A napi 7-8 órás ülés, a számítógépes munkához felvett kényszertartás olyan egyoldalú igénybevételt jelent a mozgás-szervrendszer, különös tekintettel a gerinc számára, ami kezdetben túlterhelést, később károsodást hoz létre az ízületet felépítő elemi struktúrákban - mondta Varga Terézia gyógytornász Számítógép - mozgásszervi panaszok - megelőzés című előadásában. A tartós számítógéphasználat tünete az ujjakban és a csuklóban jelentkező feszülés, bizsergés, hidegérzet és zsibbadás, nyak, váll, hát, deréktáji és végtag fájdalmak, amelyek erőtlenséget, mozgáskoordinációs zavarokat, szempanaszokat, fáradtságérzetet és a koncentráció csökkenését okozzák - tette hozzá a szakember.
A gyógytornász a szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény szerint elmagyarázta, hogy ezt a tünet-együttest RSI (Repetitive Strain Injury) szindrómának hívják, amely a nagy ismétlésszámmal végzett apró mozdulatok és a helytelen ülőhelyzet okozta megerőltetés következményeként kialakuló izom, ín, ideg, és egyéb lágyrész károsodásainak gyűjtőneve. Ha az intő jeleket nem vesszük komolyan, a gyógyulás hosszadalmassá válhat, sok számítógép használó azonban nincs tudatában munkája káros hatásainak, pedig odafigyeléssel sokat tehetünk egészségünk megőrzéséért - hívta fel rá a figyelmet a szakember az Egészség és Harmónia című előadás-sorozat keretében.
Komolyan fájhat a feje a túlsúllyal küszködőknek
Varga Terézia beszámolt arról a kérdőíves felmérésről, mely során olyan embereket kérdeztek meg, akik naponta átlagosan 7,5 órát töltenek számítógép előtt. Vizsgálat során kiderült, hogy a megkérdezettek több mint fele fordult már nyaki-tarkótáji, háti-deréktáji fájdalmai miatt orvoshoz. A válaszadók 54 százaléka egyáltalán nem sportol, panaszaik többsége a nap végére is megmarad, amely a folyamat krónikussá válását jelzi - áll a közleményben.
A javasolt technikák mellett elengedhetetlenül fontos a napi testmozgás, csak ezzel együtt várható a panaszok enyhülése vagy a tünetek elkerülése. |
Varga Terézia felhívta a figyelmet arra is, hogy a számítógépes munka során alapvető fontosságú, hogy a monitorral szemben helyezkedjünk el. Elkerülhetjük a szempanaszokat, ha a képernyőtől 40-70 cm távolságban ülünk és indirekt világítást alkalmazunk. A szem fáradságát enyhíthetjük, ha időnként fekvő nyolcast rajzolunk a szemünkkel - javasolta.
Minden adott, hogy kövérek legyünk
A gyógytornász szerint a klaviatúra és az egér használata is befolyásolja testtartásunkat. A kar- és hátizmok kímélése érdekében a billentyűzet és az egér is közvetlenül előttünk helyezkedjen el, az egér használata során pedig a karunk maradjon a test mellett. Figyeljünk arra, hogy ezek az eszközök ne legyenek magasan, mert ezzel további terhet rakunk a nyak és vállöv izmaira - mondta.
Hozzátette: a gépelés során figyeljünk arra, hogy a felkar a test mellett függőlegesen, az alkar vízszintesen helyezkedjen el. Nagyon fontos, hogy harminc perc gépelés után 1-2 másodpercre lazítsunk, és egy óra eltelte után iktassunk be tíz perc szünetet. Munkavégzés során a talpunk minden esetben támaszkodjon a talajon, derekunk minden esetben legyen megtámasztva, használjunk derékpárnát. Egyenes háttal üljünk a gép előtt, vállunkat lazán engedjük le, a fejünket ne toljuk előre - olvasható a közleményben
A tudomány vagy a hülyeség határtalan?
Rengeteg az álláshely, csak nem találjuk meg
Elhízásjárvány tombol az egészség őshazájában
Köszönjön el a higanyos lázmérőtől
Betegbiztosítás: nem dőlhetnek hátra az amerikaiak
Privátbankár