1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jövőre 2,5 százalékra lassul a gazdasági növekedés az OTP Bank szerint - a megszorítások miatt méginkább hitelből finanszírozzuk vásárlásainkat
Jövőre 2,5 százalékra lassul a gazdasági növekedés az OTP Bank novemberi Makrogazdasági Monitora szerint, nincs lényeges változás az augusztusi 2,4 százalékos prognózishoz képest. A 2007-re várt éves átlagos inflációt az elemzők augusztusban még 5,5 százalékban jelölték meg, amit novemberben 6,8 százalékra módosítottak. A megszorítások miatt méginkább hitelből finanszírozzuk vásárlásainkat

Az OTP elemzői azzal számolnak, hogy a jegybanki alapkamat az idén 8,25 százalékig emelkedik, majd 2007 második felében az infláció csökkenésével és a forint erősödésével párhuzamosan fokozatosan mérséklődik, és mintegy 100 bázisponttal csökken a jövő év végéig. A jegybanki alapkamat az előző prognózisban 2006 végén és 2007 végén is egyformán 7,25 százalék volt.

A forint árfolyamára vonatkozó prognózisukat is módosították az elemzők, erősebb forintra számítanak, mint korábban. Várakozásaik szerint a forint euróval szembeni árfolyama 2006 végén 265 forint, 2007 végén 260 forint körül alakul, míg korábban mindkét időpontra 275 forintot vártak. A jövő évi átlagos árfolyamot a korábbi 275 forint helyett 261,9 forintra prognosztizálták.

A 2,5 százalékos gazdasági növekedés a szűkülő belföldi kereslet mellett alapvetően az export dinamizálódásának köszönhető. A kivitel az OTP szerint 2007-ben 13,5, az import 10,4 százalékkal bővül.

Az idei és a jövő évre előirányzott költségvetési kiigazítás jelentősen, a GDP több mint 10 százalékáról a GDP 6,5 százalékára szűkíti az államháztartási hiányt. A deficitcsökkentés mértéke az elemzés szerint nemzetközi összehasonlításban is számottevő, ám a hiány abszolút szintje és az állami újraelosztás mértéke továbbra is igen magas marad.

A főként a közterhek és a hatósági árak emelésére, valamint a közszférában dolgozók bértömegének átmeneti befagyasztására alapozott stabilizáció következtében a lakosság reáljövedelme az elemzés szerint várhatóan közel 4 százalékkal csökken 2007-ben. A jövedelem visszaesését az OTP elemzőinek várakozásai szerint nem követi majd a fogyasztási kiadások hasonló mértékű visszaesése, azzal számolnak, hogy a fogyasztás csak feleakkora mértékben csökken.

Az elemzők által várt 6,8 százalékos infláció mellett ez azt jelenti, hogy a háztartások 2007-ben nominálisan mintegy 550 milliárd forinttal költenek többet fogyasztásra. Ám mivel a rendelkezésükre álló jövedelem 2007-ben mindössze 390 milliárd forinttal emelkedik, 190 milliárd forint összegű fogyasztást hitelből, illetve megtakarításaik visszafogása révén kénytelenek finanszírozni.

A prognózis a beruházási célú kiadások reálértékének visszaesésével számol 2007-ben. Úgy véli, a beruházások várhatóan mind a lakosság, mind pedig a belföldi szektorok keresletének visszaesése által érintett vállalatok körében elmaradnak kissé a korábbitól, ami különösen az építési beruházásokban lesz majd látható.

A külső makrogazdasági egyensúly jelentősen javul: a gazdaság külső finanszírozási igénye a GDP közel 4 százalékával mérséklődik 2007-ben, figyelembe véve az Európai Uniótól érkező növekvő támogatásokat is. A GDP 6 százalékára szelídülő külső forrásigény korábbinál nagyobb hányadát fedezhetik nem adóssággeneráló tételek, ami közelebb vihet a nettó külföldi adósság emelkedő tendenciájának megfordításához - áll a Monitorban.

Az infláció jelentősen emelkedik, és nehezen eldönthető kérdés, hogy a hosszabb távú inflációs várakozásokat mennyiben emelik meg a jelenlegi ár-, költség- és bérfolyamatok. Az elemzők számításai szerint az éves visszatekintő infláció ez év végén 6 százalék körül alakul, a jövő év első felében 8 százalék felett tetőzik, majd a második félévben csökken, és 6,8 százalékos éves átlag mellett 2007 végére 5 százalék alá eshet vissza.

Gyurcsány leszámolna a deficittel, Kóka nagy bejelentésre készül
Járai és a forint keresztülhúzták a számításokat
Államháztartási hiány: 10 milliárddal elszámolták
Pozitív BAR-lista - alacsonyabb kamat vagy jogsértés?
Történelmi csúcson az OTP profitja

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG