészségügyi tárca - írja a Népszabadság. A továbbiakban az állam csak a hiányszakmákban állná a képzés költségeit a korábbi feltételek szerint - az Egészségügyi Minisztérium a lap birtokába került javaslata szerint.
A cikk szerint a jelenlegi rendszerben több mint tízévnyi tanulás van egy orvos mögött, mire önállóan kezelhet egy beteget. Hat év orvosi egyetem, majd újabb két év rezidensképzés a szakorvossá váláshoz, ezt követően három-négy év szakmai gyakorlat és újabb vizsga következik, mire urológussá, sebésszé, nőgyógyásszá válhat valaki. A kétéves szakorvosi képzést 1999 óta erőteljesen támogatja az állam. A célra körülbelül 8 milliárd forintot költenek évente. Az általános orvosok képzésére havonta 330 ezer forintot, a fogorvosokéra pedig 360 ezret áldoznak - írja a lap.
A tárca sajtóosztálya a tervezettel kapcsolatban a lapnak annyit mondott: az ügyben még nincs végleges döntés, de tény, hogy a rendszer felülvizsgálata napirenden van. |
További 50-100 rezidens ún. átmeneti finanszírozási szabályok alapján (a jelenlegi bér 50 százalékát) kapná meg. A nagy többség pedig elhelyezkedés után a normális orvosi fizetéséből, illetve jövedelméből, azaz önköltségi alapon végezhetné a rezidensképzést - olvasható az újság mai számában.
Jól fogynak a benzinkutas gyógyszerek
OEP-reform: kiakadtak a szocialisták
Áprilistól fizethetünk az ellátásért?
Mindegy, hogy dohányzik vagy drogozik?