A forint árfolyamára vonatkozó prognózisukat is módosították az elemzők, erősebb forintra számítanak, mint korábban. Várakozásaik szerint a forint euróval szembeni árfolyama 2006 végén 265 forint, 2007 végén 260 forint körül alakul, míg korábban mindkét időpontra 275 forintot vártak. A jövő évi átlagos árfolyamot a korábbi 275 forint helyett 261,9 forintra prognosztizálták.
A 2,5 százalékos gazdasági növekedés a szűkülő belföldi kereslet mellett alapvetően az export dinamizálódásának köszönhető. A kivitel az OTP szerint 2007-ben 13,5, az import 10,4 százalékkal bővül.
Az idei és a jövő évre előirányzott költségvetési kiigazítás jelentősen, a GDP több mint 10 százalékáról a GDP 6,5 százalékára szűkíti az államháztartási hiányt. A deficitcsökkentés mértéke az elemzés szerint nemzetközi összehasonlításban is számottevő, ám a hiány abszolút szintje és az állami újraelosztás mértéke továbbra is igen magas marad.
A főként a közterhek és a hatósági árak emelésére, valamint a közszférában dolgozók bértömegének átmeneti befagyasztására alapozott stabilizáció következtében a lakosság reáljövedelme az elemzés szerint várhatóan közel 4 százalékkal csökken 2007-ben. A jövedelem visszaesését az OTP elemzőinek várakozásai szerint nem követi majd a fogyasztási kiadások hasonló mértékű visszaesése, azzal számolnak, hogy a fogyasztás csak feleakkora mértékben csökken.
Az elemzők által várt 6,8 százalékos infláció mellett ez azt jelenti, hogy a háztartások 2007-ben nominálisan mintegy 550 milliárd forinttal költenek többet fogyasztásra. Ám mivel a rendelkezésükre álló jövedelem 2007-ben mindössze 390 milliárd forinttal emelkedik, 190 milliárd forint összegű fogyasztást hitelből, illetve megtakarításaik visszafogása révén kénytelenek finanszírozni.
A prognózis a beruházási célú kiadások reálértékének visszaesésével számol 2007-ben. Úgy véli, a beruházások várhatóan mind a lakosság, mind pedig a belföldi szektorok keresletének visszaesése által érintett vállalatok körében elmaradnak kissé a korábbitól, ami különösen az építési beruházásokban lesz majd látható.
A külső makrogazdasági egyensúly jelentősen javul: a gazdaság külső finanszírozási igénye a GDP közel 4 százalékával mérséklődik 2007-ben, figyelembe véve az Európai Uniótól érkező növekvő támogatásokat is. A GDP 6 százalékára szelídülő külső forrásigény korábbinál nagyobb hányadát fedezhetik nem adóssággeneráló tételek, ami közelebb vihet a nettó külföldi adósság emelkedő tendenciájának megfordításához - áll a Monitorban.
Az infláció jelentősen emelkedik, és nehezen eldönthető kérdés, hogy a hosszabb távú inflációs várakozásokat mennyiben emelik meg a jelenlegi ár-, költség- és bérfolyamatok. Az elemzők számításai szerint az éves visszatekintő infláció ez év végén 6 százalék körül alakul, a jövő év első felében 8 százalék felett tetőzik, majd a második félévben csökken, és 6,8 százalékos éves átlag mellett 2007 végére 5 százalék alá eshet vissza.
Gyurcsány leszámolna a deficittel, Kóka nagy bejelentésre készül
Járai és a forint keresztülhúzták a számításokat
Államháztartási hiány: 10 milliárddal elszámolták
Pozitív BAR-lista - alacsonyabb kamat vagy jogsértés?
Történelmi csúcson az OTP profitja