Megszűnő és átalakuló adókedvezmények
Cikkünk előző részében azzal foglalkoztunk, hogy hosszú távú, jellemzően nyugdíjcélú megtakarítások esetén egy váratlan pénzszűke bekövetkeztekor könnyen előfordulhat, hogy pénzünkhöz nem, vagy csak jelentős többletköltséggel férhetünk hozzá
Részletek
A folytatásban arról lesz szó, hogy önkéntes nyugdíjpénztárban, életbiztosításban, vagy nyugdíjelőtakarékossági számlán elhelyezett megtakarítás után milyen adókedvezmény érvényesíthető.
Önkéntes nyugdíjpénztári kedvezmény
Az összevont adóalap adójának az adókedvezmények levonása után fennmaradó részéről lehet rendelkezni az önkéntes biztosítópénztári kedvezménnyel összefüggésben. Az adótámogatás a tag által befizetett összeg, vagy az egyéni számlán jóváírt, egyéb jövedelmek együttes összegének 30 százaléka, de maximum évi 100 ezer (2020 előtti nyugdíjkorhatár-betöltés esetén 130 ezer) forint lehet.
Az adókedvezmény azonban nem kerül a magánszemélynek kiutalásra. A bevallásban kell megjelölnie a tagnak azt a pénztárat, ahova az adótámogatás összegének utalását kéri, az tehát az egyéni számlán többlet nyugdíjcélú megtakarításként jelenik meg.
Az adóhatóság csak akkor utalja át a pénztártag számlájára az adótámogatást, ha a msagánszemély tárgyévi adóját megfizette. Ha a magánszemély a befizetett tagdíj után járó adótámogatás APEH által történő utalásakor már nem tagja a címzettként megjelölt kasszának (mert mondjuk más pénztárba lépett, vagy nyugdíjat kért), akkor a pénztár köteles neki átutalni a pénzt. Más okból való megszűnés esetén a kassza az összeget az adóhatóságnak utalja vissza (ezt a magánszemély akkor kaphatja vissza, ha igazolja, hogy tagsága neki fel nem róható okból szűnt meg).
Válasszon önkéntes nyugdíjpénztárt!
( 1 ) | ( 2 ) | ( 3 ) | következő >> |